Samsung Galaxy Note 5 Vs Samsung Galaxy S6 edge +, do të jetë fuqia e S-Pen?

Shënim 5 Vs S6 edge +

Dje Samsung prezantoi zyrtarisht të vetën Galaxy Note 5 i ri dhe Galaxy S6 edge + të cilat janë dy evolucione të terminaleve që ai tashmë kishte në treg, pasi që në to nuk do të mund të shohim shumë veçori të reja. Sidoqoftë, për momentin nuk do t'i krahasojmë ato me versionet e mëparshme, por do të përqendrohemi në vënien e tyre ballë për ballë për të njohur ndryshimet dhe ngjashmëritë e tyre.

Gjëja më e habitshme në lidhje me këto dy terminale është se ata tani kanë një dizajn shumë të ngjashëm, duke përshtatur Note 5 me linjën që Galaxy S6 Edge kishte tashmë dhe që vazhdon i paprekur në Galaxy S6 edge +. Me një fund metalik dhe qelqi, anëtari i ri i familjes Note është bërë më elegant duke braktisur lëkurën e edicioneve të mëparshme.

Gjatë rrugës mundësia e zgjerimit të hapësirës së brendshme duke përdorur një kartë microSD dhe heqjen e baterisë që tani ky Galaxy Note 5 bëhet një terminal unibody, diçka që nuk është pritur shumë mirë nga përdoruesit. Ajo që ai nuk ka humbur për momentin, dhe mbetet një nga shenjat dalluese të tij është S-Pen që nuk do ta shohim në Galaxy S6 edge +.

Sa për ekrani ka të njëjtën madhësi në të dy terminalet, edhe pse në rastin e S6 do të ketë skaje të lakuara, duke qenë në gjendje të kryejë funksione të ndryshme me ekranin në anën e djathtë. Me këtë rast, siç ndodhi me Shënimin 4, nuk do të shohim një version të kësaj pajisjeje. Arsyeja për këtë nuk e dimë, por ndoshta Samsung nuk dëshiron të përsërisë pajisjet dhe një Note 5 edge do të ishte një kopje e S6 edge +, edhe pse kjo është me ndryshimin e S-Pen.

Tani që kemi bërë një rishikim të shpejtë të dizenjove të këtyre Galaxy Note 5 dhe Galaxy S6 edge +, do të hedhim një vështrim në tiparet kryesore dhe specifikimet e të dy pajisjeve mobile.

karakteristika të dhe specifikimet e Galaxy S6 Edge +

 • përmasat: 154,4 x 75,8 x 6.9 mm
 • peshë: 153 gram
 • Ekran: Paneli QuadHD SuperAMOLED 5.7 inç. Rezolucioni prej 2560 x 1440 pixel.Dendësia: 518 ppi
 • Processor: Exynos 7 oktakore. Katër në 2.1 GHz dhe katër të tjerë në 1.56 Ghz.
 • Kamera kryesore: Sensor 16 MP me stabilizues optik të imazhit dhe hapje të f / 1.9
 • Kamera e përparme: Sensor 5 megapiksel me hapje f / 1.9
 • Kujtesa RAM: 4 GB LPDDR4
 • Memorie e brendshme: 32 ose 64 GB
 • bateri: 3.000 mAh. Karikim pa tel (WPC dhe PMA) dhe karikim i shpejtë
 • lidhjes: LTE Cat 9, LTE Cat 6 (ndryshon sipas rajonit), WiFi
 • Sistemi operativo: Android 5.1
 • të tjerët: NFC, sensori i gjurmës së gishtit, monitori i rrahjeve të zemrës

https://youtu.be/_Q-p-zkydLQ

karakteristika të dhe specifikimet e Galaxy Note 5

 • përmasat: 153.2 x 76.1 x 7.6 mm
 • peshë: 171 gram
 • Ekran: Paneli quadHD SUPERAMOLED 5,7 inç. Rezolucion 2560 me 1440 pixel. Dendësia 518 piksel për inç
 • Processor: Exynos 7 oktakore. Bërthamat quad në 2.1 GHz. Bërthamat quad në 1.56 GHz.
 • Kujtesa RAM: 4 GB LPDDR4
 • Memorie e brendshme: 32/64 GB
 • Kamera e pasme: Kamera 16 MP me hapje f / 1.9. Stabilizues imazhi.
 • Kamera perballe: Kamera 5 MP me hapje f / 1.9
 • bateri: 3.000 mAh. Përmirësimi i sistemit të karikimit të shpejtë
 • lidhjet: LTE Cat 9, LTE Cat 6 (ndryshon sipas rajonit)
 • Sistemi operativo:Android 5.1 Lollipop
 • të tjerët: NFC, sensori i rrahjeve të zemrës, S-Pen, sensori i gishtit.

https://youtu.be/CppgLnNM1PE

Nëse vështrojmë nga afër karakteristikat dhe specifikimet e këtij terminali, mund të themi se ato janë saktësisht e njëjta pajisje, me ndryshimet e vetme në dizajn dhe veçanërisht në S-Pen, i cili mund të jetë një pajisje që shënon ndryshime dhe dekant për një përdorues nga një ose një smartphone tjetër.

Me cilin nga të dy duhet të qëndrojmë?

Pyetja ka një përgjigje të vështirë dhe është ajo Varet nga ajo që po kërkojmë, do të duhet të zgjedhim Galaxy Note 5 ose Galaxy S6 edge +.

Në radhë të parë, nëse ajo që kërkoni është dizajni, nuk ka dyshim që S6 është më tërheqës për shkak të kthesave të tij, dimensioneve të tij dhe peshës së tij më të ulët krahasuar me Galaxy Note 5. Ai gjithashtu na ofron ekranin e lakuar do të na lejojë disa funksione dhe opsione në anën e djathtë, edhe pse siç ka ndodhur tashmë në Galaxy S6 edge, shërbimet nuk janë shumë dhe as nuk do të marrim shumë prej tyre.

Galaxy Note 5 nga ana e tij është më i trashë dhe mund të themi se është më i fortë por në këmbim na ofron mundësinë e përdorimit të S-Pen dhe të gjitha aplikacioneve që lidhen me të, të cilat për shumë janë një çudi e vërtetë. Gjithashtu, sikur të mos mjaftonte kjo, kutia që ju lejon të bashkëngjitni një tastierë fizike mund të jetë një mundësi interesante.

Të thuash që Galaxy Note 5 është më i mirë ose më keq se Galaxy S6 edge + është marrëzi sovrane, dhe është se ne po përballemi me dy terminale shumë të ngjashëm me disa ndryshime që do t'i bëjnë disa përdorues të pëlqejnë një pajisje më shumë dhe të tjerët një tjetër.

Çmimi dhe disponueshmëria

Çmimi mund të jetë një aspekt themelor kur zgjedhni midis një terminali dhe tjetrit, por fatkeqësisht për momentin nuk e dimë çmimin e Galaxy Note 5, megjithëse me siguri totale besojmë se do të jetë nën atë që është lëshuar për Galaxy S6 edge + (799 euro në modelin 64 GB).

Disponueshmëria mund të jetë gjithashtu një faktor themelor dhe është ai Tashmë ka shumë zëra se mund të mos e shohim Galaxy Note 5 në tregjet evropiane, i cili padyshim do të jetë një zhgënjim për të gjithë dhe gjithashtu një faktor që do të na bëjë të duhet të zgjedhim S6 edge +.

Çfarë mendoni për Galxy Note 5 të ri dhe Galaxy S6 edge +? A mendoni se ka një fitues në këtë duel smartphone?.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.