Si ta ktheni videon në GIF

shndërrimi i videos në GIF

Së pari ishte Twitter, i cili u pasua nga Facebook, për t'u integruar më në fund në Telegram dhe WhatsApp. GIF-të e animuara janë bërë të njohura kohët e fundit, dhe ne mund t'i gjejmë si në aplikacionet e lartpërmendura ashtu edhe duke kërkuar diku tjetër në Internet.

Mos harroni se një GIF i animuar nuk është asgjë më shumë se një suksesion kornizë i animuar, me fjalë të tjera, një video e shkurtër pa zë. Por çfarë ndodh nëse doni të krijoni një GIF tuaj të animuar? Në të vërtetë nuk është aq e komplikuar sa mund të tingëllojë. Ti guxon?

Me deri në 256 ngjyra dhe që dallohet qartë duke mos pasur tingull dhe duke pasur rishikim loop pafund, lMënyra më e lehtë për të krijuar një GIF të animuar është nga një video, dhe kthejeni atë në atë format. Për këtë qëllim ka disa mënyra, megjithëse do të bazohemi në ato më të thjeshtat.

Giphy

krijoni GIF me giphy

Giphy është vetëm një ueb ku përdoruesit mund të ngarkojnë dhe ndajnë GIF-et tona karikaturat e preferuara. Por, përveç kësaj, arma e tij e fshehtë është ajo ju lejon të krijoni një GIF të animuar përmes çdo videoje në YouTube thjesht dhe lehtësisht.

Ne kemi një kërkues në krye të faqes, ku mund të fusim termat me të cilët duam të gjejmë një GIF specifik, por gjithashtu mund të krijojmë një GIF të animuar nga një video në YouTube me butonin «Krijo», e vendosur në krye, pak mbi shiritin e kërkimit.

krijoni GIF me Giphy

Pasi të jetë shtypur butoni «Krijo», ne do të shkojmë direkt në fund të faqes, në pjesën në "Shto ndonjë URL", në cilën kuti teksti ne do të kopjojmë lidhjen nga videoja Youtube që duam ta konvertojmë. I vetmi kufizim është që video origjinale të mos kalojë 15 minuta kohëzgjatja. Sapo të kopjohet adresa, Giphy do ta njohë atë drejtpërdrejt dhe do të hapë redaktorin.

redaktor giphy

Brenda redaktorit gjejmë, me rregull, një pamje paraprake e GIF-it tonë në anën e majtë, ndërsa në anën e djathtë do të kemi dy rrëshqitës, me të cilët mund të rregullojmë kohëzgjatjen e GIF-it tonë dhe momentin kur duam të fillojë. Pasi të jenë rregulluar të dy parametrat, ne do të klikojmë në butonin vazhdo, i vendosur në këndin e poshtëm të djathtë.

krijoni gifi GIF

Në këtë hap të dytë, ne do të kemi mundësinë e dekoroj GIF-in tonë. Ne mund të shtojmë tekst, animacione, filtra ose ngjitje në mënyrë që GIF-i i fundit të përshtatet më mirë me atë që po kërkojmë. Thjesht duhet të zgjedhim opsionet që duam të shtojmë, duke u ndarë në tre seksione: teksti, afishe dhe vizatime.

Pasi të jetë shtuar gjithçka që duam, duke shtypur butonin «Vazhdoni të ngarkoni» në pjesën e poshtme të djathtë, do të kemi qasjen në hapin e fundit. Do të na duhet vetëm të fusim etiketat, të cilat janë etiketat me të cilat motori i kërkimit Giphy filtron GIF-et dhe të klikojmë në buton. Ngarko në Giphy.

ndaj GIF

Procesi i ngarkimit zgjat disa sekonda, dhe pasi të ngarkohet në serverat e tyre, Giphy na ofron mundësinë për të qenë në gjendje të ndajmë GIF të krijuar në mënyra të ndryshme. Përveç pushtetit shkarkoni atë në kompjuterin tonë, ju lejon ta ruani atë në të preferuarat e llogarisë tonë Giphy, nëse e keni një të tillë. Na ofron gjithashtu mundësinë e kopjoni lidhjen e saj të drejtpërdrejtë ose futeni në faqen tuaj të internetit, në mënyrë që të jetë siç e shihni më poshtë:

Madhësia e tij do të zvogëlohet, pasi që duke qenë GIF dhe jo një video e plotë, është krijuar në një madhësi specifike. Pasi ta keni krijuar dhe shkarkuar, mund ta ndani me kë të doni në mënyrën që ju pëlqen më shumë.

Whatsapp

Po, ndërsa e lexoni, WhatsApp gjithashtu na ofron një mënyrë të shpejtë dhe të lehtë për të krijuar një GIF nga një video për ta ndarë atë me kontaktet tona.

Procesi ka vetëm një hap, megjithëse duhet të dimë kufizimin kryesor të këtij sistemi: videoja që duam ta konvertojmë në GIF do të duhet të ketë maksimumi 6 sekonda. Kjo nuk do të thotë që ne nuk mund të përdorim video më të gjata, por duhet ta zvogëlojmë në ato 6 sekonda.

Shndërroni GIF në WhatsApp

Thjesht duhet të zgjedhim videon që duam të konvertojmë dhe të kryejmë të njëjtat hapa sikur ta dërgonim direkt në një nga kontaktet ose grupet tona. E vetmja vërejtje është se, në pamje paraprake, siç e shihni në imazhin e mësipërm, ne do të duhet zgjidhni opsionin GIF në përzgjedhësin në këndin e sipërm të djathtë. Në këtë mënyrë, ju lehtë mund të dërgoni një video si GIF.

telegram

Në Telegram gjithashtu kemi mundësinë e shndërroni çdo video që duam të dërgojmë në GIF i animuar. Edhe pse ndryshimi këtu është se ne nuk kemi asnjë kufizim në madhësinë e videos, kështu që ne mund të bëjmë konvertimin me çdo video që kemi regjistruar ose që kemi në pajisjen tonë.

Krijoni GIF me Telegram

Në të njëjtën mënyrë si në WhatsApp, ne thjesht duhet shtypni butonin e vogël në formë si një altoparlant në këndin e sipërm të majtë të vrojtimit të videos. Në këtë mënyrë, ne do të marrim njoftimin se kur e dërgoni atë pa zë, do të shfaqet si GIF, siç po shihni në imazhin e mësipërm. Pa dyshim, ata janë metodat më të lehta për të kthyer një video në një GIF të animuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.