Pajisjet më të mira për ta kthyer TV tuaj në një TV inteligjent

Shndërroni TV në Smart TV

Teknologjia ka përparuar shumë në vitet e fundit, dhe nëse jo për të gjithë ata që kemi lindur midis viteve 70 dhe 80. Aktualisht shumica, nëse jo të gjithë televizionet që ata shesin janë inteligjente dhe janë nën emrin Smart TV. Duke ndjekur disa hapa të thjeshtë, ne mundemi shndërroni TV-në tonë një TV Smart.

Ky lloj televizioni na ofron informacion të menjëhershëm në lidhje me programet që transmetohen aktualisht në televizion, gjë që nuk na lejon të përdorim teletekstin e famshëm dhe arkaik ose të përdorim një aplikacion për celularin ose tabletën. Na jep gjithashtu qasje në përmbajtje të pafund pa pasur nevojë të lëvizni nga divani, të tilla si Netflix, HBO dhe shërbime të tjera video sipas kërkesës.

Por gjithashtu, në varësi të modelit Smart TV, ne gjithashtu mund të tregojmë përmbajtjen e smartphone-it ose tabletës sonë direkt në televizion, ideal për kur duam të luajmë video që kemi ruajtur në pajisjen tonë, të tregojmë fotot e udhëtimit të fundit, shfletoj internetin dhe luaj përmbajtje ...

Por jo të gjithë janë të gatshëm të rinovojnë televizionin e tyre për një të ri, pasi që ai që kanë aktualisht funksionon në mënyrë perfekte dhe për momentin nuk tregon shenja të lodhjes. Në këtë artikull do t'ju tregojmë mundësi të ndryshme për ta kthyer TV-në tonë të vjetër në një TV inteligjent që na lejon të shijojmë avantazhet e ofruara nga ky lloj televizioni.

Kërkesa thelbësore: Lidhja HDMI

Kabllot HDMI na lejojnë transmetoni të dy imazhin dhe zërin së bashku në një kabllo të vetmePrandaj, ajo është bërë lidhja më e përdorur në televizionet moderne, duke lënë mënjanë kabllot RCA dhe scart / scart, të cilat jo vetëm që zënë shumë hapësirë, por gjithashtu kufizuan shumë cilësinë e imazhit dhe tingullit.

Për ta shndërruar televizorin tënd të vjetër në një televizor të zgjuar, të duhet një adaptor që shndërron sinjalin përmes RCA ose scart në HDMI. Në Amazon mund të gjejmë një numër të madh të pajisjeve të këtij lloji. Këtu keni një lidhje me ato që na ofrojnë raportin më të mirë të cilësisë / çmimit.

Avantazhet e një TV Smart

Samsung SmartTV

Por ky lloj TV jo vetëm që na lejon të kemi një numër të madh të përmbajtjes në formën e filmave dhe serialeve, por gjithashtu gjithashtu na ofron qasje në YouTube ku mund të gjejmë një numër të madh të videos për çdo temë. Na ofron gjithashtu shërbime të informacionit për motin, qasje në hartat Google, kanale vizatimore për të vegjlit, kanale gatimi, lajme drejtpërdrejt ...

Përveç kësaj, në varësi të llojit të televizionit, ne gjithashtu mund ta përdorim atë për të bërë thirrje video përmes Skype, padyshim në modele që integrojnë një aparat fotografik, ideal për të bërë thirrje me video në grup tek anëtarët e tjerë të familjes. Ne gjithashtu mund ta përdorim atë për të dëgjuar katalogun e gjerë Spotify, një mundësi fantastike nëse kemi televizionin tonë të lidhur me stereo.

Çfarë opsionesh ka në treg?

Në treg mund të gjejmë një numër të madh opsionesh që ju lejojnë ta ktheni televizionin tonë të vjetër në një televizion inteligjent. Në këtë ekosistem, tNe gjithashtu mund të gjejmë betejat tipike në Google dhe Apple, pasi që në varësi të ekosistemit me të cilin jeni mësuar, ka të ngjarë që duhet të përdorni njërën ose tjetrën.

Apple TV

Apple TV

Nëse përdorni Mac, iPhone, iPad apo ndonjë pajisje tjetër Apple, opsioni më i mirë që mund të gjeni në treg është Apple TV, pasi na lejon jo vetëm dërgimin e përmbajtjes së pajisjes tonë Mac ose iOS në TV , por edhe për më tepër, integrimi brenda ekosistemit është i plotë. Gjithashtu me fillimin e gjeneratës së katërt Apple TV, Apple shtoi dyqanin e vet të aplikacioneve, në mënyrë që ne të bëjmë përdorimi i Apple TV sikur të ishte një qendër lojërash.

Falë numrit të madh të aplikacioneve të disponueshme në dyqanin e Apple TV, ne mund të përdorim aplikacione të tilla si Plex, VLC ose Infuse në luajmë filmat ose serialet që kemi ruajtur në kompjuterin tonëOse Mac ose PC. Gjithashtu na lejon të kemi qasje në të gjithë përmbajtjen e disponueshme në iTunes, për të qenë në gjendje të marrim me qira ose të blejmë filma që Apple na ofron përmes këtij shërbimi.

