Rishikimi i iPhone të ri iPhone 6s Plus

iPhone-6s-Plus-07

IPhones të rinj 6s dhe 6s Plus sapo kanë mbërritur në Spanjë dhe Meksikë dhe ne nuk duam të humbasim mundësinë për të analizuar këto smartphone të rinj Apple. Konkretisht më i madhi, iPhone 6s Plus, i cili me ekranin e tij 5,5 inç vjen për të vazhduar të përballet me tregun gjithnjë e më të kërkuar të phablets.

Kamera e saj e re 12 Mpx e pasme, 5 Mpx përpara, ekran FullHD me 3D Touch dhe Retina Flash i ri janë disa nga ndryshimet më të rëndësishme në këtë brez të ri të iPhone. Ne ju japim të gjitha detajet më poshtë dhe një video në të cilën ju mund të shihni funksionet e reja në veprim.

Dizajn i vazhdueshëm

iPhone-6s-Plus-01

Duke qenë besnik ndaj traditës, Apple bën ndryshimet në gjeneratën e saj brenda. Modifikimet në dizajnin e iPhone 6s janë minimale dhe të padukshme. Një alumini i përforcuar i jep asaj më shumë peshë sesa gjenerata e mëparshme, posaçërisht 20 gram më shumë (192 g) dhe madhësia e tij rritet 0,1 mm por është akoma në përputhje me ambientet e modeleve të mëparshme. Përveç që është në dispozicion në një ngjyrë të re ekskluzive "rozë ari" për 6s dhe 6s Plus, ju mund ta dalloni atë nga gjenerata e mëparshme vetëm me "S" të gdhendur në pjesën e pasme të terminalit.

Më shumë pushtet, e njëjta autonomi

Procesorët e rinj A9 në iPhone 6s dhe 6s Plus janë dy "kafshë" të vërteta që i kalojnë edhe disa fletore aktuale. Nëse kësaj i shtojmë atë Memoria RAM shkon deri në 2 GB rezultati është që performanca e këtyre dy terminaleve të reja është e shkëlqyeshme në cilëndo detyrë me të cilën përballen.

iPhone-6s-Plus-03

Bateritë, megjithatë, janë zvogëluar për sa i përket kapacitetit, por jo për nga autonomia. Përmirësimi i efikasitetit të procesorëve siguron që jeta e baterisë së iPhone 6s dhe 6s Plus të jetë e njëjtë me atë të paraardhësve të tyre, diçka që Apple siguron në faqen e saj të internetit dhe që përshtypja jonë e parë konfirmon. Duke ardhur nga një 6 Plus nuk kam vërejtur ndonjë ndryshim përveç nëse në jetëgjatësinë e baterisë, për më tepër, falë versionit të ri iOS 9.1 madje do të thoja që është më i lartë.

Përmirësimet e kamerës

iPhone-6s-Plus-21

Dy kamerat në iPhone-ët e rinj janë përmirësuar. Kamera e pasme shkon deri në 12 Mpx dhe në rastin e iPhone 6s Plus ajo gjithashtu mban stabilizuesin optik, diçka që e diferencon atë nga 6s që ende nuk e kanë atë. Për qëllime praktike, ndryshimi nuk vihet re dhe fotografitë e bëra me iPhone 6 Plus dhe 6s Plus në të njëjtat kushte ndriçimi janë praktikisht identike. Kamera e përparme ka ndryshuar shumë dhe tregon. Me 5 Mpx aktuale, thirrjet me video dhe selfiet janë krejtësisht të ndryshme, me një cilësi shumë më të lartë se modelet e mëparshme. Apple gjithashtu ka prezantuar Retina Flash, i cili bën që ekrani të ndriçohet për të bërë një selfie dhe të veprojë si një Flash, diçka që arrin rezultate të mira në dritën e dobët.

Regjistrimi i videos përmirësohet me aftësinë për të regjistruar video 4K, dhe gjatë regjistrimit të tij mund të bëni fotografi të 8 Mpx. Gjithashtu përfshihet risia e regjistrimit të videos FullHD me 120 fps. Karakteristikat e tjera në lidhje me regjistrimin dhe riprodhimin e videos janë identike me ato të modeleve të mëparshme.

