Si të bëni kopje rezervë të skedarëve tuaj Google me Google Takeout

Google Takeout

Gjithnjë e më shumë përdorues po kursejnë një sasi të madhe skedarësh dhe të dhënash përmes llogarisë sonë. Google dhe shërbimet e ndryshme të ofruara nga gjigandi i kërkimit. Sidoqoftë, jo të gjithë kemi mbetur të qetë duke mos qenë në gjendje të bëjmë një kopje rezervë të të gjithë atyre skedarëve ose të dimë saktësisht se si ruhen të dhënat tona për të ditur nëse ato janë plotësisht të sigurta apo jo.

Për fat të mirë Google vazhdon të punojë për ta bërë jetën tonë pak më të lehtë dhe ditët e fundit ajo ka lansuar zyrtarisht tregun Google Takeout, një shërbim që na lejon të bëjmë një kopje rezervë të të gjitha të dhënave dhe skedarëve të llogarisë sonë. Përveç kësaj, motori i kërkimit do të na dërgojë rezervimin në formatin që duam në një mënyrë të shpejtë dhe mbi të gjitha të thjeshtë.

Nëse dëshironi të bëni rezervimin tuaj, sot përmes këtij artikulli ne do t'ju tregojmë se si ta bëni, duke përdorur Google Takeout, kështu që nëse doni të vendosni të gjitha të dhënat dhe skedarët tuaj që ruani në llogarinë e Google të sigurt, vazhdoni të lexoni .

Hyni në Google Takeout dhe identifikohuni

Google Takeout

Logjikisht të jetë në gjendje të bëjë një kopje rezervë të të gjitha skedarëve që ne mbajmë në llogarinë tonë të Google ne duhet të përdorim Google Takeout dhe të identifikojmë veten, me të njëjtin fjalëkalim që përdorim, për shembull, për të hyrë në Gmail.

Sapo të hyni në këtë shërbim të ri, të gjitha të dhënat që mund të ruani nga llogaria jonë e Google do të shfaqen, të cilat duke pasur parasysh numrin e madh të shërbimeve të ofruara nga gjigandi i kërkimit janë të shumta.

Zgjidhni nga cilat aplikacione dhe shërbime të Google dëshironi të kurseni të dhëna

Google Takeout

Google ka një numër të madh të shërbimeve dhe aplikacioneve që ne të gjithë i përdorim praktikisht në baza ditore, siç mund ta shohim në listën që na tregon Google Takeout dhe nga të cilat ne mund të vendosim se cilin prej tyre duam të ruajmë të dhëna në rezervën që ne po krijojnë.

Nga lista e treguar për ne Ju mund të zgjidhni të dhënat e të gjitha shërbimeve dhe aplikacioneve për t'i përfshirë ato në rezervë ose të shënoni vetëm ato që ju interesojnë ose përdorni më shumë. Sigurisht, merrni parasysh që tashmë shërbimet e gjigantit të kërkimit që shumë prej nesh mendojnë se nuk i përdorim dhe megjithatë i përdorim herë pas here, për shembull në pajisjen tonë mobile me sistemin operativ Android.

Pasi të zgjidhni nga cilat shërbime dhe aplikacione dëshironi të ruani të dhëna, mund të shtypni "Tjetri" për të filluar rezervimin.

Zgjidhni formatin që dëshironi që Google të japë rezervimin tuaj

Google Takeout

Siç e kemi përmendur tashmë, Google jo vetëm që donte të na ofronte në një mënyrë të thjeshtë mundësinë e krijimit të një kopje rezervë të të dhënave që ne ruajmë përmes llogarisë tuaj dhe shërbimeve të ofruara nga motori i kërkimit, por gjithashtu dëshiron të na ofrojë që rezervë në formatin që na përshtatet më shumë.

Rezervimi që do të krijojmë mund të jetë në format të kompresuar .zip, .tgz dhe .tbz dhe ne mund ta marrim atë përmes postës elektronike ose duke shtuar skedarin në OneDrive ose Dropbox.

Para se të zgjidhni një mënyrë ose një tjetër për të marrë rezervimin, sigurohuni që të keni hapësirë ​​të mjaftueshme për të ruajtur atë skedar që Google do të na dërgojë pasi që me siguri nuk do të jetë i vogël.

Tani duhet të presim që Google të gjenerojë rezervë dhe të na e dërgojë

Në varësi të sasisë së të dhënave dhe skedarëve që keni ruajtur në llogarinë tuaj të Google, procesi i rezervimit mund të zgjasë më shumë ose më pak kohë. Gjëja më e mirë është që pasi të filloni procesin e krijimit të kopjes të harroni, të paktën për një kohë dhe kjo është që motori gjigand i kërkimit do t'ju njoftojë kur skedari është gati dhe ju mund ta shkarkoni atë.

Pasi të merrni postën elektronike ose skedarin në llogarinë tuaj Google Drive ose Dropbox, mund ta shkarkoni për ta ruajtur dhe kështu të keni të gjitha të dhënat ose skedarët që ruani në llogarinë tuaj të Google për t'i mbrojtur ato dhe për t'i tërhequr ato në rast se keni nevojë për të.

Gjithashtu dhe nëse po mendoni të ikni nga Google ju jeni në një mënyrë shumë të mirë për ta bërë atë dhe për të marrë gjithçka që është e juaja në një skedar të vetëm.

Google Takeout, një mjet pothuajse perfekt

Me kalimin e kohës, Google na ka ofruar një sërë shërbimesh dhe aplikacionesh që janë bërë thelbësore në jetën tonë, dhe në shumicën e rasteve ka arritur t'i përmirësojë ato në kufij të pa dyshuar, madje edhe për platforma shumë të ndryshme nga të vetat. Google Takeout është një shërbim i ri i Google, i krijuar me shumë kujdes dhe thjeshtësi të madhe, për ta bërë jetën tonë edhe më të lehtë.

Dhe është që megjithëse të dhënat dhe skedarët tanë duken të sigurt në llogarinë tonë të Google, nuk është kurrë e mjaftueshme për t'i mbajtur ato në një vend të sigurt, për shembull kompjuteri ynë dhe ky shërbim i ri nga gjigandi i kërkimit është i përsosur për ta bërë atë shpejt dhe lehtë. Gjithashtu, nëse jeni i vendosur të ndryshoni një shërbim të Google për një tjetër, mund t'i çoni të dhënat dhe skedarët tuaj në atë shërbim të ri në një mënyrë të rehatshme.

Google, në vetën e parë unë vetëm mund të të falënderoj për ofrimin e shërbimeve, për lejimin e marrjes ose ruajtjes së të gjitha gjërave të mia kur të dua. Sigurisht, tani mbase ka ardhur koha për të azhurnuar disa shërbime dhe veçanërisht për të përmirësuar disa të tjera për platforma të ndryshme përveç për shembull Android që nuk janë ende aq të lëmuar sa duhej.

A keni bërë tashmë një kopje rezervë përmes Google Takeout për të gjitha të dhënat dhe skedarët tuaj që ruani në llogarinë tuaj të Google?. Na tregoni në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes njërit prej rrjeteve sociale në të cilin jemi të pranishëm, dhe gjithashtu na tregoni nëse ka qenë e lehtë për ju të përdorni këtë shërbim të ri dhe të dobishëm të Google.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Hanibal Salvador dijo

    Ai nuk e dinte atë. Kështu që në këtë mënyrë ne bëjmë rezervimin tonë, apo jo?

bool (e vërtetë)