Si të rrisni shpejtësinë e rrjetit tuaj WiFi

Shpejtësia e Wi-Fi

Me ardhjen e ADSL vite më parë në shtëpitë tona, lidhja e Internetit pësoi një hap të madh për nga cilësia. Por, mbi të gjitha, ajo fitoi shpejtësi dhe qëndrueshmëri. Më në fund mund të harrojmë se duhet të çaktivizojmë lidhjen e internetit sa herë që dëshironim të flisnim në telefon, dhe qasja në faqet e internetit dhe shkarkimet bëhej me një shpejtësi të pa parë më parë.

Por ajo që ndryshoi vërtet lidhjen në shtëpitë tona ishte WiFi. Të jesh në gjendje të lidhesh me një rrjet, pa tel, pa asnjë kabëll, pa lidhje dhe me një liri totale ishte, pa dyshim, një hap i madh. Por si çdo gjë tjetër, ajo gjithashtu ka kufizime, dhe unë jam i sigurt sen ndonjë rast keni humbur më shumë shpejtësi në lidhjen tuaj WiFi. Vazhdoni të lexoni dhe ne do t'ju shpjegojmë si të përmirësoni cilësinë e lidhjes suaj dhe shpejtësinë e saj. Mund të vini me ne?

Siç kemi përmendur më parë, çdo rrjet ka kufizimet e tij, dhe WiFi nuk është më pak. Në fakt, nëse krahasoni shpejtësinë e marrë në të njëjtin kompjuter në të njëjtat rrethana, por të lidhur me kabllo ose me valë, do të kuptoni se kjo zvogëlohet në mënyrë drastike nëse lidhja me rrjetin bëhet nga WiFi, deri në atë pikë sa të mos përfitojmë nga shpejtësia e disponueshme në rrjetin tonë. Dhe sot, me fibra optike në shtëpitë tona dhe me shpejtësi deri në 600 Mbps, nuk është asgjë më shumë se një krim.

Gjëja e parë që duhet të bësh është asgjë më shumë se një analiza për instalimin tuaj. Pikat kryesore janë, mbi të gjitha, routeri, pajisjet e lidhura dhe lloji i shtëpisë. Humbjet e shpejtësisë të marra në një apartament me dy dhoma nuk janë të njëjta si në një shtëpi me tre kate me disa dhoma. Pra, bazuar në këta tre faktorë dhe duke qenë të qartë se pajisjet e lidhura dhe lloji i shtëpisë nuk mund të ndryshojmë, dhe ne duam të mirëmbajmë routerin e kompanisë, vështirë se na mbetet ndonjë disa opsione.

Shpërndarja Wi-Fi

Konfiguroni siç duhet routerin

Hapi i parë për të konfiguruar routerin është zgjidhni vendndodhjen tuaj mirë. Ajo duhet të jetë e vendosur në pjesën më qendrore të shtëpisë, në mënyrë që sinjali nga ajo të shpërndahet sa më barabartë që të jetë e mundur. Duke marrë parasysh këtë detaj të thjeshtë, ne mund të kemi një sinjal më të mirë në pjesë të caktuara të shtëpisë sonë ku nuk e kishim më parë (gjë që çon në një lidhje më të qëndrueshme dhe më të shpejtë). Nëse e shmangim fshehjen e tij dhe e mbajmë larg elementeve të tilla si telefonat pa tel ose zonat me shumë kabllo, ne do të marrim më pak ndërhyrje dhe më shumë stabilitet.

Veryshtë shumë e rëndësishme për të hyrë në konfigurimi i routerit për të kontrolluar nëse të gjithë parametrat janë të saktë. Përveç protokollit të lidhjes (ne mund të zgjedhim midis 802.11 b, g, jo ac, secili të jetë më i shpejtë në rend ngjitës), ne duhet të zgjidhni kanalin e saktë në të cilën do të funksionojë router-i ynë. Kjo ndikohet nga rrjetet WiFi të fqinjëve tanë, kështu që do të jetë shumë e rëndësishme për të gjetur kanalin ideal, pra atë që është më pak i zënë, për të shmangur ndërhyrjet në rrjetet e tyre. Varet nga ambienti i shtëpisë tuaj, ky ndryshim do të jetë më i dukshëm ose më pak, por kurrë nuk dhemb ta kontrolloni.

Rrjeti WiFi

Ndryshoni fjalëkalimin

Po, besoni apo jo, një shpejtësi e dobët WiFi mund të jetë për shkak të një nivel i ulët i sigurisë në fjalëkalimin tuaj. Sidomos nëse jetoni në një zonë shumë të populluar, është më se e mundur që një fqinj ose, madje edhe nga një biznes i afërt, të ketë qasje në rrjetin tuaj WiFi sepse ata kanë menduar fjalëkalimin tuaj, duke ulur kështu shpejtësinë e rrjetit. Këshillat themelore për mbajtjen e sigurisë në minimum bazohen në ndryshoni fjalëkalimin e paracaktuar të routerit.

Kjo është shumë e lehtë të mendohet duke ndjekur algoritme të caktuara, kështu që është gjëja e parë për të bërë. Kur zgjidhni një fjalëkalim të ri, ne rekomandojmë që ajo të jetë diçka plotësisht e personalizuar, dmth vështirë për tu deshifruar edhe nga të njohurit, dhe përzierja karaktere alfanumerike me simbole, për ta bërë rrjetin tuaj WiFi më të pakapërcyeshëm nëse është e mundur.

