Samsung Galaxy S6 Edge: një telefon i fuqishëm dhe i lakuar

Ditët e fundit në sajë të Samsung Spain kemi pasur mundësinë e testoni dhe analizoni në detaje Galaxy S6 Edge të ri. Ky terminal u prezantua në Kongresin Botëror të Mobile që u mbajt në Barcelonë dhe në kohën e tij të shkurtër në treg ai ka arritur të arrijë shifra të mira të shitjeve, pjesërisht për shkak të dizajnit të tij revolucionar dhe sepse si mund të ishte ndryshe, është një smartphone që kombinon një fuqi e madhe, me një aparat fotografik të jashtëzakonshëm, me disa opsione dhe funksione të tjera.

Në këtë artikull ne do të përpiqemi të analizojmë në detaje të hollësishme këtë Samsung Galaxy S6 Edge, për të treguar shumicën e opsioneve dhe gjithashtu për t'ju dhënë mendimin tonë në lidhje me terminalin pasi ta keni testuar atë për disa javë.

Dizajn

Samsung

Ky Samsung Galaxy S6 Edge ka një dizajn që tërheq vëmendjen sapo të hapni kutinë në të cilën dorëzohet. Dhe a është e tija ekran me dy zona të lakuara në të dy anët tashmë një risi e madhe për sa i përket dizajnit. Përveç kësaj, terminali është i ndërtuar plotësisht në materiale që mund të themi se janë ato që duhet të përdoren në çdo smartphone që dëshiron të marrë një vend në të ashtuquajturën gamë të nivelit të lartë.

Një nga karakteristikat kryesore që tërheq vëmendjen për sa i përket dizajnit është trupi unibody, duke lënë pas mundësinë e heqjes së baterisë që kishim parë në terminalet e mëparshme të serisë Galaxy S.

Si ekrani ashtu edhe pjesa e pasme janë të mbuluara me mbrojtje Gorilla Glass 4, gjë që i jep asaj një rezistencë të rëndësishme, megjithëse skajet metalike që rrethojnë këtë Galaxy S6 Edge janë gërvishtje dhe dëmtojnë mishin siç do ta shpjegojmë më vonë dhe mund ta shihni.

Në pjesën e përparme gjejmë gjithashtu butonin Home, i cili është karakteristikë për shumicën e telefonave inteligjentë Samsung, i cili gjithashtu këtë herë ka një funksion më shumë se të vetin, dhe me altoparlantin në krye. Në anën e majtë ka butonat e ngritjes dhe uljes së volumit. Vetëm në anën e kundërt do të shfaqet butoni i kyçjes së ekranit.

Në pjesën e poshtme të këtij S6 Edge do të gjejmë altoparlantin terminal, me hyrjen e kufjeve dhe me spinën që të mund ta karikojmë. Tërheq vëmendjen për këtë pjesë të poshtme që duket shumë si iPhone 6. Në imazhin vijues mund të shihni këtë dizajn të ngjashëm dhe gjithashtu gërvishtjet e vogla që ndodhin në terminal pothuajse pa kuptim dhe pa shpjegim.

Samsung

E vetmja pikë negative në lidhje me këtë dizajn S6 Edge, e cila është absolutisht spektakolare, është ajo kamera e saj e pasme ngjitet pak, duke dhënë përshtypjen se do të prishet sa herë që e vendosim në një sipërfaqe. Shumë prodhues përpiqen që aparati i tyre të dalë në pah, por kjo nuk duket si një trill, por një domosdoshmëri, e cila, për fat të keq, pothuajse askujt nuk i pëlqen dhe as ne.

