Samsung Galaxy S8 kundër Samsung Galaxy S9

Tani është zyrtare. Pas shumë muajsh zërash dhe spekulimesh më në fund kemi mundur të dimë se si është estetikisht Galaxy S9 i ri dhe cilat janë ato përfitimet që na ofron në krahasim me paraardhësin e tij, Samsung Galaxy S8. Risia kryesore gjendet tek kamera, një aparat fotografik që askush tjetër në treg.

Ne kishim parë vetëm hapjen e ndryshueshme të ofruar nga Galaxy S9 në një terminal tjetër në treg, saktësisht një tjetër nga kompania koreane. Por ato nuk janë ndryshimet e vetme estetike dhe funksionale të ofruara nga flagshipi i ri Samsung. Nëse keni ndonjë pyetje, ne do t'ju tregojmë më poshtë një krahasim midis Galaxy S8 dhe Galaxy S9.

Samsung Galaxy S8

Samsung Galaxy S8 Samsung Galaxy S9
Sistemit operativ Android 7.0 Android 8.0
Ekran Ekran pafundësi Super AMOLED 5.8 inç. Rezolucioni quad HD + (2.960 x 1.440). Formati 18.5: 9. 570 ppi Ekran pafundësi Super AMOLED 5.8 inç. Rezolucioni quad HD + (2.960 x 1.440). Formati 18.5: 9. 570 ppi
Processor Snapdragon 835 / Exynos 9810 Snapdragon 845 / Exynos 8895
RAM 4 GB 4 GB
Ruajtja e brendshme 64 GB (e zgjerueshme deri në 256 GB me microSD) 64 GB - 128 GB - 256 GB (e zgjerueshme deri në 400 GB me microSD)
Kamera e pasme Dual Pixel 12 mpx me hapje f / 1.7 - Stabilizues optik Super Shpejtësi Dual Pixel 12 mpx me hapje të ndryshueshme nga f / 1.5 në f / 2.4 - Stabilizues optik
Kamera perballe 8 mpx me hapje f / 1.7 dhe fokus automatik 8 mpx me hapje f / 1.7 dhe fokus automatik
Vërtetimi biometrik Lexues i gjurmëve të gishtave - iris dhe fytyrë Lexues i gjurmëve të gishtave - iris - fytyrë - Skanim inteligjent: vërtetim biometrik multimodal me skanim të irisit dhe njohje të fytyrës
tingull Një altoparlant i vendosur në pjesën e poshtme 2 altoparlantë (lart dhe poshtë) të bëra nga AKG në përputhje me teknologjinë Dolby
Sistemi i pagesave Çipi NFC dhe MST (vija magnetike) Çipi NFC dhe MST (vija magnetike)
Conectividad Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac (2.4 / 5GHz) - VHT80 MU-MIMO - 1024QAM - Bluetooth® v 5.0 - ANT + - USB Type-C - NFC - LTE Cat 16 Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac (2.4 / 5GHz) - VHT80 MU-MIMO - 1024QAM - Bluetooth® v 5.0 - ANT + - USB Type-C - NFC - LTE Cat 18
Karakteristika te tjera Certifikimi i ujit dhe pluhurit IP68 Certifikimi i ujit dhe pluhurit IP68
sensore Sensori Iris - Sensori i presionit - Akselerometri - Barometri - Sensori i gjurmës së gishtit - Sensori i xhiros - Sensori gjeomagnetik - Sensori i sallës - Sensori i burimeve njerëzore - Sensori i afërsisë - Sensori i dritës RGB Sensori Iris - Sensori i presionit - Akselerometri - Barometri - Sensori i gjurmës së gishtit - Sensori i xhiros - Sensori gjeomagnetik - Sensori i sallës - Sensori i burimeve njerëzore - Sensori i afërsisë - Sensori i dritës RGB
bateri 3.000 mAh në përputhje me karikimin e shpejtë dhe pa tel 3.000 mAh në përputhje me karikimin e shpejtë dhe pa tel
përmasat 148.9 x 68.1 x 8.0 mm 157.7 x 68.7 x 8.5 mm
peshë 155 gram 163 gram
çmim 809 euro (kur u lansua në treg) 849 euro (kur del në treg)
Rezervoni Samsung Galaxy S9

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.