Si funksionon Line

si funksionon linja

Për një kohë të gjatë ajo është konsideruar alternativa e madhe (ose kërcënimi i madh) i WhatsApp. Dhe e vërteta është se, pa arritur të rrëzojë aplikacionin e famshëm të mesazheve të çastit në numër përdoruesish, ai është ende i preferuari i shumë përdoruesve në mbarë botën, duke qenë i preferuari në vende si Japonia, Tajvani, Indonezia apo Tajlanda. Në këtë postim do të shohim si funksionon linja dhe arsyet pse duhet ta provojmë këtë aplikacion.

Çfarë është Line?

linja është a aplikacion mesazhesh për telefona celularë, PC dhe Mac zhvilluar nga NAVER, portali i parë i internetit në Korenë e Jugut. Përveç funksioneve bazë të mesazheve, ju lejon të dërgoni imazhe, video, mesazhe audio dhe madje të bëni telefonata. Me pak fjalë, gjithçka mund të bëjë WhatsApp.

Artikulli i lidhur:
Si të përdorni WhatsApp në kompjuterin tuaj

Historia e Line lind pas shkatërrimit 2011 cunami japonez. Ai që shkaktoi krizën bërthamore të Fukushimës. Në ato ditë, komunikimet konvencionale u ndërprenë në vendin aziatik, gjë që bëri që stafi i NAVER të krijonte një aplikacion të ri që do t'i lejonte qytetarët të komunikonin, të organizonin dhe të gjenin ndihmë.

Në maj të po atij viti, versioni i Line u lëshua për publikun e gjerë. Në dekadën e parë të ekzistencës së tij, aplikacioni shton jo më pak se 560 miliona përdorues në mbarë botën, megjithëse vlerësohet se vetëm një e katërta e tyre (rreth 170 milionë njerëz) janë përdorues aktivë.

Përveç funksioneve bazë të mesazheve që ndan me aplikacione të tjera si WhatsApp ose Facebook Messenger, Line u ofron përdoruesve të saj mundësi të tjera si shërbim lajmesh, opsionin për të kryer pagesa celulare, lojëra të integruara dhe kupona zbritjeje për disa marka.

Sot, Line është veçanërisht popullor në vendet aziatike. Në shumë prej tyre ka dyqane fizike që shesin të gjitha llojet e mallrave që lidhen me personazhet e njohur nga lojërat në aplikacion.

Kështu funksionon linja

Tani që e dimë origjinën e këtij aplikacioni dhe disa nga funksionet e tij më të spikatura, është koha t'i përgjigjemi pyetjes: Si funksionon Line? Ne e shpjegojmë atë hap pas hapi:

Shkarkimi dhe instalimi

shkarko linjë

Për të filluar përdorimin e Line, duhet të shkarkoni aplikacionin dhe më pas të vazhdoni ta instaloni në pajisjen tuaj. Kështu e bëni:

 1. Para së gjithash, ju duhet të shkarkoni Line nga kjo lidhje.
 2. Pasi të jetë shkarkuar aplikacioni Line, klikoni në butonin "Instalo" dhe më pas, në dritaren e lejeve, aktivizohet "Për të pranuar".
 3. Hapi i fundit përbëhet nga regjistrim i plotë duke ndjekur udhëzimet e instaluesit dhe duke futur numrin tonë të telefonit dhe të dhënat personale.

Shtoni kontakte dhe miq

miq të linjës

Pasi të kemi instaluar Line në pajisjen tonë, është koha për të shtuar miqtë tanë. Për këtë, gjithçka që duhet të bëni është kjo:

 1. Klikoni në skedën "Shokët".
 2. Pastaj kalojmë në pikturë "Kërko me emër" në të cilin do të shkruajmë emrin e kontaktit që duam të gjejmë.*

Një mënyrë tjetër për të shtuar kontakte në Line është duke lexuar kodet QR, për sa kohë që të dyja pajisjet (tonat dhe të kontaktit tjetër) janë afër.

