Samsung studion mundësinë e ndarjes në dy kompani

Ndërtesa e Samsung

Siç është botuar sot në Reuters, me sa duket nga sfondi i SHBA Elliott Associates, e cila aktualisht zotëron 0,6% të totalit të Samsung, kompanisë koreane i kërkohet ta ndajë atë në dy. Kjo iniciativë ka një profil të qartë ekonomik pasi që, sipas studimeve të kryera nga vetë fondi, me sa duket Samsung do të nënvlerësohej, pak a shumë 70%, për shkak të strukturës së saj komplekse të korporatave.

Duke pasur këtë në mendje, është shumë më lehtë të kuptohet se në çfarë lëviz ky fond kërkoni Samsung të ndahet në dysh, një pjesë ku pjesa operacionale e kompanisë do të mbetej ndërsa pjesa tjetër do të ishte një kompani mbajtëse. Kjo kërkesë nuk ka rënë në vesh të shurdhër pasi, sipas asaj që është komentuar edhe nga Seoul Economic Daily, duke cituar nga ana tjetër një burim anonim shumë pranë kompanisë, duket se bordi i drejtorëve të Samsung do të takohet të martën e ardhshme, nesër vetë, për të merrni parasysh propozimin që ju ka ardhur nga Elliott Associeates.

Nesër do të ketë një takim për të vendosur nëse Samsung më në fund ndahet në dy kompani.

Siç pritej, kryesisht për shkak të madhësisë së kompanisë, administrata rregullatore koreane ka nisur një kërkesë zyrtare për Samsung për të sqaruar qëllimet e saj dhe veçanërisht nëse ata po planifikojnë një ndarje të kompanisë. Nga vetë Samsung ata janë përgjigjur se do të jetë nesër, ne supozojmë se menjëherë pas kryerjes së këtij takimi, kur do të mbahet një konferencë për të shpjeguar aksionarëve planet e tyre të kompensimit Meqenëse, kur ndahen, ata do të duhet të shpërndajnë një dividend të veçantë me vlerë 26.000 milion dollarë për investitorët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)