Karakteristikat dhe specifikimet

Para së gjithash, ne do të bëjmë një rishikim të shpejtë të karakteristikave kryesore dhe specifikimeve të terminalit;

 • Përmasat: 142.1 x 70.1 x 7 mm
 • Pesha: 132 gram
 • Ekran 5.1 inç Super AMOLED me rezolucion 1440 x 2560 piksel (577 PPI)
 • Mbrojtja e ekranit dhe e pasme Corning Gorilla Glass 4
 • Exynos 7420: Katër-bërthamë 53-GHz quad-core Cortex-A1.5 + 57 GHz Cortex-A2.1
 • 3 GB RAM memorie
 • Hapësira e brendshme: 32/64 / 128 GB
 • Kamera kryesore 16 megapiksel dhe kamera e përparme 5 megapiksel
 • Lexues i gjurmëve të gishtave
 • Karta NanoSIM
 • Lidhës MicroUSB me USB 2.0
 • Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac me bandë të dyfishtë
 • GPS, GLONASS, Bluetooth 4.1, NFC, port infra të kuqe, akselerometër, sensori i afërsisë, xhiroskop
 • Sistemi operativ Android Lollipop 5.0.2 nuk del në kuti
 • Bateri 2600 mAh

Duke hedhur një vështrim në karakteristikat dhe specifikimet, pak njerëz do të humbasin diçka për sa i përket harduerit, megjithëse mund të jetë e habitshme që procesori nuk mban firmën Qualcomm, por këtë herë ai ka përdorur një procesor të prodhimit të tij, që pas testet janë më shumë sesa në lartësinë e asaj që pritej.

Po, është shumë më e habitshme që ky Galaxy S6 Edge nuk ka një bateri të lëvizshme siç kishte deri më tani të gjitha anijet e Samsung ose mundësia e zgjerimit të hapësirës së brendshme duke përdorur një kartë microSD.

Përkundër faktit që Samsung e ka justifikuar veten në një mijë e një mënyra për këto dy mungesa të konsiderueshme, arsyeja është e qartë dhe është për shkak të dizajnit. Për të arritur projektin mbresëlënës të terminalit, ishte e nevojshme të eliminohej foleja për kartën mikro SD (nano SIM është futur nga pjesa e sipërme, ku ka pak vend) dhe mundësia e heqjes së baterisë. Sigurisht që do të kishte qenë e vështirë për të marrë një fund kaq të bukur në anët dhe pjesën e pasme nëse do të ishte dhënë mundësia për të hequr një mbulesë të pasme.

Ekran

Samsung

Ekrani është padyshim një nga pikat e forta të këtij Samsung Galaxy S6 edge dhe është se përveç rezolucionit ose cilësisë së imazhit që na ofron, kjo është edhe për shkak të dizajnit të tij me dy kthesa në secilën anë, të cilat edhe pse nuk i kanë shumë dobi ato ofrojnë një koncept të ri.

Duke filluar nga fillimi, ju duhet ta dini këtë Ne po përballemi me një panel Super AMOLED që Samsung ka arritur ta përmirësojë shumë derisa imazhi që ne perceptojmë të jetë i një cilësie pothuajse të pamposhtur. Ndriçimi dhe ngjyra e ekranit janë të një cilësie jashtëzakonisht të madhe, megjithëse ne vazhdojmë të shohim se si ngjyra jeshile mund të mbizotërojë shumë. Gjithashtu, nëse duam të kërkojmë një pikë negative, duhet të theksojmë ndryshimin e ngjyrave që ndodh kur ndryshojmë këndin e shikimit.

Sigurisht që nuk mund të na mungonin ato dy kthesa anësore. Ai në të djathtë kryen funksionet e ekranit, të pagëzuar me emrin e skajit dhe kjo do të na ofrojë pak mundësi, por nëse ka ndonjë. Tjetra ju tregojmë se çfarë mund të bëjmë dhe të shohim në këtë ekran të dytë;

