Sonos Beam, ne rishikojmë ndoshta shiritin më të mirë të zërit

Ne jemi përsëri të ngarkuar me analizën e një produkti me zë shumë cilësor, edhe një herë është firma Sonos ai që ka vendosur që ne ta shoqërojmë atë për të zbuluar se çfarë fsheh ky shirit zanor i veçantë, që është shumë më tepër se kaq, si secili prej produkteve të tij.

Ne kemi nën televizionin tonë atë që pritet Sonos Beam, ne ju tregojmë karakteristikat e tij, çmimin dhe natyrisht ne analizojmë çdo detaj. Mos e humbni në këtë analizë shumë interesante për të zbuluar se çfarë e bën kaq të veçantë Rrezen Sonos për të cilën flitet aq shumë dhe sigurisht dobësitë e tij.

Dizajni dhe materialet: Çfarë na ka përdorur Sonos

Sonos nuk mëkaton kurrë duke përdorur materiale të këqija, të shoqëruara nga një dizajn minimalist, ai që është kaq i popullarizuar tani, na bën të mundur që të kemi një produkt Sonos në pothuajse çdo dhomë të gjallë ose dhomë në shtëpinë tonë, çfarëdo stili të kemi. Në fakt, vetëm djemtë në Sonos dinë të bëjnë një produkt kaq të shtrenjtë dhe të mirë në gjendje të mbetet pa u vërejtur me sy të lirë. Së pari, kjo Rreze Sonos na ofron një madhësi prej 651 x 100 x 68,5 mm, dimensionet që shoqërohen nga të tyre gati 3 kg peshë, Altoparlantët Sonos gjithmonë kanë një peshë të theksuar, Rreze nuk do të ishte më pak.

Ndërkohë, prodhimi i saj është bërë nga plastika që karakterizon markën, duke e ofruar atë në dy variante ngjyrash: e zezë dhe e bardhë. Nga ana e saj, pajisja është e mbështjellë me një pëlhurë "akustike transparente" plotësisht nga përpara në pjesën e prapme duke kaluar nëpër anët. Kjo Rreze Sonos është e rrumbullakosur, si gjithmonë duke shmangur këndet dhe duke u përpjekur të arrijë harmoninë në dizajn. Mbi të, si më poshtë, është plotësisht e sheshtë, edhe një herë minimalizmi bie në sy, megjithëse e kemi të çuditshme të përdorim një altoparlant Sonos, pjekja e të cilit nuk është metalike. Të dy ngjyrat mund t’i shihni në këtë link.

Pjesa e përparme kryesohet nga emri i markës i shtypur në vinil, ndërsa për pjesën e sipërme lëmë në qendër touchpad-in e kontrollit multimedial, si dhe logon e altoparlantit që përfaqësojnë tiparet e ndihmësit të zërit që gëzon ky Sonos Beam (versioni Spanjoll i Alexa do të duhet të presë akoma ...). Në pjesën e pasme, një dhëmbëzim i vogël do të jetë shtëpia e lidhjeve dhe butoni i sinkronizimit për të bërë jetën tonë më të lehtë.

Lidhshmëria dhe Hardueri: Në mënyrë që të mos humbisni asgjë

Le të flasim së pari për instalimet elektrike, furnizimi me energji duket se është i lidhur përmes një kabllo të pronarit, megjithëse është në të vërtetë një standard i pajtueshëm me shumë kabllo të tilla si ato që Sony përdor pothuajse gjithmonë. Nga ana e saj kemi një lidhje LAN (Ethernet) për ata pa një rrjet të mirë WiFi në shtëpi si dhe kabllo HDMI ARC që do të na lejojë ta lidhim drejtpërdrejt me televizionin tonë. Ky kabëll HDMI ARC është një nga protagonistët e pajisjes dhe duhet të theksohet se kemi një mik të vogël të papritur, një HDMI për të Kabllo optike që gjetëm një detaj brutal nga ana e Sonos.

