Shure MV5C, analizë e thellë e një mikrofoni të gjithanshëm

Mikrofonët dhe kamerat e jashtme të internetit ishin një gjë e së kaluarës tani që shumica e përdoruesve kanë zgjedhur laptopin që ka këto aftësi të integruara, si dhe ngritjen e kufjeve pa tel që përfshijnë mikrofona gjithnjë e më të mirë. Sidoqoftë, "telecommuting", ngritja e transmetimit dhe podcasting na kanë bërë që të ndryshojmë pak mendje.

Këtë herë kemi me vete mikrofonin Shure MV5C, një mikrofon shumë i zhdërvjellët me garancinë e një marke të njohur. Ne e analizojmë këtë mikrofon në thellësi, si gjithmonë, dhe ju themi pikat e tij më të forta dhe natyrisht, më të dobëtat e tij.

Materialet dhe dizajni

Këtë herë Shure ka zgjedhur atë që ata e quajnë Zyra në shtëpi, një mikrofon që nuk i drejtohet drejtpërdrejt publikut profesional por më tepër "të gjithë audiencave". Padyshim, këto thirrje të gjata, të mbushura me probleme të Zmadhimit, kanë bërë që prodhuesit e këtij lloji të aksesorëve të krijojnë një zgjidhje inteligjente për disa probleme, diçka për t'u mirëpritur. Kështu lindi ky MV5C, një mikrofon para Home Office dhe video konferenca siç thotë e njëjta markë. Prandaj, të kesh një kaba të tmerrshme në tavolinën e punës nuk është opsioni më i mirë. Shure është e përkushtuar ndaj minimalizmit siç mund ta shohim.

 • pesha: 160 gram

Ne kemi një pajisje 89 x 142 x 97 me një kokë krejtësisht të rrumbullakët mendimi dhe një bazë alumini të krehur që me anë të një vidhe do të na lejojë të rregullojmë drejtimin e mikrofonit. Në pjesën e prapme të këtij koka të rrumbullakët është vendi ku do të gjejmë portën e lidhjes me USB dhe Jack 3,5 mm për kufjet. Nga ana tjetër, në zonën e sipërme lexon logon e markës dhe një tregues LED të statusit të mikrofonit. Sigurisht, duhet të theksojmë se ne përfshijmë një kabëll USB-A dhe USB-C në paketim, kështu që nuk duhet të kemi probleme të pajtueshmërisë.

Karakteristikat teknike

Ne kemi një pajisje në të cilën ka një përgjigje frekuenca 20 Hz deri 20 kHz, shumë më superior se mikrofonët tradicionalë të përfshirë në fletore. Sidoqoftë, kjo përgjigje e frekuencës është e rregullueshme dhe do të shkojë krah për krah me një presioni i zërit prej 130 dB SPL. Nga ana tjetër, ne kemi një përkthyes kondensatori dhe një model të njohur kardioid, në linjën e produkteve që zakonisht prodhon Shure. Ne nuk kemi atë po, çdo lloj filtri me prerje të ulët, si dhe ka mungesë të errësuar dhe çdo lloj kapsule të këmbyeshme.

Mikrofoni është parafiguruar që të ketë një përgjigje të sheshtë, kjo do të thotë, kryesisht përmirësimi i zërit. Konfigurimi është pothuajse inekzistent, duke e lidhur direkt këtë Shure MV5C Nëpërmjet portës së tij USB në laptopin tonë me Windows ose Mac-in tonë, një burim i ri audio do të shfaqet në drop-down Zoom ose Teams, efektivisht ai do të jetë mikrofoni Shure. Nuk ka softuer të shkarkueshëm (që ne e kemi testuar) kështu që këtë herë Shure ka zgjedhur plug-and-play, gjë që ka kuptim duke pasur parasysh se kjo padyshim që përqendrohet në Zyre ne shtepi.

Përvoja e redaktorit

Ne kemi qëndruar përpara një mikrofoni që me sa duket nuk do të na ofrojë asgjë ndryshe nga qindra mijëra mikrofona të jashtëm në asnjë pikë të shitjes. Qëllimi i tij është të ofrojë një lidhje të shpejtë dhe të lehtë, kjo është arsyeja pse Shure është larguar paksa nga bota profesionale për të arritur një audiencë shumë në nevojë tani me këtë mikrofon MV5C, atë të përdoruesve që kanë thirrje përmes platformave si Ekipet e Microsoft ditë për ditë. Sidoqoftë, që Shure ka devijuar nga fenomeni i tyre më tradicional nuk do të thotë aspak se ata kanë bërë gabim.

Megjithëse Shure MV5C nuk na ofron ndonjë lloj të përvojës së përdoruesit ndryshe nga të tjerët, ai ka avantazhin që në vetëm dy hapa po bëjmë një telefonatë ose thirrje video ku pala tjetër do të na dëgjojë qartë, pa ndërhyrje ose ndonjë lloj të zhurmës, kjo është pikërisht ajo që Shure po kërkonte me këtë MV5C, ofroni garancinë dhe qetësinë e rezultateve që ofron marka juaj, duke u larguar nga një audiencë që kërkon kompleksitet dhe shkathtësi. Kjo është arsyeja pse Shure MV5C mund të themi se përmbush saktësisht, as më shumë e as më pak, me atë që premton.

Pyetja tani është nëse ia vlen apo jo të paguash 105 eurot që kushton kjo Shure MV5C, pajisje që, si pjesa tjetër e produkteve të markës, ka një çmim pak më të lartë krahasuar me konkurrencën. Ne kemi mikrofona që kushtojnë gjysmë ose edhe më pak në Amazon dhe që do të na ofrojnë një rezultat të ngjashëm, megjithëse nuk do të kemi garancinë e Shure, mbështetjen e Shure ose natyrisht materiale të tilla të ndërtimit të dizajnit dhe ndërtimit. Përsëri, ky Shure MV5C është mikrofoni i zgjedhur për të Zyra në shtëpi duke kërkuar më të mirën.

MV5C
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
105
 • 80%

 • MV5C
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit: Maj 22 2021
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Cilësia e tingullit
  Redaktori: 90%
 • konfiguracion
  Redaktori: 95%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Materialet dhe dizajni
 • konfiguracion
 • Cilësia e tingullit

Contras

 • Ambalazh
 • çmim
 

rekuizitë

 • Materialet dhe dizajni
 • konfiguracion
 • Cilësia e tingullit

Contras

 • Ambalazh
 • çmim

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.