Shpërndarje të lehta Linux

Shpërndarje të lehta Linux

Flickr: Susan Podra

Pavarësisht nga avantazhet që na ofrojnë sistemet operative të bazuara në Linux, sot është shumë e vështirë të gjesh pajisje që kanë vënë bast mbi të. Disa vjet më parë, Mozilla ishte duke punuar në një projekt për të nisur një sistem operativ të bazuar në Linux për smartphone, por projekti u braktis nga platformat që fillimisht e mbështetën atë për të parë që nuk kishte vend në ekosistemin e sotëm mobil, ku iOS dhe Android janë mbretërit.

Linux gjithmonë është karakterizuar nga përshtatja praktikisht me çdo makinë, në fakt, aktualisht mund të gjejmë një numër të madh shpërndarjesh në treg për çdo lloj kompjuteri, pa marrë parasysh sa është i vjetër dhe i dalë nga shtypi. Në këtë artikull do t'ju tregojmë 10 nga shpërndarjet më të mira Linux për kompjuterët e vjetër.

Në këtë listë nuk janë të gjitha ato që janë, as nuk janë të gjitha ato që janë në dispozicion, kështu që nëse doni të kontribuoni me kontributet tuaja, ju jeni të ftuar ta bëni këtë në komentet e këtij artikulli. Të gjitha distros që unë detajuar më poshtë Ato porositen sipas kërkesave minimale të secilës, për ta bërë më të lehtë për të gjetur se cili mund të ketë një vend më të mirë në kompjuterin tonë të vjetër, atë që kemi në majë të dollapit ose në dhomën e magazinimit sepse na vjen keq ta hedhim larg.

Puppy Linux

Puppy Linux

Puppy Linux është një nga shpërndarjet që kërkon më pak burime për të funksionuar si duhet. Na ofron mjedise të ndryshme desktop, një numër i madh i aplikacioneve të para-instaluara përveç që kanë një faqe zyrtare në internet për të zgjidhur çdo lloj dyshimi me funksionimin ose instalimin e tij. Kjo gjithashtu na lejon të fillojmë PC-në tonë nga një CD ose pendrive, përveç që mund ta instalojmë atë direkt në hard diskun e kompjuterit tonë. Versioni i fundit i disponueshëm i Puppy Linux është numri 6.3.

Kërkesat e kone Linux

 • Procesor 486 ose më i lartë.
 • 64 MB RAM, rekomandohet 512 MB

Shkarkoni Linux Puppy

butonpix

butonpix

KNOPPIX është një përmbledhje e softuerit GNU / Linux, drejtuar tërësisht nga disku CD, DVD ose USB. Automatikisht zbuluar dhe është i pajtueshëm me një gamë të gjerë adaptorësh grafikë, karta zanore, pajisje USB dhe pajisjet e tjera periferike. Ju nuk keni nevojë të instaloni asgjë në hard drive. Ky version na ofron shumë aplikacione ndër të cilat gjejmë GIMP, LibreOffice, Firefox, muzikant ...

Kërkesat e Knomix

 • Procesori 486
 • 120 MB RAM, 512 të rekomanduara nëse punojmë me disa aplikacione.

Shkarkoni Knomix

Portierët

Portierët

Me vetëm 300 MB, Portus na lejon të zgjedhim midis mjediseve të ndryshme grafike si MATE, Xfce, KDE ... Versionet e para të Porteus u quajtën Slax Remix, ai emër mund të tingëllojë më i njohur për ju. Idealshtë ideale për kompjuterat e mesit të viteve 90-të për shkak të kërkesave të ulëta që i duhen. Versioni i fundit i disponueshëm është versioni 3.2.2 i cili u lëshua në dhjetor të vitit të kaluar.

Kërkesat e Porteusit

 • Procesori 32-bit
 • 256 MB mjedis grafik RAM - 40 MB në modalitetin e tekstit

Shkarkoni Porteus

TinyCore

TinyCore

Tinycore është një shpërndarje që përdor një bërthamë Linux dhe shtesa të krijuara nga komuniteti. Na ofron ambiente të ndryshme grafike dhe nuk rekomandohet për përdoruesit që duan të futen në Linux, pasi instalimi është disi më kompleks se zakonisht. Gjatë procesit të instalimit, ne mund të zgjedhim se cilat aplikacione duam të instalojmë dhe cilat jo. Por ky opsion do të thotë që natyrshëm nuk përfshin ndonjë shfletues dhe përpunues teksti. Megjithëse emri i tij mund të tregonte ndryshe, TinyCore është ideal për të gjithë ata përdorues që duan të personalizojnë në maksimum versionin e tyre të Linux.

