Samsung Odyssey G7: Një monitor shumë i plotë lojrash

Në fund të vitit të kaluar kompania koreano-jugore prezantoi një seri të produkteve të lojrave dhe veçanërisht gamën Odisea, ekranet për këtë qëllim që firma përshkruan që përdoruesit të përfitojnë sa më shumë nga lojërat e tyre video.

Këtë herë kemi në tryezën e provës të re Samsung Oddysey G7, një monitor i lakuar i nivelit të lartë i projektuar posaçërisht për lojëra. Zbuloni me ne analizën e tij të thelluar dhe dini sa ia vlen blerja juaj. Ne ju tregojmë se çfarë mendojmë dhe cili ka qenë rezultati përfundimtar i analizës sonë.

Dizajni dhe materialet: Qëllimi i "lojrave"

Sinqerisht, zakoni për të shtuar LED të shumta RGB në gjithçka që synon të jetë "lojra" është diçka që nuk më përshtatet mua veçanërisht, unë preferoj dizajne të matura. Sidoqoftë, Samsung ka arritur ta mbështesë këtë ide pa shumë bujë dhe kjo na ka befasuar sovranisht. Ne fillojmë duke marrë parasysh një nga aspektet e saj më të diferencuar, lakoren 1000 milimetra që është shprehja maksimale për sa i përket monitorëve të lakuar. Kjo është përveç një zvogëlimi të kornizave anësore dhe të sipërme së bashku me një dizajn agresiv në pjesën e poshtme, në krye me dy ekrane LED RGB në secilin skaj.

 • peshë gjithsej: 6,5 Kg
 • përmasat trashësia e bazës: 710.1 x 594.5 x 305.9 mm

Në murin e pasëm kemi një mbështetje të ndërtuar mirë që ka një kalues ​​kabllor, si dhe një unazë LED RGB edhe një herë, që ka një zbukurim që do të mjegullojë ndriçimin. Kjo do të jetë mjaft e zbehtë në të gjitha rastet dhe veçanërisht e dukshme kur flasim për përdorimin e tij plotësisht në errësirë, do të ndodhë që ajo të reflektohet në mur. Baza është e rregullueshme në lartësi deri në 120 centimetra dhe mund të: anojë midis - 9º dhe + 13º, rrotullohet - 15º dhe + 15º dhe rrotullohet midis -2º dhe + 92º. Monitori është i ndërtuar kryesisht nga plastika e zezë me përfundime metalike për qëndrueshmëri.

Karakteristikat teknike të panelit

Ne fillojmë, padyshim, me panelin e monitorit që është ndoshta më i rëndësishmi midis kaq shumë mjeteve. Ne kemi një lloj të 31,5 inç panel VA me një Raporti i pamjes 16: 9 shume tipike. Ky panel VA dhe dizajni i tij jashtëzakonisht i lakuar e bëjnë atë të shijohet në shkëlqimin e tij maksimal vetëm kur pozicionohemi si duhet përpara tij, duhet të harrojmë përdorimin e tij nga shtrati ose nga pikat që nuk janë drejtpërdrejt ajo qendrore. Në këtë monitor, Samsung ka zgjedhur QLED, teknologjinë që ka arritur kaq shumë suksese.

Rezolucioni vendas i monitorit është 2560 x 1440 piksel, Kjo nuk është aspak e keqe të jesh në gjendje të shijosh lojërat e gjeneratës së ardhshme PC, si dhe pajtueshmërinë absolute me pajisje të tilla si PlayStation 5. Kemi në këtë pikë një shkëlqim mesatar prej 350 cd / m2 me një maksimum prej 600 cd / m2 në pika specifike. Raporti i kontrastit shtrihet deri në 2.500: 1 që nuk na pëlqen shumë, po, sinkronizimi i panelit do të jetë adaptiv me të Përputhshmëria NVIDIA G-Sync dhe AMD FreeSync.

