Shtesat e vjetra të Firefox tashmë kanë një datë skadence

Fillimi i Firefox Quantum, riparimi i fundit i madh që mori shfletuesi Mozilla Foundation, doli në treg vitin e kaluar, me karakteristika të reja të rëndësishme, si për të mirë ashtu edhe për të keq. Nga ana e mirë, ne shohim se si shpejtësia dhe siguria e shfletuesit janë rritur ndjeshëm. Nga ana negative, ne zbulojmë se shtesat filluan të quheshin WebExtensions, duke përfaqësuar një ndryshim shumë të rëndësishëm.

Zgjerimet e reja të quajtura WebExtensions, ato janë shumë më të lehta për tu zhvilluar dhe gjithashtu ofrojnë një numër më të madh funksionesh. Të vetmet shtesa që mund të instalojmë në Firefox Quantum janë të llojit të uebit, kështu që shtesat që na kishin shoqëruar vitet e fundit kishin ndaluar punën. Për fat të mirë, dyqani i zgjerimeve Firefox na ofron më shumë se mjaftueshëm alternativa për të gjetur alternativa.

Por nëse ende përdorni një version të vjetër të Firefox, mund të vazhdoni të përdorni shtesat e vjetra, ta përdorni të paktën deri në muajin tetor, pasi sipas kompanisë, fondacioni Mozilla do t'i heqë të gjithë nga tetori. Versioni i fundit i pajtueshëm me këto shtesa të vjetra, Firefox 52 ESX do të ndalojë marrjen e mbështetjes zyrtare më 5 shtator.

Ka kaluar një vit që kur Firefox Quantum doli në treg, më shumë se kohë e mjaftueshme për të zhvilluesit kanë azhurnuar shtesat e tyre të vjetra në llojin e uebit. Nëse ky nuk është rasti juaj, ka të ngjarë të jetë koha të kërkoni alternativa për shtesat tuaja të vjetra, për sa kohë që nuk po përdorni Firefox Quantum.

Mozilla dëshiron që të gjithë përdoruesit të azhurnohen në versionin më të fundit të Firefox aktualisht i disponueshëm në treg, dhe që rastësisht përfitojnë nga të gjitha lajmet që fondacioni jofitimprurës ka prezantuar për t'u bërë një alternativë ndaj Chrome me të gjithë fuqinë e Google, një shfletues që sot ka një pjesë të tregut më të madh se 60%.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)