Fotografi të drejtpërdrejta, gjallëroni kapjet tuaja

Një nga risitë më kurioze është mundësia e marrjes së fotove të animuara. Sa herë që bëni një foto, pa pasur nevojë të bëni ndonjë gjë të veçantë, në të vërtetë do të regjistroni një sekuencë të vogël video që mund ta riprodhoni falë 3D Touch. Fotoja do të jetë statike, si çdo foto, por kur shtypni lehtë në ekran ajo do të fillojë të gjallërojë dhe luajë atë sekuencë të vogël video dhe audio. Këto foto mund të ndahen me çdo pajisje që ka të instaluar iOS 9, e cila gjithashtu mund t'i luajë ato.

iPhone-6s-Plus-17

3D Touch, një revolucion në ndërfaqen e iOS 9

Isshtë risia kryesore e këtyre iPhone-ve të reja. Ekrani juaj është i ndryshëm nga modelet e mëparshme dhe është në gjendje të zbulojë nivelin e presionit që ju ushtroni mbi të. Një lloj i ri i Force Touch që Apple e ka quajtur 3D Touch në iPhone dhe që ju lejon të bashkëveproni me pajisjen tuaj në një mënyrë krejt të re. Klikoni në një ikonë dhe aplikacioni do të hapet, shtypni pak më shumë dhe do të keni qasje në funksionet më të zakonshme. Ju mund të postoni një foto në Twitter, të telefononi një kontakt ose të shkruani një mesazh direkt nga trampolina juaj.

3D Touch gjithashtu ofron shumë mundësi brenda aplikacioneve, si të shikoni një email nga kutia hyrëse, ta shënoni atë si të lexuar ose fshirë atë, dhe e gjithë kjo pa pasur nevojë të hyni në të. E njëjta gjë ndodh me lidhjet për përmbajtjen në internet: mund t'i shikoni ato paraprakisht duke shtypur pak lidhjen.

iPhone-6s-Plus-19

Zhvilluesit po bëjnë bast shumë për këtë teknologji të re dhe tashmë ka shumë aplikacione të palëve të treta që mund t'i gjejmë në App Store që janë në përputhje me 3D Touch dhe kjo nuk ka bërë ende asgjë më shumë sesa të fillojë. Ky prekje e njëjtë 3D është ajo që ju lejon të shihni një animacion të imazhit që keni konfiguruar si sfond në ekranin e kyçjes, ose madje edhe të përdorni multitasking ose aplikacionin e mëparshëm shpejt pa pasur nevojë të shtypni butonin e fillimit.

IPhone të rinj nga brenda, të njëjtat nga jashtë

Funksionet e reja që përfshijnë këto iPhone të ri 6s dhe 6s Plus mund të jenë shumë interesante për shumë, megjithëse fakti që janë vizualisht identikë do të thotë që shumë të tjerë nuk e shohin ndryshimin tërheqës nëse ata tashmë kanë një 6 ose 6 Plus. Ardhja e 3D Touch është një ndryshim i madh në iOS, megjithëse vetëm fillimi i këtij ndryshimi. A ia vlen të ndryshohet? Ata që vijnë nga një iPhone 5s ose më herët me siguri do të vërejnë shumë ndryshime në aspektin e performancës, baterisë, kamerës dhe ndërfaqes, por ndoshta ata që tashmë kanë një 6 ose 6 Plus pasi të ketë kaluar euforia e ndryshimit në një pajisje të re do të kuptojnë ajo e çfarë ka me të vërtetë pak gjëra të reja që ata mund të bëjnë me këto pajisje të reja që nuk mund t'i bënin me ato të vjetrat.

Mendimi i redaktorit

IPhone 6s Plus
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
859 a 1079
 • 80%

 • IPhone 6s Plus
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Ekran
  Redaktori: 90%
 • performanca
  Redaktori: 100%
 • Kamera
  Redaktori: 100%
 • autonomi
  Redaktori: 90%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 60%

rekuizitë

 • Dizajn elegant
 • Procesor i ri më i fuqishëm A9 dhe 2 GB RAM
 • Alumini i ri i fortë i përforcuar
 • Kamera e azhurnuar 12MP dhe 5MP me regjistrim video 4K
 • Karakteristikat e reja: Prekje 3D dhe Fotografi të Drejta
 • Touch ID më i shpejtë dhe më i besueshëm

Contras

 • Rritja e çmimeve
 • I njëjti model si modeli i mëparshëm
 • Nuk luan 4K pavarësisht se është në gjendje ta regjistrojë atë

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alberto dijo

  Shqyrtim shumë i mirë, por nëse do të doja të komentoja diçka që më ka ndodhur, unë e kisha ndryshuar iPhone 1 herë sepse isha inatosur nga ajo që po më ndodhte dhe kjo vazhdon të ndodhë edhe pse shoh që Luis gjithashtu ju ndodh. Rezulton se kur e keni iPhone të kyçur për një kohë ose thoni 10 sekonda ose pak më shumë kur e zhbllokoni me gjurmën e gishtit, shiriti sipër vendit ku është koha, bateria dhe operatori zhduken dhe duhet kohë të rishfaqet. Unë mendova se mund të jetë Chip pasi imi është nga Samsung ose që iPhone im ishte i gabuar, por unë kam parë video atje se çfarë ndodh me youtubers që bëjnë komente kështu që unë nuk e di nëse e dini pse mund të jetë apo nëse është një Dështimi i prekjes së ID-së sepse shkon shumë shpejt dhe në 6 kur shkon më ngadalë kjo nuk ndodh siç e kam verifikuar tek babai im. Me kuptova

  1.    Louis Padilla dijo

   My 6s Plus është TSMC, dhe po, është e vërtetë ajo që thoni se ndodh, por është shumë e përhapur, kështu që me siguri do të jetë një defekt në program që do të korrigjohet në azhurnimet e ardhshme.

