Ata e shndërrojnë ZX Spectrum Next në një kompjuter portativ falë printimit 3D

Sinclair origjinal ZX Spectrum

Së pari ishte Nintendo NES mini. Pastaj erdhi mini SNES. Tani GameBoy origjinal pritet të shfaqet edhe pas viteve të zhdukjes. Dhe sigurisht, në atë listë nuk mund të mungonte një ikonë nga fillimi i viteve '80. E saktë: Spektri ZX. Ju do ta dini që muaj më parë filloi një fushatë në Kickstarter për mundësinë e rilindjes së këtij miti në një version më modern të quajtur Spektri ZX Tjetri që zëvendësoi kasetë tipike kasetë me karta SD; Ai gjithashtu kishte një portë HDMI për t'u lidhur me një ekran të jashtëm dhe pamjen e tastierës, natyrisht, pasi u rinovua dhe më shumë në përputhje me kohën.

Sidoqoftë, a keni menduar ndonjëherë se si do të dukej një laptop Sinclair Spectrum? Epo një përdorues kanë vendosur ta bëjnë atë vetë dhe të ndërtojnë në këtë ZX Spectrum Next. Dhe është se midis mundësive për ta marrë atë, ekzistonte vetëm marrja e pllakës amë dhe kombinimi i saj me një Raspberry Pi Zero. Përveç kësaj, pas dizajnimit të kasës, ky përdorues vendosi të dërgojë prototipin në një kompani të specializuar në shtypjen 3D dhe rezultati mund të shihet pas kërcimit.

Laptop printimi 3D ZX Spectrum Tjetri

Siç mund ta shihni në imazhin e mësipërm, dizajni nuk lë askënd indiferent. Për më tepër, në shtresën e jashtme janë respektuar linjat e ngjyrave të modelit origjinal dhe ato mbetën në fuqi deri në modelin e fundit - ZX Spectrum Next gjithashtu i ka ato. Gjithashtu, pasi vlerësoi tastierat, pronari i këtij laptopi ZX Spectrum Next çmontoi një model, mbajti çelësat e tipit chiclet dhe kishte të shtypur një kasë në të cilën mund të shiheshin fjalët "ZX Spectrum".

Së fundi, ekrani që i është shtuar shpikjes është 8 inç diagonal. Pikërisht në anët e këtij ekrani me një raport aspekt 4: 3, janë shtuar dy altoparlantë stereo që mund të kontrollohen nga njëra nga anët e tastierës, ndërsa kartat SD do të lejojnë që përdoruesi të ketë emulatorët e lojërave mitike . Nëse doni ta bëni vetë dhe guxoni, ata ju japin Të gjitha hapat — "Si të" - kështu që ju mund ta riprodhoni atë plotësisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)