Samsung WB250F, një aparat kompakt shumë i shkathët me përparimet më të fundit teknologjike

Kamera Samsung

paraqitje

La Samsung WB250F është menduar për një audiencë që kërkon një aparat fotografik kompakt me përparimet më të fundit teknologjike, a zoom optik i mirë, 14,2 Megapiksel dhe një kënd i gjerë të jetë në gjendje të mbulojë një fushë më të madhe shikimi në secilën fotografi.

Përkundër të gjitha funksioneve të saj, kamera ka një ndërfaqen e përdoruesit që na udhëzon në çdo kohë dhe shpjegon opsionet e ndryshme që kemi në dispozicion. Dëshironi të dini për cilat tipare po flasim?

Unboxing

Kamera Samsung

Kamera Samsung WB250F vjen në një kuti të vogël në të cilën mund të shohim funksionet e saj më të jashtëzakonshme brenda pak sekondash. Për fat të mirë, më e mira është brenda saj, kështu që pasi të hiqni vulën e vogël dhe të hapni paketimin, aiGjëja e parë që është e dukshme nga përdoruesi është kamera.

Në rastin tonë, ajo është WB250F në të bardhë edhe pse ka tre ngjyra të tjera në dispozicion: gri, e kuqe dhe blu.

Në pjesën e poshtme të tërësisë gjejmë më shumë material që shoqëron kamerën. Këtu mund të shohim Mbushës USB muri, kabllo mikro USB, dokumentacion, bateri dhe kabllo që do ta fusim në shasinë e kamerës për ta siguruar ndërsa e përdorim.

Siç mund ta shihni, pajisjet janë ato klasike që zakonisht kanë të gjitha kamerat, kështu që para së gjithash do të na duhet një kartë SD të jemi në gjendje të ruajmë të gjitha videot dhe fotografitë që bëjmë.

Pershtypjet e para

Pasi të hedhim një vështrim fillestar në kamera, ne mund ta shohim atë ka një estetikë shumë të kujdesshme, duke qenë një nga më tërheqëset në treg tani.

Ngjyra e bardhë ndihmon në sigurimin e kësaj imazh i pacenuar i një produkti të gatshëm megjithëse ndoshta është ngjyra më pak e rekomanduar për shkak të çështjes së papastërtisë.

Për prodhimin e saj, Samsung ka përdorur plastika si material kryesor të cilit i është dhënë një prekje e butë dhe një fund mat në vend të plastikës me shkëlqim klasik. Përsëri, kjo pikë favorizon përfundimin e përgjithshëm të produktit pasi që të kesh këtë kamerë në dorë është shumë e këndshme.

Pasi ta keni ekzaminuar nga jashtë, është koha të fusni baterinë, të ndizni kamerën dhe të filloni procesin fillestar të konfigurimit. Bestshtë më mirë të vendosni së pari gjuhën në mënyrë që pjesa tjetër e opsioneve të kuptohet shumë më lehtë nëse nuk dimë anglisht.

Kamera është vendosur në vetëm disa sekonda dhe mund të fillojmë ta përdorim siç e meriton.

Ndërfaqja operative

Kamera Samsung

Për të kontrolluar kamerën Samsung WB250F ne kemi një sistem hibrid që kombinon butonat klasikë dhe ekranin me prekje tre inç kondensues.

Përdorimi i kombinuar i të dyve do ta bëjë lundrimin në ndërfaqen e kamerës një mrekulli të vërtetë. Përmes menusë mund të marrim rezultate më të mira përmes bllokut me katër drejtime dhe butonit qendror, megjithatë, ekrani me prekje duket i nevojshëm për të futur tekstose dhe zgjidhni disa opsione më komplekse sesa zgjedhin butonat më shumë.

Sigurisht, të gjithë janë të lirë të zgjedhin modalitetin që u përshtatet më shumë dhe kjo është ajo ku ne shohim se kjo aparat fotografik përshtatet me nevojat e të gjitha llojeve të përdoruesve në përputhje me preferencat e tyre.