Netflix, HBO, YouTube dhe të tjerët janë gjithashtu të disponueshëm për Apple TV si dhe aplikacione të tjera të këtij lloji për të qenë në gjendje konsumoni çdo lloj përmbajtje pa u larguar nga shtëpia jonë, kur dhe ku duam. Pjesa tjetër e opsioneve që ju tregojmë në këtë artikull nuk shkojnë aq mirë me ekosistemin Apple, edhe pse duke instaluar aplikacionin e çuditshëm mund ta bëjmë integrimin pak a shumë të durueshëm.

Blini Apple TV

Chromecast 2 dhe Chromecast Ultra

derdhje kromi 2

Google gjithashtu u bashkua me trendin për këtë lloj pajisje relativisht kohët e fundit, nëse e krahasojmë atë me Apple TV, një pajisje që doli në treg në gjeneratën e saj të parë në 2007. Chromecast është një pajisje e prodhuar nga Google që ju lejon të luani përmbajtje përmes transmetimi nga telefoni juaj inteligjent në televizion. Compatibleshtë i pajtueshëm me ekosistemin iOS, Android, Windows dhe macOS duke përdorur shfletuesin Chrome. Përmbajtja që mund të dërgohet në Chromecast Ajo është e kufizuar në aplikacionet e mbështetura dhe shfletuesin Chrome.

Chromecast Ka një çmim prej 39 euro, kërkon një furnizim me energji microUSB dhe është shumë i lehtë për tu konfiguruar. Nëse zgjedhim modelin 4k, Ultra, çmimi i tij arrin deri në 79 euro.

Bleni Chromecast 2 / Bleni Chromecast Ultra

Xiaomi Mi TV Box

Xiaomi Mi TV Box

Firma kineze gjithashtu dëshiron të futet plotësisht në përmbajtjen multimediale që mund të konsumojmë përmes televizionit tonë dhe na ofron Xiaomi Mi TV Box, një pajisje menaxhohet me Android TV 6,0, i njëjti sistem operativ që na ofrojnë shumë nga TV aktualë Smart. Brenda gjejmë 2 GB RAM, 8 GB memorie të brendshme, portën USB për të lidhur një hard disk ose USB. Kjo pajisje është e aftë të luajë përmbajtje në 4k në 60 fps pa ndonjë problem.

Kutitë e tjera set-top

Në treg mund të gjejmë një numër të madh të pajisjeve që na lejojnë të hyjmë në internet, pajisje të menaxhuara nga një version i Android i përshtatur në ndërfaqen televizive, siç na ofroi Nexus Player, duke kursyer distanca. Pajisjet e këtij lloji vijnë në të gjitha çmimet dhe specifikimet, por gjithmonë duhet ta keni parasysh këtë sa më e fuqishme është rishikimi, ajo do të jetë më e butë, si dhe më e shpejtë, sidomos kur duam të luajmë skedarë në formatin mkv për shembull.
Sa i përket aplikacioneve që mund të instalojmë, duke marrë parasysh që është Android, kanë qasje të drejtpërdrejtë në Google Play StorePrandaj, ne mund të instalojmë aplikacionet Netflix, YouTube, Plex, VLC, Spotify si dhe aplikacione të ndryshme që operatorët na ofrojnë për të konsumuar përmbajtje nga smartphone ose tabletë.

Shkop HDMI

Shkopinj HDMI

Edhe pse është e vërtetë që Chromecast i Google është akoma një shkop, unë kam vendosur ta ndaj atë nga ky klasifikim pasi është një nga pajisjet që ofron çmimin me cilësinë më të mirë në treg, përveç që përmbahet në një nga më të njohurat. Por nuk është i vetmi në dispozicion. Në treg mundemi gjeni një numër të madh të pajisjeve të këtij lloji të markave shumë të ndryshme por unë do të përqendrohem vetëm në ju treguar opsionet që na ofrojnë vlerën më të mirë për para.

Intel Compute Stick

Falë këtij kompjuteri të integruar në një port HDMI, ne mund të përdorim Windows 10 në TV-në tonë, sikur të kishim lidhur një PC me të. Brenda gjejmë një procesor Intel Atom me 2 GB RAM dhe 32 GB hapësirë ​​ruajtëse. Integron një lexues të kartave të kujtesës, 2 porta USB dhe aplikimi bëhet përmes portës microUSB. Padyshim që ai gjithashtu ka një lidhje Wi-Fi për t'u lidhur në internet dhe për të hyrë në përmbajtjen që na nevojitet në çdo kohë.

Blej Intel ® Compute Stick - Kompjuter desktop

bit kromi asus

Firma tajvaneze gjithashtu na ofron në treg një mini kompjuter që lidhet me portën tonë HDMI. Ka dy versione, njëri me Windows 10 dhe tjetri me ChromeOS. Karakteristikat e tij janë shumë të ngjashme me ato që gjenden në Intel Compute Stick, me një Procesori atom, 2 GB RAM, lidhja Wifi, 2 porta USB, lexuesi i kartave dhe 32 GB hapësirë ​​e brendshme.

