Shkarkimet e përmbajtjes së Netflix rrezikohen nga një këndim i patentave

Netflix

Nëse keni qenë i lidhur me teknologjinë për një kohë të gjatë, me siguri në më shumë se një rast keni dëgjuar për trollet e patentave, ato kompani që janë të dedikuara për blerjen e kompanive që janë në falimentim me qëllimin e vetëm të marrjes së patentave, jo për t'i kursyer ato falimentimi. Pasi ta kenë blerë, ata ulen dhe presin të shohin që një kompani e madhe bën përdorimin e patentave të saj pa kaluar nëpër kuti, për të kërkoni një shumë të madhe parash. Nuk është hera e parë që një regjistrim patentash merr një pjesë të mirë të milionave nga Microsoft, Apple dhe Google për të përmendur disa nga më të rëndësishmet.

Për fat të mirë për disa kohë tani, shumë prej kompanive që janë pjesë e Silicon Valley janë bërë së bashku për të parandaluar këtë lloj kompanish, kompani që nuk janë të përkushtuara në kërkime dhe prodhim të jenë në gjendje të patentojnë idetë e tyre, ndaloni paraqitjen e padive oportuniste duke kërkuar kompensim astronomik. Por ndërsa kjo lloj kompanie është rikthyer në akuzë, këtë herë kundër Netflix, për teknologjinë e përdorur për të ofruar mënyrën offline për përdoruesit e saj, atë mënyrë të shumëpritur jashtë linje që na lejon të shijojmë seritë ose filmin tonë të preferuar pa pasur nevojë të keni një lidhje interneti.

Patenta e përdorur nga Netflix dhe e mbajtur nga Blackbird Technologies, është numri 7.174.362 dhe merret me metodat dhe sistemet për kopjimin e të dhënave dixhitale. Kjo patentë e regjistruar në vitin 2000, i referohet të dhënave të shkarkuara nga një makinë në media CD-R, më i popullarizuari në atë kohë. Shtë e qartë se pak ose asgjë nuk ka të bëjë me sistemin e shkarkimit Netflix, por sigurisht avokatët e kompanisë përpiqen ta kthejnë atë për të bërë të duket se ata e kanë përdorur atë patentë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.