 • Bluetooth (jo për zë, por për lidhje fillestare)
 • WiFi me dy banda 2,4 GHz dhe 5 GHz
 • AirPlay 2
 • Asistentë zanorë: Alexa dhe Google Home (në pritje në Spanjë)
 • 10/100 Ethernet
 • HDMI ARC
 • Përshtatës HDMI> Kabllo optike

Evenshtë edhe më e lehtë nëse nuk duam kabllo, për këtë është krijuar, sepse përveç që mund të kontrollojmë televizorin përmes HDMI ARC ne kemi të gjitha tiparet që Sonos na ofron përmes aplikacionit të tij siç është lidhja me anë të Spotify, Apple Music dhe shumë ofrues të tjerë të muzikës streaming, dhe Rreze është shumë më tepër sesa një shirit zanor, në të vërtetë unë do të thoja që është një shirit zanor dhe gjithashtu një altoparlant i zgjuar i plotë Sonos. Për këtë ne vetëm duhet të përfitojmë nga sistemi i tij plug-and-play, në më pak se tre sekonda kemi pajisjen të sinkronizuar plotësisht në mënyrë korrekte, një tjetër nga shenjat dalluese të markës.

Tingulli dhe aftësitë e këtij Rreze Sonos

Eshtë e panevojshme të thuhet, ky altoparlant përmban 4 vuferë në formë eliptike me përgjigje të frekuencës me diapazon të plotë, tre radiatorë pasivë që rrisin prodhimin e basit duke ofruar shtrembërim minimal, dhe një cicërimë e cila është absolutisht e nevojshme për të quajtur Sonos Beam një shirit tingulli. Nëse pyesni veten pse, kjo është për shkak se ky cicërimë do të jetë ai që do të theksojë dialogët kur jemi duke parë një film ose për shembull lajmet, pa nevojën e tingujve të tjerë të sfondit për të mbuluar informacionin që ata dëshirojnë të na ofrojnë.

Për të ofruar tingull cilësor kemi pesë përforcues dixhitalë të klasës D, dhe përkundër faktit se Sonos na paralajmëron se është një zgjidhje për dhoma të vogla dhe të mesme, ne e kemi të qartë se për çfarë është i aftë një lojë: 3 ose një lojë: 5, kështu që nuk prisnim më pak nga rrezja Sonos . Veshët tanë nuk po mashtrojnë, dhe unë sinqerisht besoj se është më se e mjaftueshme për një dhomë të gjallë standarde (në fakt, unë mendoj se ka shumë), dhe nëse kemi dyshime, ne gjithmonë mund ta shoqërojmë atë me një Sonos One falë shumë -sistemin e dhomës. Kështu që, Ne mund të shijojmë sinjalet Stereo PCM dhe Dolby Digital 5.1Megjithatë ne e humbasim Dolby Atmos ose DTS mjaft të popullarizuar në përmbajtjen BluRay.

Me pak fjalë, unë duhet të pranoj se ka qenë e vështirë për mua të kuptoj se si djemtë në Sonos kanë qenë në gjendje të japin kaq shumë në kaq pak, edhe pse unë nuk duhet të befasohem aq shumë duke pasur parasysh që kemi provuar shumë produkte të tjera të markës dhe ata na kanë dhënë të njëjtën ndjenjë, me rrezikun që analiza të duket joobjektive, Më duhet të them se Sonos kurrë nuk zhgënjen (deri tani…).

Cilësia e zërit dhe përvoja e përdoruesit

Në përputhje me pikën e mëparshme, përmbledhja është e thjeshtë: Kjo Rreze Sonos tingëllon me zë të lartë dhe tingëllon mirë. Unë kam provuar pothuajse të gjitha centralet që ofron dhe nuk kam qenë në gjendje të perceptoj një grimë "papastërtie" ose humbje të cilësisë, pavarësisht nga ofruesi, qoftë Spotify, Apple Music apo vetë televizioni. Më duhet të them se shijimi i një titulli në Netflix me këtë shirit zanor është pothuajse një përvojë fetare, dhe aq më tepër nëse hidhni një vështrim në produktet që Samsung, Sony ose LG ofrojnë me çmime jashtëzakonisht të ngjashme, dhe që pavarësisht se ofrojnë edhe një tingull mjaft cilësor, ata janë shumë mbrapa për sa i përket lidhjes, dhe ky është Rreze Sonos, unë dua të theksoj, nuk është vetëm një shirit zanor. Basi është i mirë, barazimi është i saktë në mënyrë që të mos humbasë identitetin dhe një subwoofer shtesë vështirë se mungon (në rastin tim kam një në shiritin tim zanor Sony), është më kuriozja e setit.