Diapazoni dinamik që ofron, në rastin tuaj HDR600 Duhet thënë që as ne nuk e kemi parë tepër mbresëlënëse. Shkalla e rifreskimit, po, është më e larta në treg pa mbingarkesë, duke arritur deri në 240 Hz. Nga ana tjetër, në 240 Hz ne mund ta përdorim atë vetëm me një thellësi ngjyre prej 8 bitësh, do të duhet të zbresim në një modeste 144 Hz për të shijuar një panel 10-bitësh. Ne anen tjeter.

Konfigurimi dhe lidhja

Ky monitor ka një sistem i integruar softuerik të operohet nga levë në fund. Në të do të gjejmë cilësime si në nivelin e lidhjes ashtu edhe në konfigurimin, megjithëse nuk janë dukur tepër intuitive. Ne mund të trajtojmë çështjet e normës së rifreskimit ndër të tjera. Në të do të shohim në kohë reale "impu-tlag" që në çdo rast ka mbetur i paprekur në 1ms të paktën në testet tona.

Kalimi tek lidhja, ne do të gjejmë dy porta me madhësi standarde USB 3.0, një port tradicional USB Hub në rast se duam të shtojmë një lloj shtese më interesante, si dhe dy porte DisplayPort 1.4 dhe një port HDMI 2.0. Nuk do të ju mungojë absolutisht asgjë, përveç nëse po kërkoni zë, do të keni një dalje kufjesh, por harroni altoparlantët. Për më shumë detaje, Duke përfshirë vetëm një port HDMI, ne mund të gjejmë edhe ndonjë pengesë kur shtojmë një shirit zanor për të përmirësuar përvojën tonë të përgjithshme.

Përdorni përvojën dhe vlerësimin

Me diçka kaq radikale, ne gjithmonë kemi një shije të hidhur. Në këtë rast, lakimi i tij i lartë është të duash ose të urresh. Një kurbë 1000R në një monitor të tillë ka shumë kuptim, edhe pse askush nuk e kishte testuar deri më tani. Ky ekran na mbështjell plotësisht dhe zë pjesën më të madhe të fushës sonë vizuale, kjo ka një avantazh të qartë se sa luajtja. Përshtypja fillestare pas një kontakti të parë me monitorin është një mrekulli e vërtetë, e pamundur të mos habitesh.

Ju mësoheni shpejt, veçanërisht kur do ta përdorni vetëm për të luajtur. Kur planifikoni të punoni me të, gjërat ndryshojnë dhe kështu është për këtë arsye, i shtohet lakimit të tij radikal, i cili është një monitor jo shumë i gjithanshëm, shumë i projektuar për qëllimin e tij, «lojërat». Zhytja është absolute, por është krijuar vetëm dhe vetëm për publikun e lojtarëve. Sidoqoftë, të kesh dy vëzhgues të kësaj madhësie në desktop duket e vështirë, kështu që duhet të jesh i qartë për çmimin që duhet të paguash kur vendos të përdorësh për qëllime të tjera, sepse shikimi i filmave në një pozicion loje mund të mos jetë më i rehatshmi.

Ndërsa po kryenim analizën, ne kemi verifikuar që Samsung ka lëshuar një azhurnim të firmuerit për monitorin, kjo instalohet shumë lehtë përmes ndonjë prej portave të saj USB dhe jep një shenjë të mirë të mbështetjes që ka pas. Sidoqoftë, çmimi është një çmenduri e vërtetë, e disponueshme vetëm për ata që duan të shfrytëzojnë sa më shumë aftësitë e tyre në këtë drejtim,Samsung G7 (C32G73TQSU) ...

Kjo ka qenë analiza jonë e thelluar e Odyssey G7 e Samsung, një monitor jashtëzakonisht i lakuar dhe jashtëzakonisht radikal për lojtarët më të mëdhenj, mos harroni se mund të na lini ndonjë pyetje në kutinë e komenteve.

Odisea G7
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
749
 • 80%

 • Odisea G7
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Conectividad
  Redaktori: 60%
 • performanca
  Redaktori: 90%
 • Panel
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 75%

rekuizitë

 • Lakorja shumë radikale
 • Përputhshmëri e lartë dhe shpejtësi e mirë e rifreskimit
 • Mbështetje teknike dhe dizajn i mirë

Contras

 • Shumë më tepër porte mungojnë
 • Një çmim brenda pak prej tyre
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)