Si të bëni një studim në shtëpi për më pak se 1 €

Sot shohim shumë fotografi me rezultate të ngjashme me këto

Shumë do të mendojnë se është e komplikuar, por aspak, është shumë e thjeshtë dhe me te vertete te lire. Në këtë manual do t'ju tregoj një mënyrë për të bërë një studim në shtëpi, i cili do të jetë më i liri dhe më i lehti dhe gjithashtu do t'ju tregoj se si të bëni dhe përpunoni fotografi në dy mënyra të ndryshme, të cilat do të jenë "Mode A" dhe "Mode B ". Kështu që imazhet të mos përkeqësohen për shkak të një përpunimi shpesh agresiv, ne do t'i marrim kapjet RAW.

Për të bërë studimin në shtëpi na duhet: Një karton i madh i bardhë (nëse dëshironi sfondin me një ngjyrë tjetër, një ngjyrë tjetër), kamera, trekëmbësh dhe dritë natyrale (unë e preferoj atë më shumë se ndriçimi i ndezur pasi nuk bën reflektime ose hije aq të theksuara) .

Ne i vendosim elementet si në imazh, padyshim nëse dëshironi ta vendosni kamerën më lart e vendosni dhe nëse dëshironi të ndryshoni pozicionin e objektit e ndryshoni atë.

MODE A

Për të marrë shkrepjen me dritë natyrale: Ne matim dritën dhe vendosim fotometrin në + 1 / 1,5 / 2EV, në mënyrë që kartoni të jetë më i bardhë (dhe jo 18% gri) sesa është pa djegur taksinë (për këtë arsye rekomandohet të përdorni formatin e papërpunuar, ose RAW). Këshillohet të vendosni ndjeshmëri më e ulët ISO në dispozicion për kamerën, dhe nëse duam që objekti të dalë i përqendruar në mënyrë perfekte, siç është rasti, ne do të vendosim një diafragma e mbyllur për të marrë, në këtë mënyrë, më shumë thellësi fushe. Nëse trekëmbëshi nuk është shumë i qëndrueshëm, ne vendosim vonesën në shkrepje dhe ne gjuajmë, ose duke mos arritur atë, ne përdorim kabllon e këmbëzës.

Pjesa tjetër e punës bëhet para kompjuterit.

Dalja e fotografisë siç është nga kamera është kjo:

Pas përpunimit të tij me Adobe Camera RAW dhe PhotoShop do të marrim këtë:

Për të arritur këtë rezultat do të bëjmë sa vijon, në Camera RAW vendosim rikuperimin në mënyrë të plotë dhe heqim zezakët (sipas shijeve), pastaj rritim ekspozimin pa djegur objektin, sfondi mund të digjet, pasi që do të jini më të bardhë (me blic është më keq, pasi reflektimet do të na digjnin).

Pastaj hapemi në PhotoShop dhe shkojmë te Nivelet në një shtresë të re rregullimi dhe në mënyrën e ndriçimit dhe i rregullojmë ato në vendet ku fillon dhe mbaron histogrami për të marrë një imazh më të kundërt. Nëse vërejmë se sfondi nuk është akoma plotësisht i bardhë ose aq i bardhë sa dëshirohet, mund t'i japim sfondit një zëvendësim ngjyrash dhe ta bëjmë të bardhë, për sa kohë që nuk e djegim objektin (kur ato janë objekte të zeza, hapi i zëvendësimit ngjyra zakonisht nuk është e nevojshme.) ose nëse jo ndriçojeni atë me furçën e ekuilibrit të ngjyrave ose në ndonjë mënyrë tjetër që dini.

Më në fund, pasi e kam bërë fotografinë me një diafragmë kaq të mbyllur, Nëse kemi pika pluhuri në sensor, ato do të shihen, prandaj, ne i eliminojmë ato me patch dhe nëse besojmë se është e nevojshme vendosim një maskë fokusi, siç është rasti.

MODE B

Kjo mënyrë, më e thjeshtë dhe më e shpejtë, konsiston në marrjen e fotografisë duke vendosur matja në vend, matja e objektit që do të fotografohet (për sa kohë është më e errët) dhe shkrepja me fotometër në 0 (ndoshta nuk do të arrijmë një të bardhë shumë të pastër në atë rast do të kompensojmë ekspozimin derisa të gjejmë rezultatin e dëshiruar). Pastaj, si një proces pas procesit, do të duhet të prekni vetëm nivelet, të eleminoni pikat e pluhurit nga sensori që mund të shfaqen për shkak të përdorimit të diafragmave të mbyllura, si dhe defekteve që kartoni mund të ketë (gërvishtje, njolla, të prishura). ..), për këtë qëllim tampon Clone dhe mjetet patch.

Le të kemi parasysh se drita natyrale nuk është gjithmonë e njëjtë, kështu që secila foto është e ndryshme dhe rezultatet nuk do të jenë gjithmonë të njëjta, megjithëse do të jenë të ngjashme.

Me objekte të lehta (të bardha) asnjëra nga të dy procedurat nuk mund të kryhet, kështu që duhet të vendoset një sfond me një ngjyrë tjetër. Unë ju lë një shembull të marrë në matjen e pikave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.