Shkarkoni muzikë nga Spotify

Si të shkarkoni muzikën Spotify

Me një tarifë mujore më të ulët se kostoja e një CD-je të albumit të fundit nga artisti ynë i preferuar, ne kishim në dispozicionin tonë një katalog të gjerë me të gjithë diskografinë e atij artisti apo grupi, kështu që pak nga pak, ky shërbim u bë një "duhet të ketë" "shërbim për të gjithë dashamirët e muzikës të cilët, pas shumë vitesh duke shkarkuar muzikë në mënyrë të paligjshme, kanë zgjedhur lehtësinë e ofruar nga ky shërbim.

Por ky shërbim mund të jetë një problem për shumë përdorues, nëse niveli i të dhënave të tyre nuk është GB "i drejtë", megjithëse gjatë vitit të kaluar, operatorët kanë rritur ndjeshëm të dhënat për tarifat, duke pushuar së qeni një problem i riprodhimit përmes transmetimit. Edhe kështu, jo të gjithë janë të gatshëm të luajnë muzikën e tyre përmes transmetimit, me cilësi më të ulët dhe atë që duan shkarkoni muzikën tuaj të preferuar nga Spotify në pajisjen tuaj dhe luajeni atë pa lidhje interneti.

Lindja dhe evolucioni i Spotify

Selia e Spotify në Suedi

Në fund të viteve 90 dhe në fillim të viteve 2000, Napster u bë platforma e preferuar për shumë miliona përdorues kur erdhi puna për të shijuar muzikën e tyre të preferuar pa pasur nevojë të kalonin nëpër dyqane muzikore dhe paguajnë çmimet e tepruara që imponojnë kompanitë regjistruesepa marrë parasysh formatin muzikor që zgjedhim.

Gjatë viteve, industria e muzikës është dashur të supozojë se interneti është ai që është dhe është e ardhmja, kështu që ishte e nevojshme për të gjetur një pikë bashkimi midis konsumatorëve dhe përdoruesve. Këtu lindi Spotify, shërbimi i parë streaming i muzikës, i cili, në këmbim të një pagese mujore, na lejoi të shijonim çdo këngë, grup muzikor, artist ...

Spotify lindi në 2006 në Suedi, por nuk u prezantua zyrtarisht vetëm dy vjet më vonë, me Suedinë, Finlandën, Norvegjinë, Francën, Mbretërinë e Bashkuar dhe Spanjën që ishin vendet e para ku ishte në dispozicion. Në origjinë ishte e destinuar të ishte në gjendje të dëgjonte muzikë përmes kompjuterit tonë. Që nga ajo kohë ajo është zgjeruar në të gjithë botën përveç zgjerimit ekosistemi i pajisjeve ku është i disponueshëm.

Aktualisht, është e pranishme në çdo pajisje të lidhur në internet që ju mund të mendoni, një lëvizje që ka lehtësuar logjikisht zgjerimin e saj dhe suksesin ndërkombëtar që ka aktualisht, me më shumë se 60 milion pajtimtarë që paguajnë. Spotify gjithashtu na ofron një shërbim falas me reklama, i cili na lejon të shijojmë pothuajse të gjithë katalogun e tij, lajmet arrijnë 15 ditë më vonë te përdoruesit pa abonim, pa pasur nevojë të paguani një euro të vetme në këmbim të reklamës.

Muzika e Apple

Ndërsa vitet kaluan, rishpikja e muzikës që iTunes i Apple kishte menduar, me mundësinë e blerjes së këngëve individualisht për më pak se një euro, por që me arritjen e uljes së niveleve të piraterisë, filloi të shihte se si po shitej gjithnjë e më pak këngë pasi përdoruesit preferuan të paguanin një tarifë mujore dhe të shijonin të gjithë katalogun kur dhe si duan.

Ndërsa vitet kalonin, shitjet e këngëve në iTunes ishin gjithnjë e më të ulta dhe nuk ishte në 2014, 6 vjet pas lansimit të Spotify, që Apple krijoi shërbimin e vet të transmetimit të muzikës, pasi bleu Beats Music, një tjetër shërbim transmetimi muzikor që mezi kishte abonentë, por që e ndihmoi atë të përfitonte nga infrastruktura që kishte në atë kohë dhe nisi Apple Music një vit më vonë.