Kërkesat TinyCore

 • Procesori 486 DX
 • 32 MB RAM

Shkarkoni TinyCore

Anti-X

Antiks

AntiX është një tjetër nga shpërndarjet e Linux që kërkon më pak kërkesa, si dhen për sa i përket procesorit si për nga RAM, në mënyrë që ta instalojmë në shumicën e kompjuterëve nga fundi i viteve 90. AntiX përfshin si aplikacione të para-instaluara paketën e zyrave LibreOffice, shfletuesin Iceweasol, klientin e postës Claws ... aplikacione me të cilat mund të punojmë në desktop bazuar në GNOME i quajtur IceWM.

Kërkesat minimale AntiX

 • Pentium-II
 • 64 MB RAM, rekomandohet 128 MB.

Shkarkoni AntiX

LUbuntu

LUbuntu

Një nga karakteristikat që e bën Lubuntu një nga shpërndarjet më të mira për kompjuterë më pak të fuqishëm gjendet në atë që azhurnimet shkojnë dorë për dore me Ubuntu, pasi që është me të vërtetë një mjedis desktop Ubuntu me LXDE i krijuar për kompjuterë me pak burime. Falë komunitetit që qëndron pas Ubuntu, ne kurrë nuk do të kemi ndonjë problem në drejtim të mbështetjes, azhurnimeve, burimeve, aplikacioneve ... isshtë në dispozicion për kompjutera 32-bit dhe 64-bit.

Kërkesat e Lubuntu

 • Pentium II, rekomandohet Pentium III
 • 192 MB RAM

Shkarkoni Lubuntu

Xubuntu

Xubuntu

Ne nuk mund ta përmendim Lubuntu dhe të harrojmë vëllain e tij më të madh, Xubuntu, një shpërndarje Ubuntu me mjedisin desktop Xfce. Ndryshe nga Lubuntu juaj, Kërkesat për Xubuntu janë disi më të larta, por është akoma e përsosur për kompjuterë me pak burime.

Kërkesat e Xubuntu

 • Pentium III, rekomandohet Pentium IV
 • Shpejtësia e procesorit: 800 MHz
 • 384 MB RAM
 • 4 GB hapësirë ​​në diskun tonë të ngurtë.

Shkarkoni Xubuntu

Dardhë OS / Clementine OS

Dardha OS

Jo të gjitha shpërndarjet e Linux duken njësoj. Dardha OS na ofron një estetik i ngjashëm me atë që gjendet në sistemin operativ Apple macOS. Fatkeqësisht për disa vjet ne nuk mund t'i gjejmë zyrtarisht këto shpërndarje për t'i shkarkuar, kështu që do të duhet të shohim servera alternative. Instalimi mund të bëhet nga një CD, DVD ose pendrive.

Kërkesat e sistemit të dardhës

 • Pentium-III
 • Procesori 32-bit
 • 512 MB RAM
 • Hard disk 8 GB

OS fillore

OS fillore

Një nga distrot që ka fituar më shumë popullaritet në vitet e fundit është Elementary falë burimeve të ulta që kërkon, megjithëse nuk mund ta instalojmë në kompjuterë nga fundi i viteve 90, por në ato që aktualisht janë rreth 10 vjeç pa ndonjë problem. Ndërfaqja e përdoruesit është e ngjashme me macOS, kështu që nëse po kërkoni një zëvendësim për Pear OS ose Clementine OS kjo është zgjidhja juaj.

Kërkesat elementare të sistemit operativ

 • Procesor x1 86 GHz
 • 512 MB RAM
 • 5 GB hapësirë ​​në disk
 • Lexues CD, DVD ose porti USB për instalim.

Shkarkoni sistemin operativ elementar

linux lite

linux lite

Linux Lite bazohet në Ubuntu dhe ka një numër të madh të aplikacioneve më të përdorura si shfletuesi Firefox, Libre Office, lojtari VLC, redaktori grafik GIMP, klienti i postës Thunderbird ... Mjedisi grafik do të na kujtojë ndërfaqen të Windows XP për ose nëse keni qenë përdorues të këtij versioni të Windows, nuk do t'ju kushtojë të përshtateni shpejt. Është i disponueshëm për kompjuterë 32-bit dhe 64-bit.

Kërkesat Linux Lite

 • Procesori 700 MHz
 • 512 MB RAM
 • Grafik 1.024 x 768

Shkarkoni Linux Lite


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marco dijo

  Faleminderit për informacionin, shumë mirë bërë