Si të shkarkoni video në Twitter

logo twitter

Twitter është kurorëzuar si një nga rrjetet më të njohura sociale të momentit. Shtë një aplikacion në internet ose telefon që ofron shumë mundësi për përdoruesit. Nga të qenit në gjendje të ndiqni njerëz ose faqe që ju interesojnë, duke marrë pjesë në debate, duke ndjekur lajmet ... Shkurtimisht, ka shumë potencial në të, prandaj shumë kërkoni mënyra për të fituar ndjekës.

Siç e dini tashmë, në Twitter gjejmë video. Përdoruesit me një llogari mund të ngarkojnë video në rrjetin social. Në një moment mund të ketë një video që ju intereson dhe ju doni ta shkarkoni. Por rrjeti social nuk na e jep këtë mundësi vendas. Prandaj, ne duhet t'i drejtohemi palëve të treta për këtë.

Atëherë ne do të tregoni se si mund të shkarkojmë video në Twitter. Ne do ta bëjmë atë si për versionin desktop të aplikacionit ashtu edhe për versionin e tij për celularët. Meqenëse ka disa mënyra për ta arritur atë. Të dy janë vërtet të thjeshtë, por është mirë t’i njohësh.

Shkarkimi i videove në Twitter në kompjuterin tuaj

Shkarkoni videon në Twitter

Nëse përdorni rrjetin social në versionin e tij desktop, hapat për të shkarkuar video që shohim nuk janë aspak të komplikuara. Në fakt, ne kemi disa mundësi në këtë drejtim, të cilat do të na ndihmojnë në këtë proces. Mos harroni se videot që janë ngarkuar në të mund të kenë disa formate, të tilla si MOV ose MP4, të cilat janë më të zakonshmet. Diçka që duhet ta kemi parasysh kur i riprodhojmë më vonë.

Ajo që duhet të bëjmë është të shkojmë në cicërimën në të cilën gjejmë videon e thënë. Pastaj duhet të klikojmë në shigjetën që gjejmë në pjesën e sipërme të djathtë të këtij mesazhi. Duke klikuar mbi të, ne marrim disa opsione, nga të cilat e para është të kopjoni lidhjen e cicërimës në të cilën është futur një video. Ne ia japim asaj dhe ai do të kopjojë URL-në e këtij mesazhi.

Kjo është kur ne jemi të detyruar të përdorim mjete të palëve të treta. Meqenëse Twitter nuk na lejon të shkarkojmë këtë përmbajtje, ne do ta përdorim një faqe në internet që na lejon të shkarkojmë këto video. Uebfaqja në fjalë quhet TwDown, të cilën mundeni hyni në këtë lidhje. Në këtë faqe në internet duhet thjesht të kopjojmë URL-në që kemi kopjuar në kutinë që shfaqet në ekran.

TWdown shkarkoni video nga Twitter

Pastaj do të na tregojë përmbajtjen që do të shkarkojmë, videoja në këtë rast. Ne mund të zgjedhim formatin dhe cilësinë në të cilën duam të shkarkojmë videon në fjalë. Pra, ne zgjedhim atë që është më i përshtatshëm për ne në secilin rast. Kështu, ne shkarkojmë një video nga Twitter në kompjuter.

Shkarkoni video me një shtrirje të shfletuesit

Nëse përdorni versionin desktop të Twitter në Google Chrome ose Firefox, ne mund të përdorim një shtesë për të shkarkuar këto video nga rrjeti social. Zgjerimet në shfletues janë jashtëzakonisht të dobishme, pasi ato na japin mundësinë e funksioneve që përndryshe nuk janë të mundshme. Si në këtë rast me shkarkimin e videove.

Ekziston një shtesë e disponueshme që mund t'i përdorim si në Google Chrome ashtu edhe në Firefox. Në këtë mënyrë, duke e instaluar, kur shohim një video që duam të shkarkojmë në rrjetin social, thjesht do të duhet ta përdorim atë. Shtesa quhet Twitter Media Downloader. Ti mundesh shkarkoni këtu në versionin e tij për Chrome. Nëse ai që dëshironi është Firefox, shkruani këtë lidhje.

