Samsung Galaxy S7 vs Samsung Galaxy S6, më shumë nga e njëjta gjë?

Krahasimi i Galaxy

Samsung më në fund ka prezantuar Samsung Galaxy S7 të ri, një terminal i nivelit të lartë i cili do të jetë flamuri i kompanisë, duke zëvendësuar Samsung Galaxy S6, por a ia vlen vërtet të ndryshosh? A është Galaxy S7 me të vërtetë një ndryshim i madh nga pjesa tjetër e telefonave tuaj inteligjentë? Kjo është ajo që ne do të përpiqemi t'i përgjigjemi gjatë rreshtave të ardhshëm, duke krahasuar Samsung Galaxy S6 të vjetër me Galaxy S7 të ri.

Në këtë rast krahasimi Ne do ta bëjmë atë midis Samsung Galaxy S6 dhe Galaxy S7Modele themelore të familjeve të tyre që më vonë do të çojnë në ato më komplekse dhe më të fuqishme siç janë versioni Edge ose versioni Note. Në çdo rast, këtu do të flasim vetëm për modelet e thjeshta ose themelore, edhe pse siç mund ta shihni, ato nuk kanë asgjë themelore.

Karakteristikat e pajisjes

Samsung Galaxy S6 Samsung Galaxy S7
Processor Exynos 7420 octacore Exynos 8890 octacore
Dash 3 Gb 4 GB
Ekran "dhjetë 1 SuperAMOLED me rezolucion QuadHD « "5 1 SuperAMOLED me rezolucion QuadHD «
Ruajtja e brendshme «32 GB 64 GB ose 128 Gb » 32 GB + MicroSD
bateri 2.550 mAh 3.000 mAh
OS Android 5.1 (mund të ndryshohet me CyanogenMod) Android 6.0
Conectividad "Wi-Fi Bluetooth 4G (300 mbps) NFC » "Wi-Fi Bluetooth 4G (300 mbps) NFC DualSim me fole mikrosd »
Kamera «16 deputetë 5 MP f / 1.9 " » 12 MP 8 MP f / 1.7 "
çmim 475 Euro 719 euro

Dizajn

Samsung

Në shikim të parë, ndryshimi midis dizajnit të Samsung Galaxy S6 dhe Galaxy S7 nuk ndryshon shumë, asgjë. Por nëse gërvishtemi pak shohim që Samsung Galaxy S7 ka një përfundim më i lëmuar dhe kompakt gjë që lejon gjithashtu mundësinë e përdorimit të ujit me celularin pasi pajisja e re ka Certifikimi IP68 që vërteton se është rezistent ndaj ujit. Për më tepër, përfundimet me prekje metalike e bëjnë dizajnin shumë më superior se smartphone të tjerë, megjithëse është ende i njëjtë në Samsung Galaxy S6, por ndoshta më pak kompakt. Matjet e S7 janë 142,4 x 69,6 x 7,9 mm ndërsa Samsung Galaxy S6 është 142,1 x 70,1 x 6,8 mm. Goesshtë e vetëkuptueshme që pavarësisht këtyre masave, fituesi në këtë drejtim është Samsung Galaxy S7.

Ekran

Samsung

Ekranet e Samsung Galaxy kanë qenë gjithmonë shumë të mira dhe këtë herë, dueli është midis dy titanëve. Në Galaxy S7 të ri gjejmë një ekran 5,1 inç me rezolucion QuadHD, të njëjtën rezolucion dhe madhësi në modelin Galaxy S6, por me ndryshimin që ekrani S7 është i papërshkueshëm nga uji duke lejuar që ekrani të përdoret me gishta të lagur. Në këtë drejtim, duhet thënë se terminali i ri tejkalon Galaxy S6 të vjetër.

potencia

Samsung Galaxy S7

Energjia është gjithmonë një faktor kyç kur zgjedh një smartphone të mirë, ndonjëherë më shumë se vetë ekrani. Në këtë rast Samsung Galaxy S7 ka një procesor Exynos 8890 oktakore dhe 4 Gb memorje ramndërsa Samsung Galaxy S6 ka procesorin Exynos 7420 oktakore me 3 Gb memorje ram. Në këtë rast, GPU gjithashtu ka ndryshime. Në Samsung Galaxy S6 Mali T760 bën një prani, por në Galasy S7, GPU është përmirësuar deri në 60% krahasuar me modelin e parë, diçka që ndikon dukshëm në performancën e saj.