Falë ndjekësve të kompanisë me bazë në Cupertino dhe integrimit pa ndërprerje të Apple Music në ekosistemin iOS dhe macOS, në pak më shumë se dy vjet, Apple ka fituar më shumë se 30 milion abonentë, abonentë që paguhen vetëm, pasi nuk ofron një version falas që na ofron Spotify.

Pse të shkarkoni muzikë nga Spotify?

Shkarkoni muzikë nga Spotify

Nëse keni një tarifë me një numër të madh GB, ju ndoshta do të shkarkoni muzikë nuk eshte problem per juMeqenëse, edhe pse konsumi i MB kur përdorni Spotify përmes transmetimit nuk është shumë i lartë, shijet tuaja muzikore ju detyrojnë të ndryshoni vazhdimisht muzikë dhe nuk keni gjithmonë një grup ose artist të preferuar që dëshironi ta dëgjoni më shpesh.

Nëse smartphone-i juaj është gjithmonë i shkurtër në hapësirën e magazinimit, veçanërisht nëse është një iPhone (një pajisje që nuk mund ta zgjerojmë kapacitetin e saj të ruajtjes), as shkarkimi i muzikës nuk ka kuptim, pasi që sado pak të shkarkoni me cilësi të mirë, ka të ngjarë që mbushin pajisjen tuaj dhe e kullojnë atë për të bërë një foto ose një video të thjeshtë.

Nëse jemi adhurues të muzikës dhe përdorim Spotify çdo ditë ndërsa shkojmë të punojmë në transport publik ose në makinë, shkarkimi i muzikës nga Spotify është një zgjidhje e shkëlqyeshme, nëse nuk duam të alokoni shkallën tonë të të dhënave ekskluzivisht për të dëgjuar muzikë përmes transmetimit. Gjithashtu, nëse zakonisht bëjmë udhëtime të gjata me makinë, tren ose aeroplan, është një zgjidhje e shkëlqyeshme që gjithmonë të kemi pranë muzikën tonë të preferuar.

Një avantazh tjetër që mundësia e shkarkimit të muzikës na ofron është se, megjithëse mbulimi i telefonit celular është rritur ndjeshëm vitet e fundit, ne mund të lëvizim herë pas here nëpër zona ku mbulimi është vetëm GSM, nuk ka të dhëna.

Spotify

Tani që jemi të qartë, cilat janë disa nga avantazhet e ofruara nga shkarkimi i muzikës për ta luajtur atë pa një lidhje në Internet, duhet të kemi parasysh një gjë, dhe kjo është që Spotify na lejon të shkarkojmë muzikë vetëm në pajisjet tona për sa kohë që ne jemi përdorues të një llogarie Premium, domethënë pagesa mujore, qoftë familjare, individuale apo studente.

Spotify na lejon të shkarkojmë albume të plota, lista për dëgjim dhe këngë individuale dhe më pas do t'ju tregojmë se si mundemi shkarkoni listat ose albumet tona të preferuara në iPhone, pajisjen Android ose në PC ose Mac tonë për të qenë në gjendje t'i luajmë ato pa pasur nevojë për lidhje interneti.

Së pari duhet të sigurohemi që të kemi një llogari Premium. Nëse nuk është kështu, Spotify rregullisht na ofron promovime të ndryshme që na lejojnë të përdorim shërbimin për tre muaj me më pak se një euro. Na ofron gjithashtu mundësinë e përdorni shërbimin e plotë për 7 ditë plotësisht falas, në mënyrë që të mund ta testojmë plotësisht shërbimin dhe të shohim të gjitha avantazhet që na ofron.

Konsideratat që duhet të mbani mend para se të shkarkoni muzikë nga Soptify

Spotify

Para së gjithash, duhet të kemi parasysh që në mënyrë që shkalla e të dhënave tona të mos avullojë shpejt, aplikacioni Spotify vendas Na lejon vetëm të shkarkojmë muzikë përmes një lidhjeje Wifi, megjithëse mund të ndryshojmë preferencat për të qenë në gjendje të shkarkojmë muzikë përmes nivelit tonë të të dhënave, ideale për ato raste kur kemi nevojë për një këngë dhe nuk kemi një lidhje interneti në dispozicionin tonë.

