SSD i thyer (500 GB) një disk i ngurtë portabël ultra i thyer [Rishikimi]

Aksesorët janë një pjesë e rëndësishme e jetës sonë të përditshme dhe është se në kundërshtim me atë që ka ndodhur në të kaluarën, pajisjet tona zakonisht kërkojnë një numër të mirë të pajisjeve periferike për të qenë në gjendje të na shoqërojnë në punën normale. Një nevojë shumë e zakonshme është ajo e ruajtjes masive të lëvizshme, disqeve të forta që shkojnë nga një vend në tjetrin me të dhënat që ju nevojiten për të punuar, dhe kjo është pikërisht nevoja që LaCie dëshiron të mbulojë.

Këtë herë do të provojmë të renë LaCie Rugged SSD 500 GB, një produkt që është krijuar për t’i bërë ballë dhe mbrojtur të dhënat tona gjatë ditëve të punës jashtë vendit. Seagate me divizionin e saj LaCie e di që duhet të plotësojë këto nevoja të profesionistëve të regjistrimit dhe editimit të videos, dhe ky SSD i thyer është një produkt i krijuar nga dhe për ta.

Projektimi dhe materialet e ndërtimit

Ne shkojmë së pari me madhësinë, dhe kjo është se ne kemi një hard disk ultra-rezistent që masa 17 x 64,9 x 97,9 milimetra për një peshë totale prej 100 gram, kjo do të thotë, mjaft kompakte. Isshtë i mbuluar plotësisht nga goma dhe ka një port të vetëm USB-C në pjesën e pasme që është plotësisht i papërshkueshëm nga uji. Në paketë do të përfshijmë një kabllo USB-C 3.1 dhe një kabllo USB-C në USB-A për lidhje të shpejtë, si dhe një provë njëmujore për Adobe Creative Cloud. Kjo është përmbajtja, një paketim mjaft modern dhe i krijuar për të hequr qafe atë shpejt (plotësisht i riciklueshëm).

Kështu, jemi përballur me një produkt që ka rezistencë ndaj ujit dhe bie (rreth 3 metra në varësi të kutisë), dhe është ndjesia që na jep duke marrë parasysh prekjen e saj prej gome. It'sshtë një ngjyrë portokalli mjaft e ndritshme, kështu që nuk duket e lehtë ta humbasësh atë në një ambient të ashpër (as nuk është gjëja më e bukur në botë të përdoret brenda).

Ne mundemi zhyt atë në ujë deri në një metër për rreth tridhjetë minuta, megjithëse garancia nuk do të jetë përgjegjëse (e tregon atë në kutinë) nëse kemi probleme nga uji. Për sa i përket rënies, ajo reziston afërsisht 2000 kilogram presion. Me pak fjalë, certifikimi IP67

Karakteristikat teknike

Ne kemi një 500 GB SSD në njësinë referuese të kategorisë NVMe, më e zakonshmja në treg dhe premtuese deri në 1000 MB / s transferim, megjithëse këto janë shpejtësi që ne kemi arritur vetëm sa i përket leximit. Nga ana e saj, marka na premton deri në 950 MB / s transferim dhe redaktim të videos 4K RAW direkt përmes produktit. Në provat tona përmes Thunderbolt 2 kemi arritur shpejtësi të mira dhe një performancë mjaft të lehtë, por jo 1000 MB / s që premton marka, diçka e qartë duke pasur parasysh që ne e kemi bërë atë përmes një porti USB-A.

Ajo ka Drejtuesit e integruar që do të na lejojnë ta përdorim atë si me Windows ashtu edhe me macOS pa ndonjë problem (ne nuk kemi qenë në gjendje të certifikojmë operacionin në Linux) si dhe teknologjinë e Vetëkriptimi i të dhënave Seagate Secure, interesante dhe e dukshme duke pasur parasysh që në të vërtetë kemi të bëjmë me një nënndarje të Seagate. Nga ana e saj, ne gjithashtu kemi një garanci për të shpëtuar të dhënat e humbura për shkak të dështimit të pajisjes deri në pesë vjet.

Produkti është dizenjuar nga Neil Poulton dhe është menduar për ata që kanë për të xhiruar dhe redaktuar video në rrethana të pafavorshme. Dizajni është padyshim mjaft i aftë të përballojë.

Përdorni përvojën

Në testet tona, ky SSD është treguar mjaft i shpejtë. Nga ana e saj, duhet të përmendet se dizajni i tij jashtëzakonisht kompakt dhe i lehtë ndihmon për ta mbajtur atë në çdo xhep të çantës së shpinës, ndihet si një pajisje minimale invazive për sa i përket ngarkesës sonë, dhe kjo vlerësohet shumë. Në fakt peshon më pak se shumica e baterive të jashtme me një madhësi të ngjashme. Ajo ofron pothuajse saktësisht atë që premton, por duhet të kemi parasysh se ato janë produkte veçanërisht të shtrenjta, veçanërisht kur kemi parasysh kapacitetet e magazinimit. Modeli 1TB mund të gjendet në Amazon nga afërsisht 220 euro, ju mund ta blini në KJO LIDHJE.

SSD i thyer
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 3.5 yje
239
 • 60%

 • SSD i thyer
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 75%
 • Shpejtësi
  Redaktori: 85%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Materialet dhe dizajni
 • Hollësia
 • mendjelehtësi

Contras

 • Kabllot e shkurtra
 • çmim
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)