Shkarkues i mediave në Twitter

 

Një aspekt që duhet të marrim parasysh kur përdorim aplikacionin është se është e mundur që do të duhet të përdorim opsionin për të shkarkuar nga blloqet, në rast se është shumë e rëndë ose do të shkarkojmë shumë përmbajtje në të njëjtën kohë. Në këtë rast, shtesa do të na kërkojë të fusim ID-të e cicërimave në fjalë ku ndodhet përmbajtja për të shkarkuar. Me këtë shtesë mund të shkarkojmë video, fotografi ose GIF.

Kur të kemi futur këto ID të cicërimave, thjesht duhet të klikojmë në butonin Start dhe shkarkimi i këtyre përmbajtjeve do të fillojë automatikisht. Çfarë shkarkojmë duke përdorur këtë shtesë në shfletuesin do të shkarkohet në një skedar ZIP, në të cilën gjejmë përmbajtjen e thënë, në rast se po shkarkojmë shumë video në të njëjtën kohë.

Shkarkoni Video Twitter në Android

Twitter

Nëse kemi një telefon Android, kemi disa mundësi në këtë drejtim. E para prej tyre është e njëjta që ju thamë në fillim. Ne kopjojmë lidhjen e cicërimës në të cilën gjejmë videon e thënë, duke klikuar në shigjetën e sipërme të djathtë në cicërimën në fjalë. Pasi ta kemi kopjuar tashmë në Twitter, atëherë duhet të futemi në një faqe në internet që na lejon ta shkarkojmë atë video. Një faqe në internet si Twdown, për të cilën tashmë ju kemi thënë dhe që ju mundeni hyni në këtë lidhje.

Përveç kësaj metode, ne kemi në dispozicion Aplikacione Android falë të cilave mund t'i përdorim për të shkarkuar video nga Twitter. Në Play Store, shumë prej këtyre aplikacioneve janë shfaqur që do të na ndihmojnë në këtë proces. Megjithëse ka disa që dallohen mbi të tjerët për performancën e mirë që na japin.

Ndoshta ai që funksionon më mirë është Shkarkimi i Videove në Twitter, të cilën mund ta shkarkoni nga Google Play kjo lidhje. Isshtë një aplikacion falas, megjithëse me reklama brenda, që do të na lejojë të shkarkojmë video nga rrjeti social në telefonin tonë Android. Në këtë rast, kur kemi gjetur një video në rrjetin social, ne duhet të zgjedhim opsionin "shpërndarja e cicërimës përmes ..." dhe më pas të zgjedhim aplikacionin nga lista që shfaqet.

Në këtë mënyrë, videoja do të shkarkohet direkt në telefonin tonë, në hapësirën e jashtme të saj. Isshtë një mundësi tjetër që funksionon mirë kur bëhet fjalë për shkarkimin e videove në rrjetin social.

Shkarkoni Video Twitter në iPhone

Për përdoruesit me një pajisje iOS, qoftë iPhone apo iPad, mënyra për të shkarkuar video është disi e ndryshme. Si Për të kopjuar lidhjen e videos, duhet të ndërmarrim disa hapa të ndryshëm. Kur të kemi gjetur cicërimën me videon, ne klikojmë në shigjetën e sipërme të saj. Pra, le të klikojmë në opsionin «Shpërndarja e tweet-it përmes ...».

Një dritare e re do të hapet në ekran, dhe ne duhet të shikojmë në fund të saj. Aty kemi mundësinë e kopjoni lidhjen e cicërimës së thënë. Ne klikojmë mbi të dhe ne tashmë kemi kopjuar URL-në. Atëherë thjesht duhet të hyjmë në internet për të shkarkuar videon, TWdown, për të cilën ne kemi folur disa herë.

Nëse duam të ruajmë videon në fjalë që kemi shkarkuar nga Twitter në pajisje, atëherë mund të na duhet të përdorim një aplikacion që na lejon të menaxhojmë këto shkarkime në një mënyrë më të rehatshme. Opsioni më i mirë në këtë drejtim është MyMedia File Manager, cfare mundesh shkarko këtu. Kjo do ta bëjë të lehtë menaxhimin e vendndodhjes ku do të shkarkohet video në fjalë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   adolfi dijo

    i shkëlqyer