Samsung Galaxy S6 Edge

 • Qasje e drejtpërdrejtë në kontaktet e preferuara që ne mund t'i zgjidhim vetë. Ky opsion është pagëzuar me emrin e People Edge
 • Informacion i azhurnuar përmes shiritave të ndryshëm të njoftimeve që mund të shkarkojmë. Ne mund të shohim lajmet e fundit ose rezultatet e ditës së futbollit
 • Ndriçimi i ekranit buzë. Me këtë mundësi, sa herë që marrim një telefonatë ose SMS, ky ekran do të ndizet, duke e lënë të fikur kryesoren.
 • Ora e natës. Duke aktivizuar këtë opsion dhe duke zgjedhur orë të caktuara, ne do të jemi në gjendje të shohim se si shfaqet një orë në këtë ekran. Ekrani kryesor nuk do të jetë i ndezur ndërsa është

Kamera

Samsung

Nëse ekrani është një nga pikat e forta të këtij Galaxy S6 Edge, kamera është ndoshta aspekti më i mirë i këtij terminali. Dhe është se ne gjejmë një kamerë të pasme 16 megapikselë që na ofron imazhe me cilësi të jashtëzakonshme si rezultat dhe gjithashtu me ngjyra që janë shumë besnike ndaj realitetit, diçka që nuk ndodh me kamerat e terminaleve të tjerë në treg.

Me këtë rast dhe për të mos hyrë në shumë të dhëna teknike, të cilat shumë pak prej nesh i kuptojnë, ne kemi vendosur të zbatojmë një thënie popullore që thotë se "një imazh vlen një mijë fjalë" dhe t'ju tregojë disa imazhe të marra me kamera e kësaj buze S6 në mënyrë që ju vetë të mund të shihni cilësinë e kamerës.

A Më poshtë ju tregojmë një galeri të vogël të imazheve të marra me këtë Samsung Galaxy S6 Edge;

Për më tepër, nuk mund të harrojmë kamerën e përparme, 8 megapiksel, dhe që megjithëse nuk ka të njëjtën cilësi me pjesën e pasme, siç është krejtësisht normale, na lejon të bëjmë selfie me cilësi të lartë, për shembull.

program

Siç kemi thënë më parë, në këtë buzë Galaxy S6 ne gjejmë sistemin operativ Android në versionin e tij Android Lollipop 5.0.2, edhe pse si në të gjithë telefonat inteligjentë Samsung shoqërohet me shtresën e personalizimit TouchWiz që është përmirësuar shumë kohët e fundit për të treguar veten në këtë terminal si një mundësi shumë e mirë.

Pak detaje mund të jepen në këtë seksion dhe të gjithë e dimë Android Lollipop dhe vetë shtresën e personalizimit të Samsung. Sigurisht, mund t'ju themi se ndryshe nga rastet e tjera, navigimi nëpër menu dhe në përgjithësi në të gjithë ndërfaqen është shumë i shpejtë dhe pa problemet që kemi parë në raste të tjera dhe në terminalet e tjera.

Samsung jo vetëm që ka bërë një punë të shkëlqyeshme në këtë S6, por ata gjithashtu e kanë bërë softverin të funksionojë si një sharm.

bateri

Nëse Samsung do të kishte marrë një bateri që do të na ofronte më shumë autonomi, mund të flasim për smartphone-in më të mirë në treg pa dyshim, por fatkeqësisht bateria është e vetmja, por ndoshta mund ta vendosim këtë buzë Galaxy S6.

Dhe është se bateria e saj 2.600 mAh në kombinim me procesorin Exynos janë disi më poshtë, jo vetëm atë që prisnim, por në krahasim me terminalet e tjerë në treg dhe që i përkasin të ashtuquajturës gamë të nivelit të lartë.

Jetëgjatësia e baterisë së këtij buze S6 nuk është e keqe, duke na lejuar të arrijmë në fund të ditës pa e shtrydhur shumë, por ndoshta ne prisnim diçka më shumë dhe se mund të kishim një autonomi më të madhe. Sidoqoftë, dizenjimi i këtij smartphone me siguri nuk ka lejuar që mrekullitë të funksionojnë.

