Seedi, një tastierë hibride që lejon të luash lojëra në CD

CD-ROM e konsolës retro të Seedi

Konsollat ​​Retro janë në modë: SEGA, Atari dhe veçanërisht Nintendo, po shënojnë shumë sukses me rihapjen e modeleve të tyre mitikë. Tani, të gjithë ata janë të bazuar në një tastierë me lojëra të ndryshme të ngarkuara paraprakisht dhe që rrallë mund të rritesh. Ky problem e zgjidh atë Seedi, një projekt që do t'ju lejojë të ekzekutoni lojëra klasike në formatin e tyre origjinal.

Shtë e vërtetë që ne gjithashtu mund të përdorim emulatorë në kompjuter ose të përdorim një Raspberry Pi si një qendër multimediale në dhomën e ndenjes. Por me projektin Seedi, gjërat ndryshojnë. Pse Sepse Nëse keni lojëra në shtëpi në formatin e tyre origjinal (CD-ROM ose DVD), mund t'i lëshoni në këtë tastierë hibride.

Nga Filadelfia, ku bazohet ky projekt kërkojnë financim Përmes platformës Indiegogo, prezantohet tastiera Seedi. Kjo tastierë ju lejon të luani lojëra me tastierë që mbështesin mbështetjen e tyre në CD-ROM. Kjo është, ndër modelet më të shquara që mund të gjejmë PlayStation, SEGA CD, CD Neo Geo, TurboGrafx CD, plus NES, Genesis, Game Boy, Atari, TurboGrafx-16.

Paketa me pakicë është me çmim 125 dollarë dhe njësitë e para do t'u dërgoheshin pronarëve të tyre në muajin mars. Gjithashtu, paketa e shitjeve përfshin një Seedi, një telekomandë dhe një mbajtëse për të vendosur konsolën në modalitetin vertikal. Konsolë dhe stendë shiten gjithashtu vetëm dhe ju mund të përdorni një kontrollues origjinal PS1.

Nga ana tjetër, një tjetër nga argumentet që Seedi ka për shitje është se një përshtatës mund të blihet veçmas që do të lejonte luajtjen e lojërave përmes fishekëve. Në këtë rast, titujt e konzollave të tilla si Sega Genesis ose Nintendo Game Boy i vogël mund të përdoren. Për momentin kanë mbledhur pak më shumë se 40% të 50.000 $ që ata kërkojnë për të realizuar projektin. Nëse doni të kontribuoni në vargun tuaj nostalgjik dhe dëshironi të pastroni pluhurin nga lojërat tuaja të vjetra, ky është shansi juaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.