Pra, në këtë aspekt Samsung Galaxy S7 fiton.

Conectividad

Gjithashtu në lidhje ne vërejmë ndryshime. Edhe pse në modelin Samsung Galaxy S6 atje një version dualsimNë rastin e Galaxy S7, lidhshmëria në këtë aspekt është e ndryshme pasi që jo vetëm ka kartën SIM dyfishtë si standard, por edhe njëra nga kartat SIM mund të zëvendësohet nga mikrosd dhe zgjeroni hapësirën e brendshme të ruajtjes së pajisjes. Sidoqoftë, kjo, e cila është në rregull, mund të jetë një pikë e dobët për terminalin pasi që lejon Samsung Galaxy S7 të irritohet më lehtë sesa Samsung Galaxy S6.

Lidhur me lidhjen, përkundër dobësisë që krijohet, Samsung Galaxy S7 fiton në këtë drejtim.

autonomi

Bateria e Samsung Galaxy S7 është 3.000 mAh ndërsa Galaxy S6 ka një bateri 2550 mAh. Këtu duhet shtuar ekrani AMOLED që konsumon më pak se ekranet normale dhe procesori i Samsung Galaxy S7 që është më efikas. Të dy kanë karikim të shpejtë, kështu që mund të themi se në këtë drejtim Samsung Galaxy S7 fiton, edhe pse softueri i tij do të duhet të testohet, diçka që mund të bëjë që bateria të zhduket për disa orë. Megjithatë, Samsung Galaxy S7 fiton në këtë drejtim për harduerin e tij dhe për autonomia e saj më e madhe për optimizim të barabartë.

kamera

Samsung

Në aspektin e kamerës, Samsung Galaxy S7 jo vetëm që përfshin një kamerë 12 MP por gjithashtu sensori mund të ketë një hapje të f / 1.7 gjë që e bën atë një nga kamerat më të mira në botën e lëvizshme. Përveç kësaj, gjerësia e saj në piksel bën që fotografia të ketë deri në 95% më shumë dritë. Në rastin e Samsung Galaxy S6, kamera e pasme është 16 MP por hapja e sensorit është f / 1.9 që i bën imazhet më të errëta dhe me rezolucion më të ulët.

çmim

Samsung Galaxy S7 do të dalë në shitje në 11 Mars në një çmim prej 719 euro, një çmim i lartë. Në vend të kësaj, Samsung Galazy S6 mundemi Nuk u gjet asnjë produkt. për 475 euro, një ulje e konsiderueshme krahasuar me S7. E vërteta është se pavarësisht lajmeve për Samsung Galaxy S7, çmimi është një faktor themelor për shumë përdorues dhe një faktor përcaktues, kjo është arsyeja pse ne besojmë se Në këtë aspekt, Samsung Galaxy S6 fiton.

Përfundim në Samsung Galaxy S7

Jo shumë prodhues të telefonave inteligjentë kapen nga modelet më të reja. Në shumë raste, ndryshimet janë zakonisht minimale, por në këtë rast, Samsung ka bërë një ndryshim me modelin e ri. Nëse Samsung Galaxy S6 me të vërtetë ju dukej shumë, me Samsung Galaxy S7 fuqia do t'ju bëjë përshtypje, si dhe të gjitha aspektet. Sidoqoftë, unë mendoj se dizajni ka dy pengesa, njëra është rezistenca ndaj ujit, një rezistencë që mund të jetë e dëmshme nëse mbyllim gabimisht folenë e kartës microsd. Dhe pengesa e dytë është sistemi i ftohjes hibride. Ky sistem mund të jetë një shqetësim në disa zona të Globe Terraqueo dhe mund të dëmtojë ndjeshëm performancën e terminalit.

Përkundër gjithë kësaj, nëse duhet të zgjedh në këtë kohë, do të qëndroja me Samsung Galaxy S7 dhe nëse çmimi është një pengesë, ndoshta është më mirë të presësh për të blerë Samsung Galaxy S6. Në këtë rast, pritja do të jetë e vlefshme ose të paktën kjo më duket Cfare mendoni ju Çfarë mendoni për terminalin e ri? Dhe krahasimi kundër Galaxy S6?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Kapërcej dijo

  Puffff, të kesh një telefon që është më pak se një vit i vjetër dhe të kesh probleme me CyanogenMod duhet të jetë më e keqja.

  1.    i butë dijo

   A nuk po marrin azhurnime?