Një aspekt tjetër që duhet të marrim parasysh kur shkarkojmë muzikë nga Spotify është cilësia e këngëve. Spotify si parazgjedhje shkarkon muzikën në cilësi normale, por gjithashtu na ofron cilësi të Lartë dhe Ekstreme, kjo e fundit është cilësia më e lartë e zërit që mund të gjejmë dhe ajo që, për këtë arsye, harxhon më shumë hapësirë ​​në pajisjen tonë kur e shkarkojmë.

Shkarkoni muzikë nga Spotify në iPhone ose iPad tuaj

Shkarkoni Muzikën Spotify në iPhone

 • Pasi të kemi hapur aplikacionin, ne shkojmë te skeda e bibliotekës e vendosur në fund të aplikacionit, ku lista për luajtje, albume, këngë, artistë ose stacione që kemi ruajtur ose luajtur kohët e fundit.
 • Pastaj klikojmë mbi elementin që duam të shkarkojmë, album ose listë dëgjimi ekskluzivisht. Dritarja tjetër do të na tregojë këngët që përbëjnë albumin ose listën e dëgjimit së bashku me një buton për të filluar luajtjen e tij.
 • Nëse nuk kemi ndonjë përmbajtje të ruajtur në llogarinë tonë Spotify, ne duhet të kërkojmë për përmbajtjen që duam të shkarkojmë.
 • Pikërisht në krye, përpara këngës së parë që gjejmë një ndërprerës me emrin Shkarkim, një buton që duhet ta aktivizojmë në mënyrë që shkarkimi i këtij materiali të fillojë të kryhet në pajisjen tonë.

Shkarkoni muzikë nga Spotify në Android

Shkarkoni Muzikën Spotify në Android

 • Procedura për të shkarkuar albumet ose listat tona të preferuara përmes Spotify me një terminal Android është saktësisht e njëjtë si me një terminal iPhone ose iPad, por të kesh një njësi ruajtjeje në formën e një karte microSD, Para së gjithash duhet të specifikoni në cilën njësi duam të shkarkojmë përmbajtjen.
 • Për të specifikuar në cilën njësi duam të shkarkojmë, duhet të shkojmë në skedën e bibliotekës dhe të klikojmë në Shkarkimet, për të zgjedhur destinacionin e këngëve që duam të shkarkojmë dhe më pas të luajmë.
 • Pasi të kemi krijuar njësinë e magazinimit, ne kërkojmë për listën për luajtje ose artistin që duam të shkarkojmë dhe klikojmë në butonin Shkarkim.

Shkarkoni muzikë nga Spotify në PC ose Mac

Shkarkoni Muzikën Spotify nga PC

Për arsye që nuk janë përtej kuptimit të askujt, Spotify nuk lejon shkarkimin e muzikës direkt nga një kompjuter, pasi përmbajtja nuk mbrohet me DRM, kështu që mund të qarkullojë pa asnjë lloj kufizimi. Në internet mund të gjejmë disa aplikacione që, përmes një procesi të ngatërruar, mund të shkarkojnë këngët nga një listë dëgjimi Spotify nga YouTube, por jo nga vetë shërbimi i muzikës streaming.

Si të luani muzikë të shkarkuar Spotify

Luaj muzikën e shkarkuar nga Spotify në smartphone-in tënd

Pasi të kemi shkarkuar këngët, albumet, listat e dëgjimit, artistët e preferuar, është koha t'i luajmë ato jashtë linje pa një lidhje interneti. Për ta bërë këtë, ne duhet të shkojmë në bibliotekë, skeda e fundit e vendosur në fund të aplikacionit dhe të klikojmë në Shkarkim, ku do të gjejmë tI gjithë materiali që kemi shkarkuar më parë. Atëherë thjesht duhet të zgjedhim llojin e përmbajtjes që duam të riprodhojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.