Su Bateri 2.600 mAh Duket qartë e shkurtër, megjithëse nuk mund të deshifrojmë nëse autonomia e ulët është për shkak të baterisë disi të shkurtër ose për shkak të konsumit joefikas të saj nga procesori i ri.

Pa dyshim dhe nëse Samsung synon të vazhdojë me lëshimin e pajisjeve edge në treg, duhet të punojë në përmirësimin e baterisë, në mënyrë që të na ofrojë një autonomi më të madhe se ajo e ofruar nga kjo S6 edge, e cila pa qenë e keqe nuk është e jashtëzakonshme si pothuajse gjithçka në këtë terminal.

Mendimi personal pas dy javësh përdorimi

Që kur Samsung Galaxy S6 Edge u prezantua në Kongresin e fundit Mobile Word të mbajtur në Barcelonë, unë kisha dëshirë që të isha në gjendje të provoja dhe shtrydhja e kësaj pajisje mobile. E kisha parë, prekur dhe përdorur për disa minuta në dyqane të ndryshme të specializuara, por nuk ka shumë të bëjë me mundësinë e përdorimit të tij për një periudhë të gjatë kohore.

Në nivelin e dizajnit mendoj se mund të them se nuk ka asnjë smartphone aktualisht në treg kaq të mbaruar dhe kaq të bukur. Marrja e këtij S6 Edge nga xhepi juaj i lë pa fjalë të gjithë rreth jush, por është gjithashtu shumë komode në dorë dhe e çmuar për pronarin e saj.

Si gjithmonë, ka edhe negative. Dhe është që për shijen time është një terminal me një ekran shumë të vogël, për mua që jam mësuar me celularët në ekranet e fundit prej 5,5 inç ose më shumë. Kurba e anëve të saj gjithashtu nuk ka mbaruar aspak për të më bindur dhe është se përveç që ka pak përdorime, mendoj se nuk ju lejon të lexoni përmbajtje në raste të caktuara në një mënyrë krejtësisht të rehatshme. Mund të duhen më shumë se dy javë për tu mësuar me kthesat ose mund të jeni shumë i kërkuar nga një përdorues.

Bateria është një tjetër nga dobësitë e këtij terminali dhe është se megjithëse nuk është, le të themi keq, mund të mos jetë e mjaftueshme për të arritur në fund të ditës nëse e shtrydhim këtë Galaxy S6 Edge në një masë të madhe.

Më në fund, nëse ajo që na pëlqen është të bëjmë fotografi me cilësi të lartë dhe nuk na intereson bateria, dizajni i saj ose ndonjë gjë tjetër, pa dyshim që ky S6 Edge do të na lejojë të bëjmë magji të vërtetë me kamerën e tij.

Mendimi im i përgjithshëm është se ne po përballemi me një terminal të jashtëzakonshëm, me një aparat fotografik me targa, edhe pse me një çmim që mund të jetë larg buxhetit që shumë përdorues duhet të shpenzojnë në një pajisje të lëvizshme.

Disponueshmëria dhe çmimet

Samsung Galaxy S6 edge është tashmë i disponueshëm në treg për disa javë dhe mund ta blini në çdo dyqan të specializuar ose përmes një prej shumë dyqaneve virtuale që ekzistojnë. Këtu janë çmimet e ndryshme, në varësi të hapësirës së brendshme të terminalit;

Mendimi i redaktorit

Samsung Galaxy S6 Edge
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
849 a 1049
 • 80%

 • Samsung Galaxy S6 Edge
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Ekran
  Redaktori: 95%
 • performanca
  Redaktori: 85%
 • Kamera
  Redaktori: 95%
 • autonomi
  Redaktori: 75%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 85%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 65%

Pro dhe kundër

rekuizitë

 • Materiale të përdorura
 • Dizajn
 • Kamera fotografike

Contras

 • bateri
 • çmim

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.