Kini kujdes nga mashtrimet e WhatsApp dhe Agjencisë Tatimore

WhatsApp

Ne jemi në fillim të pasqyrës së të ardhurave dhe kjo është diçka shumë e ëmbël për ata që duan të mashtrojnë përdoruesit duke u paraqitur si Agjencia e Taksave në aplikacionin WhatsApp. Ky është një nga këto sulme të quajtur phishing ose vjedhje identiteti, ku hakerat duan të marrin të dhënat tona nga aplikacioni i mirënjohur i mesazheve. Së pari, duhet të bëhet e qartë se ne nuk duhet t'i kushtojmë vëmendje mesazheve me origjinë të dyshimtë, qoftë në email, SMS apo ndonjë aplikacion tjetër mesazhesh siç është WhatsApp, por Vini re se Agjencia e Taksave nuk do të na kërkojë asgjë nga WhatsApp.

Me sa duket ata po e përdorin këtë aplikacion për të marrë të dhëna nga disa përdorues të cilët mund të bien në grackën e këtyre hakerave. Që kur Siguria Panda Ata paralajmërojnë se kjo po ndodh dhe për këtë arsye nuk i kushtojnë vëmendje këtij lloji të mesazheve, duke e bërë të qartë se ky organ mund të na dërgojë disa njoftime me SMS, por asnjëherë duke kërkuar të dhëna ose të ngjashme, thjesht shfaqja e informacionit te përdoruesi.

Në këtë rast ne madje kemi një cicërimë nga llogaria e Policisë Kombëtare ku ata gjithashtu na paralajmërojnë për këtë lloj praktike:

Kështu që bëni kujdes me këtë dhe mbi të gjitha paralajmëroni të gjithë ata njerëz që mund të jenë më të prekshëm nga ky lloj mashtrimi. Pra, nëse merrni një WhatsApp apo edhe një mesazh me tekst në formën e SMS në të cilën ata kërkojnë informacion në lidhje me ndonjë mbledhjen personale ose të dhënat e faturimit, dyshoni menjëherë pasi që ky organ ka të dhënat e të gjithë tatimpaguesve dhe kurrë nuk kërkon këtë lloj informacioni. Gjithashtu, nëse një mesazh ju arrin, e rëndësishme është që ju të shikoni detajet si vetë dërguesi, logo e dërguesit, drejtshkrime të mundshme apo edhe ngjyrat e logos së Agjencisë së Taksave dhe t'i krahasoni ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.