Në majë të dhomës gjejmë timon klasik përzgjedhës që na lejon të zgjedhim një nga mënyrat e ndryshme të ofruara nga produkti kur bëni fotografi:

 • Auto: Kamera kujdeset për zgjedhjen e llojit të skenës që i përshtatet më mirë rrethanave.
 • Program: na lejon të marrim një fotografi me cilësimet që kemi konfiguruar manualisht
 • ASM: është mënyra manuale në të cilën mund t'i japim përparësi hapjes, përparësisë së qepenit ose t'i rregullojmë të dy vlerat manualisht.
 • I zgjuar: kamera na tregon situata të ndryshme dhe ne zgjedhim atë që i përshtatet më mirë nevojave tona.
 • Fytyra me e mire: bën disa fotografi, zbulon fytyrat dhe na i tregon ato në mënyrë që të zgjedhim atë që na intereson. Ideale për të bërë fotografi në grup dhe për të parandaluar dikë që të largohet me sytë e mbyllur ose pa dëshirë, domethënë, përdorimi i një trekëmbësh është pothuajse i detyrueshëm për të parandaluar lëvizjen e sfondit.
 • filtra për të redaktuar foto dhe video nga kamera
 • Menu settings në të cilën duhet të konfiguroni aspektet kryesore të kamerës
 • Wi-Fi për të përdorur funksionet MobileLink, Remote Viewfinder, Backup, Email, AllShare Play, SNS dhe Cloud.

Bërja e fotografive me Samsung WB250F

Kamera Samsung
Siç e kemi përmendur tashmë në fillim të postimit, ne po përballemi me një aparat fotografik kompakt që na lejon të performojmë foto cilësore pa marifete thjesht duke shtypur butonin e diafragmës.

Megjithatë, ne e gjetëm mënyrën ASM mjaft të dobishme me të cilën përdoruesi mund të luajë me hapjen dhe shpejtësinë e grilave për të arritur rezultate shumë interesante.

Modaliteti makro ju lejon të afroheni me sipërfaqen e objekteve pothuajse në prekjen e lentes dhe Zmadhimi optik 18x është më se e mjaftueshme për të kapur objekte që janë në një distancë të konsiderueshme pa humbur cilësinë në fotografinë përfundimtare.

Për fotot e natës ka të ngjarë që do të na duhet ndihma e një blici dhe për këtë, Samsung WB250F përfshin atë që ngjitet nga trupi i kamerës kur shtypim një buton pas këmbëzës. Për ta ruajtur do të duhet vetëm të shtypim poshtë dhe do të mbrohet derisa herën tjetër që ta përdorim përsëri.

Me pak fjalë, fotot e bëra me këtë aparat fotografik ato janë shumë të mira në të gjitha aspektet falë shkathtësisë së produktit Samsung. Nëse duam thjeshtësi duhet të aktivizojmë vetëm mënyrën automatike dhe nëse preferojmë diçka më komplekse, kjo kamerë ofron një numër të madh të mënyrave dhe parametrave që ne mund t'i modifikojmë sipas dëshirës.

Lidhje Wi-Fi për gjithçka

Aplikacioni Smart Camera i Samsung

Një tjetër nga atraksionet më të mira të kësaj kamere është ajo Lidhja Wi-Fi që mund ta përdorim për detyra shumë të ndryshme.

Për shembull, ne mund t'i dërgojmë fotot që marrim me WB250F në Smartphone-n tonë përmes aplikacionit Samsung Smart Camera. Ky aplikacion mund të përdoret gjithashtu për të kontrolloni kamerën në distancë, ideal për të përdorur telefonin si një shkas i largët, të jesh në gjendje të shikosh foton e bërë në ekranin tënd pa pasur nevojë të afrohesh me kamerën.

Ne gjithashtu kemi mundësi të tjera të tilla si transferimi i fotove në kompjuter pa tel, dërgimi i fotove me email nga vetë kamera ose shikimi i fotografive përmes një pajisjeje të pajtueshme me protokollin. Luaj AllShare.

Konkluzione

Kamera Samsung

Pa dyshim, Samsung WB250F është një aparat fotografik kompakt që ofron përparimet më të fundit teknologjike dhe lidhshmëria në mënyrë që bërja e fotografive të jetë me të vërtetë e thjeshtë, pavarësisht nga njohuritë tona në këtë botë.

Çmimi i tij është rreth 220 euro edhe pse në rrjet tashmë ka disa dyqane që e ofrojnë atë për nën barrierat 200 euro.

Më shumë informacion - Canon përgatit Vixia HF-G30, XA20 dhe XA25
Lidhja - Samsung WB250F


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.