Samsung Pay Mini nuk e kalon prerjen dhe mbetet jashtë iOS

Lufta midis kompanisë së Koresë së Jugut Samsung dhe Apple Amerikan nuk është asgjë e re. Të gjithë ne këtu i dimë betejat që të dy kompanitë kanë pasur gjatë gjithë historisë së tyre dhe këtë herë nuk është vetëm një betejë tjetër për një patentë ose të ngjashme, ajo ka të bëjë me Mos aprovimi nga Apple i mjetit të pagesës Samsung Pay Mini.

Sot kemi një tjetër front të hapur midis kompanive, bankave dhe vetë opsioneve të pagesës. Po, kjo është diçka që shton dhe shton vlerë në pajisjet aktuale që kanë mbështetje për këtë mënyrë pagese dhe Samsung donte të arrinte të gjitha pajisjet, pavarësisht nëse ato janë të pajtueshme falë aplikacionit Samsung Pay Mini, aplikacion që nuk do të implementohet në iOS për arsye të dukshme dhe është se Apple ka mënyrën e vet të pagesës, Apple Pay.  

Me këtë rast nuk mund të themi se rivaliteti mes të dyve përfiton nga përdoruesi, por është logjike që Apple nuk e pranon këtë aplikacion që na kujton shumë atë të përdorur nga PayPal për këtë lloj pagese në internet. ETNews ka qenë mediumi përgjegjës për nisjen e këtij lajmi dhe konfirmon se është bërë një përpjekje për të shtuar aplikacionin deri në dy herë, por përballë refuzimit të Apple, ai do të zbatohet në pajisjet Android.

Në mes të betejës për shërbimet e pagesave përmes smartphone, tablet, wearables dhe pajisje të tjera të përputhshme me NFC dhe Contactless, është e qartë se kjo nuk mund të shkojë mirë në asnjë mënyrë për Koreano-Jugorët. Nga ana tjetër dhe duke lënë mënjanë lajmet Aplikacioni pritet të nisë në fillim të vitit 2017 Samsung Pay Mini në Korenë e Jugut dhe pak nga pak po zbatohet në vendet e tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)