Shkencëtarët marrin oksigjen nga uji në hapësirë

oksigjen

Në këtë pikë me siguri nuk do t'ju befasojë nëse kthehemi të flasim për një temë që duket se po përsëritet në këtë kohë, për të folur për një lloj qeverie ose kompani private që na befason bimë për të dërguar njerëzit në Mars me qëllimin përfundimtar të kolonizimit të tij. Ndërsa kjo po ndodh, e vërteta është se ka shumë burime të investuara për ta arritur atë, ne ende duhet të zgjidhim çështje të caktuara si p.sh. merrni pak burim oksigjeni që mund të përdorim.

Një çështje që duket se ka një rëndësi të veçantë, jo vetëm sepse është jetike për qeniet njerëzore të mbijetojnë jashtë planetit, por edhe për shkak të numër i madh i planetëve që shkencëtarët po zbulojnë dhe se ata kanë shumë karakteristika të ngjashme me ato të Tokës, të cilat zakonisht ndodhen në yje afër Diellit tonë.


oksigjen

Ka ende një rrugë të gjatë për të bërë derisa qeniet njerëzore të mund të jetojnë në hapësirë ​​për periudha të gjata kohore.

Fatkeqësisht, përkundër gjithë këtyre zbulimeve, e vërteta është se akoma ne nuk kemi qenë në gjendje të zbulojmë mënyrën për të siguruar që qeniet njerëzore të mbijetojnë në hapësirë ​​për periudha të gjata kohore. Një nga sfidat kryesore me të cilat duhet të përballemi dhe të zgjidhim është të jemi në gjendje të transportojmë oksigjen të mjaftueshëm që astronautët të marrin frymë, diçka që nënkupton bartjen e karburantit të mjaftueshëm me vete që duhet të përdoret për të furnizuar me komponentë elektronikë komplekse.

Në këtë pikë sot dua t'ju tregoj për një hulumtim të fundit të botuar Nature Communications ku na thuhet se si një ekip shkencëtarësh nuk ka arritur asgjë më pak sesa të zhvillojnë metodologjinë për të prodhuar hidrogjen, i cili do të përdorej si lëndë djegëse dhe oksigjen nga uji. Për këtë ju duhet të përdorni një material gjysmëpërçues dhe rrezet e diellit, ose drita e yjeve. Kjo teknikë mund të përdoret në gravitetin zero, diçka që është jetike që ajo të kryhet në hapësirë.

trokitje e lehtë

Kjo metodologji e re për të marrë oksigjen nga uji mund të përdoret në hapësirë

Siç diskutohet në artikullin e botuar, përdorimi i Diellit si një burim energjie për të furnizuar jetën tonë të përditshme është një nga sfidat më të mëdha që nuk përballemi në Tokë. Në këtë mënyrë, ndërsa ndalojmë së konsumuari vaj për të vënë bast në burime të ripërtëritshme të energjisë, studiuesit fillojnë të interesohen për mundësinë e përdorimit hidrogjenin si lëndë djegëse.

Mënyra më e mirë për të arritur këtë qëllim është ndarja e ujit në dy përbërësit e tij, hidrogjen dhe oksigjen. Kjo është e mundur sot duke përdorur një proces mjaft kompleks të njohur si elektrolizaNë thelb ajo që bën kjo metodë është dërgimi i një rryme përmes një kampioni që përmban një elektrolit të tretshëm. Kjo bën që uji të shpërbëhet në oksigjen dhe hidrogjen të cilët lirohen veçmas në të dy elektrodat.

Problemi kryesor me këtë metodë është se, megjithëse qenia njerëzore di ta realizojë, në Tokë nuk kemi një infrastrukturë të lidhur me hidrogjenin që të mund ta përdorim atë në një mënyrë shumë më të zakonshme. Po flasim për stacionet e karikimit për shembull.

Përveç prishjes së ujit në hidrogjen dhe oksigjen, kjo metodologji mund të përmbysë procesin

Kjo është ajo ku shumë shkencëtarë kanë gjetur në këtë teknologji mënyrën ideale për t'i bërë raketat tona të së ardhmes shumë më të sigurta. Imagjinoni sikur në vend të përdorimit të karburantit të ndezshëm deri më tani këto ishin të ngarkuara me rezervuarë uji. Për ta bërë këtë sot ekzistojnë dy opsione, një domosdoshmërisht përfshin elektrolizë duke përdorur elektrolite dhe qeliza diellore për të kapur energjinë diellore dhe për ta kthyer atë në rrymë elektrike, një alternativë do të ishte përdorimi i të ashtuquajturës 'fotokalizatorë', e njejta si ato punojnë duke thithur grimca të lehta në një material gjysmëpërçues të futur në ujë.

Ndoshta një nga pjesët më interesante të kësaj teknike të re është se ajo mund të kthehet, domethënë, pasi uji të bëhet hidrogjen dhe oksigjen, ato mund të bashkohen përsëri duke përdorur një qelizë karburanti që do të kthente energjinë diellore të zhytur në procesi i 'fotokalizimi', energji që më vonë mund të përdoret përsëri nga pajisjet e ndryshme elektronike të anijes. Ky kombinim është i aftë vetëm të formojë ujin si një produkt që do të thotë se ai shërben si një formë e Ricikloni ujin, diçka që mund të jetë thelbësore për një udhëtim shumë të gjatë në hapësirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)