(*)  Ashtu si është logjika, ato mund të shtohen vetëm si kontakte të linjës për përdoruesit e tjerë të aplikacionit.

Funksionet bazë të Linjës

Kryerja e telefonatave, biseda dhe shkëmbimi i skedarëve janë funksionalitetet më themelore të Line. Për t'iu qasur atyre, duhet të ekzekutojmë aplikacionin, të zgjedhim emrin e kontaktit dhe të zgjedhim midis opsioneve të mëposhtme:

 • Bëni një thirrje
 • Bëni një thirrje video.
 • nis a bisedë (i cili gjithashtu ju lejon të bisedoni me disa njerëz në të njëjtën kohë).

Një tjetër gjë që mund të bëjmë me Line është dërgoni një foto, një video ose ndonjë skedar tjetër. Për të ekzekutuar këtë veprim, thjesht hapni një bisedë, shtypni butonin "+" dhe zgjidhni elementin për të ndarë.

Stickers

ngjitëse rreshtash

Ndoshta aspekti më interesant i Line, ai që e dallon atë nga aplikacionet e tjera të ngjashme si WhatsApp ose Skype, është opsioni për të dërguar emoticon në bisedat tuaja. E gjitha falë opsionin "Ngjitëse".. Në të gjejmë një sërë emoticonësh shumë të veçantë dhe lehtësisht të dallueshëm. Ata nuk janë si emoji-të klasikë të WhatsApp, pasi janë më të mëdhenj dhe ofrojnë cilësi grafike qartësisht superiore.

Pse të përdorni Line Stickers? Këta elementë janë një mënyrë argëtuese dhe shumë e veçantë për t'i dhënë një prekje unike dhe personale mesazheve tona. Disa shembuj në imazhin e mësipërm.

Ngjitëset janë një nga arsyet që shpjegojnë Suksesi i Line në disa vende aziatike. Në vende si Japonia ose Koreja e Jugut, kjo është një mënyrë e përdorur gjerësisht për të komunikuar dhe shprehur veten që ofron shumë më tepër mundësi sesa emoji-të klasikë.

Lojra online

Lojra online

Gati gjysma e të ardhurave të Line vijnë nga reklamat dhe blerjet brenda aplikacionit. games që u ofron përdoruesve të tij nëpërmjet opsionit lojë me linjë. Deri më sot, janë regjistruar më shumë se 700 milionë shkarkime. Këtu janë disa nga titujt e tyre më të njohur: Bubble, më pëlqen kafeja, Jelly, Pokopang, Pop dhe Wind Runner.

Të gjitha këto lojëra ofrohen plotësisht pa pagesë. Për t'i shijuar ato, mjafton të klikoni në skedën "+" të Line dhe të zgjidhni ikonën e lojës që dëshironi. Nga atje ne do të hyjmë në faqen tuaj të shkarkimit në Google Play ose App Store.

Pagesa e linjës

pagesa e linjës

Së fundi, duhet të flasim për platformën e pagesave Pagesa e linjës i cili funksionon përmes aplikacionit. Për ta përdorur atë, është e nevojshme të futni në Line të dhënat e kartës sonë të kreditit ose të debitit, e cila do të regjistrohet përgjithmonë në mënyrë që të mund të kryejmë blerjet tona thjesht duke shtypur një buton.

Meqenëse Line Pay funksionon vetëm me një kod personal, siguri Është e garantuar, edhe nëse telefoni në të cilin kemi instaluar aplikacionin është i vjedhur.

Për momentin, nuk ka shumë institucione të lidhura me Line Pay, të paktën në Spanjë. Megjithatë, me këtë platformë është e mundur të bëni blerje në Line Store përmes aplikacionit. Aty kemi në dispozicion ngjitëse, tema, lojëra madje edhe kredi për thirrje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.