Sidoqoftë, unë rekomandoj shumë të kaloni një kohë të mirë me barazimin, sepse kur filmi ka një përzierje të përhershme të veprimit dhe dialogut, ne mund ta gjejmë basin shumë të theksuar, gjë që është e mirë për të dëgjuar Reggaeton në shtëpi, por jo aq mirë. shikoni një film në mesnatë në shtëpinë tonë, të paktën kjo është ajo që mendoni derisa të gërmoni në aplikacionin Sonos dhe të gjeni të dobishmet Modaliteti i natës, i cili përfiton nga inteligjenca e pajisjes për të mos lejuar që sinjali i saj të dalë nga dhoma dhe të minimizojë shqetësimet pa humbur cilësinë. Kjo është për shkak të kësaj ne duhet të jemi të vetëdijshëm për dobinë dhe kapacitetin e këtij shiriti të zërit për të qenë në gjendje ta përshtatim atë me momentin dhe situatën. Tingulli është më se i mjaftueshëm, veçanërisht duke marrë parasysh shkathtësinë e tij.

Përvoja e përdoruesit këtë herë ndoshta nuk ka qenë aq e lehtë sa në produktet e tjera Sonos, të përqendruara në mënyrë të qartë në dëgjimin e muzikës. Ky produkt është përqendruar në shumë më tepër, dhe kjo është arsyeja pse ne duhet të përfitojmë nga aplikimi i tij për të formuar audion si plastelina dhe kështu të na ofrojmë performancën që mund të pritet nga diçka e tillë. Nëse do ta krahasojmë atë me një sistem Denon me DTS, aftësi 7.1 që padyshim do të tingëllojnë shumë më tepër, po na mungon qëllimi. Ajo që e bën këtë Sonos të dallohet është pikërisht shkathtësia e tij në dizajn, cilësia e zërit dhe lidhja. Ndoshta unë kam mbetur me gjithë mjaltin në buzët e mia për të provuar se si ajo mbron veten me Alexa, pavarësisht nga fakti që është plotësisht në përputhje me AirPlay 2 kështu që integrimi i tij në sistemin tim të automatizimit në shtëpi ka qenë shumë i thjeshtë.

Mendimi i redaktorit

Rishikimi i Rreze Sonos
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
449
 • 100%

 • Rishikimi i Rreze Sonos
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Cilësia e tingullit
  Redaktori: 87%
 • Conectividad
  Redaktori: 90%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 95%

Më duhet ta pranoj që kam shpresuar për një kohë Sonos do të nisë diçka të tillë, së pari sepse e gjetëm nga 449 euro në të dy ngjyrat e disponueshme në Amazon, Nuk është larg një prej produkteve të konsideruar "të shtrenjtë" nga firma. Nga ana tjetër, mbizotëron mbizotërimi:

rekuizitë

 • Materialet dhe forma
 • Cilësia dhe fuqia
 • Conectividad
 • çmim

Contras

 • Ende në pritje të asistentëve virtualë
 • Ju duhet ta rregulloni mirë barazuesin
 • Ju po kërkoni shkathtësi dhe cilësi: Ky Sonos do të ofrojë tingull cilësor, lidhje pothuajse maksimale, një dizajn të mirë dhe një çmim të moderuar.
 • Po kërkoni tingullin Hi-Fi: Atëherë duhet të shkoni te llojet e tjera të produkteve, nuk është bërë për ekstremisht të kërkuar, por për ata që kërkojnë shumë më tepër sesa të shëndoshë.

Nëse po kërkoni një shirit zanor, por ju gjithashtu dëshironit një altoparlant inteligjent, mirëpriteni këtë Rreze Sonos sepse ofrohet si gjithçka, do të jetë e vështirë për ju të humbni diçka duke përdorur këtë produkt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.