Përsëritës wifi në shtëpi

Përdorni një përforcues WiFi ose një PLC

Nëse e keni konfiguruar tashmë routerin dhe keni vendosur të gjitha vlerat e tij në mënyrë korrekte dhe vazhdoni të humbni diapazonin ose shpejtësinë, keni dy mundësi: përdorni një Përsëritës WIFI, ose instalimin e një PLC. Vazhdimi i supozimit për të mos qenë në gjendje të lidhni të gjithë shtëpinë dhe të jeni gjithmonë të lidhur përmes kabllos ethernet, një mundësi e mirë është një përsëritës WiFi. Ata nuk janë asgjë më shumë se një router WiFi që ata kapin sinjalin nga router-i juaj i zakonshëm për ta përsëritur atë, siç sugjeron emri i saj, dhe rritni diapazonin dhe shpejtësinë tuaj.

Do të varet nga modeli, këto dy variabla do të rriten pak a shumë, edhe pse në treg ka më shumë se mjaft opsione nga rreth 20 euro. Këtu ju ofrojmë dy modele, njëra më themelore dhe tjetra më të përparuara, të cilat ato fillojnë me 20 euro, por kjo do të plotësojë nevojat tuaja pothuajse me siguri. Opsioni i parë, nga marka e njohur TP-Link, Bëhet fjalë për një zgjerues i mbulimit që lejon shpejtësi deri në 300Mbps duke ndjekur protokollin 802.11.n, i cili lejon një diapazon të gjatë dhe siguron që shpejtësia të ruhet në rrjet. Ti mundesh shikoni të gjitha informacionet tuaja dhe blini ato duke ndjekur këtë lidhje.

Zgjatues Wi-Fi TP-Link

Pa lënë markën, ne kemi këtë mundësi të dytë të një game më të lartë. Me një kosto prej rreth 60 euro, është një pikë mbi opsionin e lartpërmendur. Si ndryshimi kryesor, modeli i mëparshëm integroi antenat në një mënyrë të fshehur, duke e bërë atë më tërheqëse. Kundër, me AC1750 që ju tregojmë më poshtë dhe që mund ta blini duke ndjekur këtë lidhje, antenat janë të dukshme, të cilat siguron shtrirje më të madhe dhe stabilitet më të madh në lidhje.

Të dy modelet punojnë në të njëjtën mënyrë dhe kanë karakteristikat e ngjashme, duke ju lejuar të zgjeroni gamën e rrjetit tuaj WiFi në shtëpi në mënyrë efikase dhe të lehtë. Konsumi i tij i energjisë është shumë i ulët, gjë që do të parandalojë rritjen e faturës së energjisë elektrike, dhe gjithashtu, për shkak të madhësisë së vogël dhe konfigurimit të lehtë, Ju mund t'i ndryshoni ato sipas nevojave tuaja. Do t'ju duhet vetëm një prizë ku mund t'i lidhni.

Një opsion tjetër i disponueshëm është a PLC, inicialet e të cilit korrespondojnë me Komunikimin e Linjës Power (komunikimi mbi linjat e energjisë, në spanjisht). Në realitet, ekzistojnë dy pajisje: njëra, e lidhur me një fole dhe routerin me anë të një kablli ethernet, merr të dhënat e dërguara nga kjo e fundit dhe i dërgon ato përmes instalimit elektrik të shtëpisë te pajisja tjetër binjake, e cila i merr dhe i transmeton ato.të transmetuara në kompjuterin në fjalë përmes një kablli tjetër ethernet.

Sigurisht, ajo gjithashtu ka kufizimet e saj, pasi është shumë të ekspozuar ndaj ndërhyrjeve të mundshme prodhuar nga pajisje të tjera elektrike të lidhura në rrjet, përveç që shkakton probleme në shtëpitë e vjetra për shkak të faktit se instalimet elektrike nuk janë të përgatitura për të. Opsioni i parë që ju ofrojmë është marka Tendë. Pjesë e një çmimi të shijshëm prej rreth 35 euro, megjithëse shpejtësia e tij është e kufizuar në 200 Mbps, kështu që mund të mbetet e shkurtër në raste të caktuara. Ti mundesh shikoni të gjitha informacionet dhe blini ato këtu.

Edhe pse nëse vërtet dëshironi të shfrytëzoni sa më shumë nga rrjeti juaj, opsioni që ju rekomandojmë është si vijon, gjithashtu nga marka TP-Link. me deri në 600 Mbps shpejtësi, do të jetë në gjendje të transmetojë shpejtësinë e disponueshme në shtëpi në 99% të rasteve, përveç lejimit të mirëmbajtjes së prizës, pasi ka një femër të përfshirë në vetë PLC në mënyrë që të mos harxhojë një prizë elektrike. Çmimi i saj nuk arrin 40 euro, dhe për mendimin tonë, ia vlen të paguani ato 5 euro më shumë për të marrë këtë model të fundit, i cili ju mund të blini duke ndjekur këtë lidhje.

PLC TP-Lidhje

Siç e keni parë, opsionet për të përmirësuar shpejtësinë dhe diapazonin e rrjetit tuaj Wi-Fi nuk janë të pakta, dhe mbi të gjitha, pa pasur nevojë të ndryshoni routerin, celularin apo edhe kompjuterin tuaj. Sigurisht, gjithçka ka kufij, dhe mund të vijë koha kur, nëse keni nevojë për më shumë, duhet ta kërkoni atë nga operatori juaj, instaloni një router më të mirë ose madje konsideroni të ndryshoni pajisjen tuaj celular ose kartën e rrjetit. Por ndërkohë, mund të provoni këto truke të vogla për të përmirësuar rrjetin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.