Blej ASUS Chromebit-B014C me ChromeOS

Blej ASUS TS10-B003D me Windows 10

EzCast M2

Ky është një nga stilet më të lira që mund të gjejmë në treg dhe që na ofron pajtueshmëri më të madhe me shumicën e ekosistemeve, pasi është i pajtueshëm me protokollet Miracast, AirPlay dhe DLNA si dhe me Windows, Linux, iOS dhe Android.

Blej Nuk u gjet asnjë produkt.

Lidhni një tastierë

Për disa kohë, tastierat janë bërë jo vetëm një mjet për të luajtur lojëra, por gjithashtu na ofroni lidhje me internetin për të parë video në YouTube, për të shijuar Netflix, për të parë përmbajtjen e ruajtur në PC ose Mac me Plex ...

PlayStation 4

Sony PlayStation është një nga qendrat multimediale më të plota që mund të gjejmë në treg. Jo vetëm që na ofron të njëjtën lidhje si TV Smart, por gjithashtu është gjithashtu një lojtar Blu-Ray, ai ka aplikacionin Netflix për të konsumuar përmbajtje nga platforma e tij, Spotify, Plex, YouTube dhe kështu njëqind aplikacione shumë të dobishme.

Xbox Një

Dallimi kryesor që gjejmë me PlayStation është se Xbox One nuk na ofron një lojtar Blu-Ray, i cili e vendos atë në kushte inferiore vetëm në këtë drejtim, pasi gjithashtu na lejon të shijojmë Netflix, Plex, Spotify, Twitch, Skype … Gjithashtu falë Windows 10 ne mundemi shtoni një numër të madh të aplikacioneve universale aktualisht në dispozicion në Windows Store.

Lojtar blu-ray

Blu-ray player

Lojtarët më modernë Blu-Ray, në varësi të prodhuesit, na ofrojnë praktikisht të njëjtat zgjidhje të lidhjes që aktualisht mund t'i gjejmë në tastierë më moderne që kam komentuar më lart, përveç mundësisë për të shijuar lojërat. Ky lloj i lojtarëve na ofron një larmi të gjerë të aplikacioneve me të cilat ne mund të përdorim YouTube, Netflix, Spotify ...

Lidhni një kompjuter

Lidhni kompjuterin me TV

Një nga zgjidhjet më të lira që mund të gjejmë në treg është mundësia e lidhjes së një kompjuteri ose laptopi me televizionin tonë. Në varësi të moshës së tij, ka të ngjarë që të mos kemi nevojë të blejmë një adaptor HDMI për televizionin, pasi me portën VGA dhe daljen audio të kompjuterit mund ta lidhim me kabllo me televizorin pa HDMI.

PC ose Mac

Për disa kohë tani, ne mund të gjejmë në treg një numër të madh kompjuterash bazë, kompjutera të vegjël që na lejojnë të lidhemi direkt me HDMI portin e televizionit tonë dhe përmes të cilave mund të përdorim përmbajtjen e Internetit sikur ta bënim atë direkt nga kompjuteri ynë, një tastierë dhe miun.

Mjedër Pi

Një TV Smart nuk është asgjë më shumë se një televizion me qasje në përmbajtjen e vendosur jashtë tij, qoftë në internet ose në një kompjuter ose në një USB ose kartë memorie. Raspberry Pi na ofron një zgjidhje shumë ekonomike për këto lloj rastesh, pasi që duke shtuar një modul Wifi ne mund të aksesojmë çdo përmbajtje të vendosur brenda rrjetit tonë dhe jashtë tij.

Mobil i pajtueshëm me MHL

Lidhni telefonin inteligjent me TV me kabllo MHL

Nëse kemi një smartphone të pajtueshëm me OTG në një sirtar, mundemi e përdorin atë si një qendër mediatike duke e lidhur atë direkt me portën HDMI të televizionit tonë dhe të tregojë të gjithë përmbajtjen e ekranit në televizion.

Konkluzione

Në këtë artikull ju kemi treguar të gjitha opsionet e ndryshme që mund të gjejmë në treg për ta kthyer televizionin tonë të vjetër, edhe nëse është tub, në një TV inteligjent. Tani gjithçka varet nga buxheti që planifikoni të shpenzoni. Metoda më ekonomike është duke lidhur një kompjuter të vjetër me televizorin, por funksionet e disponueshme do të kufizohen nga pajisjet.

Nëse vërtet duam përputhshmëria dhe shkathtësia, opsioni më i mirë janë set-top box-et e menaxhuara nga Android ose HDMI Stick i menaxhuar nga Windows 10, pasi ato nuk ju lejojnë ta transportoni shpejt kudo dhe gjithashtu t'i përdorni si të ishte një kompjuter, të paktën në rasti i shkopit me Windows 10.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.