Sa Shërbime të Transmetimit të Muzikës Paguajnë Artistët Për Luajtje

sa paguajnë platformat e transmetimit të muzikës

Konsumi i muzikës përmes shërbimeve të ndryshme të me kullim Ajo ka ardhur duke u rritur ndërsa vitet kanë kaluar. Lëvizjet e para janë regjistruar në 2004 dhe fitimet nuk kanë ndalur së rrituri që nga ajo kohë. Nga ana tjetër, fitimet në mbështetjen fizike vetëm po zvogëlohen. Tani, cila është pagesa që artistët marrin për të gjitha këto shërbime? Sa pikëpamje duhet të kenë punët tuaja për të fituar një pagë mesatare?

Aktualisht ekzistojnë platforma të ndryshme të me kullim konkurrojnë me njëri-tjetrin. Megjithatë, më të njohurit janë Spotify, Pandora, Apple Music dhe YouTube. Të gjithë me miliona përdorues të regjistruar, por është gjithashtu e vërtetë që të gjithë regjistrojnë humbje në fund të vitit. Që kur Informacioni është e bukur Ata kanë krijuar një grafik në të cilin regjistrojnë pagesën për riprodhimin e të gjitha shërbimeve të disponueshme; sa përdorues ka secili prej tyre (falas dhe të paguar), si dhe sa riprodhime janë të nevojshme për të arritur një pagë mesatare prej $ 1.492 (kjo shifër është vendosur prej tyre).

evolucioni i fitimeve të sektorit rekord

Hardware gjithnjë e më i keq në të ardhurat

Për të filluar, në Raporti Global i Muzikës Nga ky vit 2017, tregohet një grafik ku mund të shihni se cilët janë numrat e arritur nga industria e muzikës. Siç ju kemi parashikuar në fillim, hardueri po bie vetëm përballë rritjes së të ardhurave nga shërbimet kompjuterike me kullim.

Tani, të ardhurat mënjanë, le të merremi me biznes dhe të sulmojmë atë që na bëri të vërtetë të zhvillojmë këtë artikull. Dhe nuk është asgjë më shumë se sa pamje të duhen për të siguruar jetesën me shërbime të ndryshme të me kullim.

Sa fitojnë artistët përmes transmetimit të muzikës

YouTube është ai që paguan më keq për riprodhim, megjithëse është gjithashtu ai që ofron më shumë përdorues

Nëse i kushtojmë vëmendje asaj që imazhi na lejon të analizojmë, mund të shohim që YouTube është ai me më shumë përdorues (pothuajse të gjitha shërbimet e Google janë në krye). Y Popullariteti i YouTube është i padiskutueshëm: hidhni më shumë se 1.000 milion përdorues. Tani, është gjithashtu shërbimi që paguan më pak për riprodhim për artistët (0,0006 dollarë), kështu që për të marrë një pagë prej 1.492 dollarë në muaj, artisti duhet të marrë 2,4 milion riprodhime në rast se është një artist i Pavarur pa një rekord label dhe 2,1 milion shikime nëse ai është një artist i licencuar.

Pas YouTube, ne kemi Spotify dhe Pandora, të cilat janë gjithashtu ato që ofrojnë më shumë përdorues në krahasim me konkurrencën. Në këto raste Pagesat janë 0,0038 dollarë dhe 0,0011 dollarë, përkatësisht. Dhe, pra, për të marrë pagën fikse, duhet të merrni 340.000 riprodhime në Spotify dhe 1,1 milion në Pandora.

Ata që ofrojnë më shumë përfitime janë ato me më pak përdorues

Shtë e vështirë të luash në të njëjtën ligë me kaq pak përdorues. Ne po flasim për shërbimet që u japin më shumë përfitime artistëve: Tidal dhe Napster. Në të dy rastet ato tejkalojnë një qindarkë të dollarit për riprodhim. Pra, marrja e një rroge të mirë do të ishte çështje e arritjes së 130.000 shikime mbi Tidal dhe 90.000 shikime mbi Napster. Tani, tregu që ata ofrojnë për artistët është përkatësisht 4 dhe 5 milion përdorues.

Nga ana tjetër, gjithashtu komentoni mbi këto çmime, ato janë dy shërbimet që regjistrojnë më shumë humbje për përdorues. Për të qenë më të saktë, Tidal bën një humbje prej 6,67 $ për përdorues dhe Napster e rrit shifrën në 7,78 $ për përdorues.

'Transmetimi' në rritje por i vështirë për të fituar jetesën. Një metodë shumë e rekomanduar për të bërë të njohur vetveten

Siç mund ta shohim në numrat në grafik, nuk është e lehtë të arrihet një kthim monetar që i bën artistët të hanë nga puna e tyre. Sidomos nëse flasim për artistë të pavarur pa një etiketë rekord. Sidoqoftë, platformat me kullim janë mënyra më të volitshme për ta bërë të njohur veten që nëse e krahasojmë me mbështetjen fizike. Kjo është, është më e lehtë për ta që të riprodhojnë veprat përmes shërbimeve të ndryshme të muzikës në internet sesa të botojnë një disk.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.