Si të shndërroni fotot tuaja në fotografi Polaroid

Kamera e menjëhershme Polaroid

Sot ne gjithmonë kemi një aparat fotografik me cilësi të shkëlqyeshme në telefonin tonë celular, të aftë për të marrë fotografi prej disa milion pikselësh, dhe gjithashtu, me avantazhin e madh për të qenë në gjendje të ruhen dixhitalisht në memorien e pajisjes sonë në një mënyrë të rehatshme dhe të shpejtë. Dhe të sigurt, për të qenë në gjendje të përpunojmë, shtypim ose të bëjmë me to atë që na përshtatet. Por dy dekada më parë, historia ishte shumë e ndryshme. Të ruajtura në një mbështjellës të kapacitetit të kufizuar, dhe nevoja për t'i zhvilluar ato, bërja e fotografive ishte padyshim një proces më i lodhshëm dhe i ndërlikuar.

Por nga koha Kamera e menjëhershme Polaroid, gjërat u bënë shumë më të lehta, sepse në kohën e marrjes së fotografisë ishte Po shtypja nga e njëjta aparat fotografik, marrja e imazhit në vetëm sekonda dhe me një cilësi më se të pranueshme. Dhe sot, me lulëzimin e madh të rrjeteve sociale, veçanërisht Instagram, dhe prirjen drejt cilësisë së mirë në këtë zonë, ajo po kthehet në popullarizoni kamerat e çastit dhe, mbi të gjitha, fotot tipike prej letre me një kornizë të bardhë, të cilat në mënyrë të pashmangshme na kujtojnë Polaroidet. Por a e dini se ju mund të transformoni çdo foto që të duket sikur është bërë me një Polaroid? Lexoni dhe gjeni se si.

Skajet e bardha shkaktuan një ndjesi. Dhe sot ata vazhdojnë ta bëjnë këtë. Nëse dëshironi që fotografia juaj të jetë më së shumti i ftohtë dhe më së shumti Retro në mediat tuaja sociale, do të duhet të duket sikur sapo është marrë me një Polaroid. Por megjithëse të dorës së dytë mund të gjejmë disa në gjendje të mirë dhe me një çmim të mirë, jo të gjithë mund të përballojmë një aparat fotografik të menjëhershëm të këtij lloji. Pra, le të shpjegojmë si t'i bëni fotot tuaja të përditshme të duken si të shtypura rishtas nga më të mirët e Polaroids,

Kornizë fotografike Polaroid

Me një operacion më shumë se të thjeshtë, Kornizë fotografike Polaroid do të na lejojë aplikoni efektin Polaroid, me kufirin e bardhë dhe hapësirën tipike të poshtme të fotografive, por duke qenë në gjendje t'i jepni asaj një kthesë. Shtë një faqe në internet ku thjesht duhet ngarkoni imazhin që duam të konvertojmë, dhe automatikisht do ta shohim të integruar në kornizën që imiton letrën fotografike Polaroid.

Shndërroni fotot në Polaroid

Siç mund ta shihni në imazhin e mësipërm, pasi të jetë ngarkuar fotografia, ne mundemi shtoni një mbishkrim (shigjeta e kuqe), rregulloni sende të tilla si shkëlqimi, ngopja, nuanca ose kontrastiDhe ndrysho madhësinë, shto tekst ose rrotulloje foton (shigjeta blu), dhe ruajeni foton në kompjuterin ose telefonin tonë celular. Në këtë mënyrë ne mund të rregullojmë parametrat në mënyrë që të marrim një rezultat plotësisht për shijen e secilit. 

Poladroid

Ndoshta emri mund të mashtrojë, prandaj le ta bëjmë të qartë që në fillim se nuk është një aplikacion për pajisjet Android. Poladroid është një program që mundemi shkarkoni nga faqja e saj zyrtare në internet aq shume për Windows dhe Mac OS. Funksionimi i tij është shumë i thjeshtë, dhe ne duhet ta instalojmë vetëm një herë. Përparësia e saj e madhe është se nuk kërkon një lidhje interneti të funksionojë pasi të instalohet.

Transformoni foton në Polaroid

Kur hapim programin, do të shfaqet një dritare e vogël lundruese në formën e një aparati Polaroid. Thjesht duhet terhiq imazhin që duam ta kthejmë në kamera, dhe procesi do të fillojë automatikisht. Ashtë pak i ngadaltë, por gjithçka është për shkak të efektit realist që kryen, duke marrë disa sekonda për të shfaqur imazhin e zhvilluar në 100%. Kur kjo të ndodhë, një shirit i kuq do të shfaqet në të për të treguar që procesi ka mbaruar, dhe mund ta gjejmë në dosjen e shkarkimit. Përparësia e madhe e këtij programi është se ne do të jemi në gjendje të kryejmë procesin në tufa me dhjetë fotografi në të njëjtën kohë.

Instantizer

Një tjetër faqe shumë e thjeshtë për t'u përdorur që nuk kërkon instalimin e ndonjë programi është Instantizer. Si në rastin e parë, ne thjesht duhet hyni në internet, zgjidhni foto që duam ta shndërrojmë (shigjeta blu) dhe të zgjedhim nëse duam shtoni një përshkrim o rrotulloj foton një numër gradash në veçanti. Kur të kemi zgjedhur opsionet që na interesojnë, ne vetëm duhet të ngarkoni foton duke përdorur butonin «Ngarko foto» (shigjeta e gjelbër), dhe automatikisht do ta marrim imazhin të konvertuar në formatin Polaroid.

Konvertoni foton në polaroid

Kjo foto mund ta shkarkojmë në kompjuterin tonë ose pajisjen mobile, edhe vetë faqja në internet na ofron një lidhje direkte me të e vlefshme për 24 orë, për ta ndarë me miqtë ose familjen. Dallimi me faqen e parë qëndron në disa opsione për të aplikuar në imazhin tonë, shumë më të pakët në larmi, pasi që ne mund të modifikojmë vetëm këndin e fotos dhe të shtojmë një përshkrim, por përsëri cilesia eshte shume korrekte, edhe pse kjo tashmë është për shijen e të gjithëve.

Siç e keni parë, është shumë e lehtë të zbatohet efekti Polaroid te një imazh pa pasur një ose duke e bërë foton me një aparat fotografik të çastit. Ose për postoni në rrjetet sociale, ndajnë me miqtë ose familjen, ose thjesht për të ruajeni në bibliotekën tuaj të imazheve, kurrë nuk dhemb të dish të modifikosh fotografitë e tua merrni një rezultat më retro, madje duke i bërë imazhet e fundit të duken më të vjetra.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.