   1.    Alberto dijo

    Faleminderit shumë Luis për përgjigjen time dhe heqjen e frikës që kam në krye të tij hehe. E vërteta është se nuk është e pakëndshme por e bezdisshme pasi nganjëherë ju duhet pak më shumë kohë për t'ju lejuar të lëvizni ekranin por shpresojmë që me defektet në iOS 9.1 si kjo të rregullohen. Ajo që vë re është se bateria shkon si benzinë ​​në një makinë hehe. Por mendoj se nuk do të jem me fat dhe nëse e ndryshoj përsëri më jep një TSMC. A mendoni se ia vlen të ndryshoni dhe ndryshoni iPhone derisa të prek një TSMC? Meqenëse vërtet mendoj se 2% ose 3% nuk ​​është aq e dukshme dhe do të doja të dija nëse edhe ju, duke pasur TSMC, vini re që shkon më shpejt sesa me Iphone 6. Faleminderit përsëri dhe pres përgjigjen tuaj. Një përshëndetje.

    1.    Louis Padilla dijo

     Nuk mendoj se ka ndryshime. Dallimi do të vijë vërtet me 6.1. Betat janë shumë të mira dhe performanca dhe bateria janë shumë të dukshme, do të shihni se si e vini re ndryshimin.

 2.   Sebastian dijo

  A nuk thatë që kamera 6s nuk është më e mirë se kamera 6?

  1.    Louis Padilla dijo

   Kamera iPhone 6s është më e mirë se ajo e 6. Një tjetër gjë është se 12 Mpx nuk është një ndryshim i mjaftueshëm që përmirësimi të jetë shumë i dukshëm, por karakteristikat e tjera janë të barabarta është e qartë se 12Mx është më e mirë se 8Mpx.

 3.   Z.M. dijo

  Epo, është një dështim mjaft i madh që mund të regjistrojë 4k dhe megjithatë nuk mund ta riprodhojë atë. Më shumë kur për momentin nuk ka shumë mjete për të parë përmbajtjen e tij. Më pak sesa për çmimet që merren me Apple, do të kisha vendosur një ekran me cilësi 4k. Tashmë ka celularë praktikisht të vjetëruar si LG G3 që e kanë atë që nga versioni i tij i parë. E njëjta gjë ndodh me çështjen e baterisë, duket se ata kanë frikë të vendosin një bateri me kapacitet adekuat ... zotërinj, ka terminale në treg me diapazone më të ulëta me 4000 mAh. Qumësht, çfarë bën me ato kapacitetet që ata trajtojnë? 2750mAh për iPhone 6s plus, është pothuajse qesharake; Sigurisht, atëherë nuk është për t'u habitur që njerëzit ankohen. Sado ekonomik dhe efikas të jetë konsumi i burimeve, është fizikisht e pamundur që me kapacitete kaq të kufizuara, performanca e baterisë të jetë e mirë. Ju duhet të studioni pak më mirë të gjitha këto karakteristika përpara se të lançoni një produkt të ri, ju lutem, pasi ato tashmë kanë disa modele në treg. Dhe gjëja më e keqe është se në vend që të rrisin kapacitetin e tyre, ata e ulën atë. As nuk është e mirë për mua që kam lexuar në shumë media, "ata e kanë zvogëluar atë sepse nuk kishte hapësirë", le të shohim, unë kam pasur në duar bateri 3000 mAh që fizikisht zënë tre pjesë të baterisë iPhone 6 Plus. Unë kam përdorur një iPhone që prej 3G por ka gjëra në lidhje me Apple që unë kurrë nuk do t'i kuptoj, të tilla si rritja e çmimeve të tyre pa asnjë masë dhe gjëja më e keqe është se, siç ka ndodhur në botën e pasurive të patundshme, ne jemi përgjegjës për këtë flluskë spekulimi që ata kanë montuar.

 4.   burra fitues dijo

  pershendetje me jepni 3 ndryshimet e medha midis iPhone 6s vs iPhone 5s timen te cilen kam vlere apo jo per te blere 6s? Faleminderit për gjithçka, unë jam shofer kamioni dhe është e rëndësishme për mua ta sjell iPhone mirë nga pritja dhe fotografitë GPS dhe të tjerët

bool (e vërtetë)