Si të bëni thirrje video në WhatsApp

Thirrjet video në WhatsApp

WhatsApp ishte një nga aplikacionet e pakta për mesazhe të çastit, i cili deri dje nuk ofronte mundësinë e kryerjes së thirrjeve video. Isshtë e vërtetë që për disa ditë, përdoruesit e versionit beta të aplikacionit të njohur mund ta përdorin këtë funksionalitet, por tani ai është në dispozicion për të gjithë përdoruesit e aplikacionit, pavarësisht nga sistemi operativ celular që ata përdorin dhe ata tashmë janë i disponueshëm edhe për Windows 10 Mobile, një version i WhatsApp që zakonisht është dy ose tre hapa prapa atij të Android ose iOS.

Përmes këtij artikulli ne do t'ju shpjegojmë në një mënyrë të thjeshtë dhe shumë të plotë si të bëni thirrje video në WhatsApp dhe merrni maksimumin nga ky funksion i ri që vë në majë të gishtave tonë aplikacionin më të përdorur të mesazheve të menjëhershme në botë sot.

Para se të shpjegojmë se si të bëjmë një thirrje video WhatsApp, së pari duhet të të tregojmë se çfarë duhet të bësh për të hyrë në to, dhe kjo është se nuk do t'i gjesh në mënyrë të paracaktuar dhe pa bërë asgjë në versionin aktual që ke të WhatsApp, përveç që ti tashmë e keni azhurnuar ose është bërë pa e kuptuar.

Përditësoni WhatsApp për të bërë thirrje video

Thirrjet video WhatsApp, siç e kemi thënë tashmë, ishin tashmë të pranishme në versionin e fundit të shërbimit të mirënjohur, por për t'i aktivizuar ato dhe kështu të fillojmë t'i përdorim ato duhet të azhurnoni aplikacionin me versionin e ri të lëshuar dje. Kjo është tashmë e disponueshme përmes Google Play dhe App Store, në të cilën mund të përdorni përmes lidhjeve të mëposhtme.

WhatsApp Messenger (Lidhja e AppStore)
WhatsApp Messengerfalas
WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
zhvilluesi: I panjohur
Çmimi: Free

Pasi të azhurnoni aplikacionin, çdo herë që hyni në një bisedë me një mik, të njohur ose anëtar të familjes, Ju duhet të jeni në gjendje të shihni në këndin e sipërm të djathtë një ikonë si ajo që mund të shihni në imazhin vijues;

WhatsApp

Në rast se nuk e shohim ikonën në imazh, është ose që nuk kemi WhatsApp të azhurnuar në versionin më të fundit, diçka që duhet ta bëni në një mënyrë thelbësore për të qenë në gjendje të filloni të përdorni thirrjet video. Përditësimi tashmë është lëshuar në të gjithë botën, kështu që opsioni që nuk do ta kishit marrë është përjashtuar plotësisht.

Nëse një herë WhatsApp azhurnohet dhe jeni të vetëdijshëm që keni të instaluar versionin më të fundit të aplikacionit, diçka mund të jetë gabim. Rekomandimi ynë është që të çinstaloni aplikacionin nga pajisja juaj dhe ta shkarkoni dhe instaloni përsëri në mënyrë që të instalohet pastër. Me këtë, ikona tashmë duhet të shfaqet tek ju dhe me të keni mundësinë e vënies në dispozicion të thirrjeve video.

Si të bëni një thirrje video hap pas hapi

Për të bërë një telefonatë me video në WhatsApp duhet të shtypni ikonën që kemi parë më parë ose të futni informacionin e kontaktit nga ku më parë mund të dërgonim një mesazh ose të bënim një telefonatë, përmes vetë aplikacionit. Tani shfaqet edhe ikona për të bërë një thirrje video.

Sapo të fillojmë thirrjen me video do të shohim diçka të ngjashme me atë që ju tregoj më poshtë. Për arsye që të gjithë me siguri i kuptoni, unë kam mbuluar numrin e telefonit të kontaktit që bëri thirrjen video.

WhatsApp

 

Sapo kontakti që ne po telefonojmë të fiket, do të duhen disa sekonda që imazhi i personit që po telefonojmë të fillojë të shfaqet. Në momentet e para dhe në varësi të lidhjes kemi me rrjetin e rrjeteve fotoja që kontakti ka si parazgjedhje ose drejtpërdrejt imazhi i saj do të shfaqet.

Imazhi ynë do të shfaqet në këndin e sipërm të djathtë, siç ju tregoj në imazhin vijues. Nëse e keni provuar këtë lloj shërbimi në aplikacione të tjera, ai funksionon njëlloj duke treguar imazhin tuaj në një kuti të vogël dhe imazhin e personit tjetër në pjesën tjetër të ekranit.

WhatsApp

 

Gjithashtu midis opsioneve është gjithashtu në dispozicion mundësia për të vendosur ndonjë thirrje në pritje;

WhatsApp

Funksionimi i thirrjeve video të WhatsApp është mjaft i thjeshtë dhe nuk do t'ju duhet shumë kohë për të mësuar se si të merreni me këtë funksionalitet të ri, megjithëse po, sapo t'i provoni do të kuptoni se zhvilluesit e aplikacionit kanë akoma shumë gjëra për të përmirësuar Mesazhet e menjëhershme më të përdorura në botë në mënyrë që të gjithë të jenë të kënaqur ose të paktën të ngjajnë me atë që premtojnë me imazhin e tyre promovues të këtij lloji thirrjesh.

Thirrjet video në WhatsApp

Kini kujdes, konsumi i të dhënave është shumë i lartë dhe cilësia është shumë e ulët

Dje ndërsa provoja thirrjet me video, që sot të mund të bëje këtë artikull që tani po lexon, një nga gjërat që më tërhoqi vëmendjen më shumë ishte cilësi e dobët e thirrjeve video të bëra përmes WhatsApp. Testi u krye në shtëpinë time, të dy njerëzit ishin të lidhur në një rrjet WiFi, cilësia ishte mjaft e keqe si në iOS ashtu edhe në Android.

Imagjinoj që nëse jemi të lidhur në rrjetin e rrjeteve përmes, për shembull, 3G ose 4G do të jetë shumë më e ulët, diçka që është me të vërtetë e vështirë për tu kuptuar, kur edhe konsumi i të dhënave është mjaft i lartë.

Dhe është që thirrjet video që bëjmë përmes WhatsApp konsumojnë deri në pesë herë më shumë se aplikacionet e tjera që lejojnë këtë funksionalitet, për shembull FaceTime. Përmes një metode të thjeshtë ne kemi qenë në gjendje të verifikojmë që në një telefonatë normale nuk kemi konsumuar asgjë më shumë dhe asgjë më pak se 33 MB në minutë, e cila nuk është e rëndësishme nëse jemi të lidhur në një rrjet WiFi, por që ndodh të jetë mjaft serioz nëse po përdorim lidhjen tonë të të dhënave.

Për momentin, thirrjet video të WhatsApp janë në një fazë zhvillimi, kështu që ka më shumë gjasa që me kalimin e kohës ato jo vetëm të përmirësojnë cilësinë e tyre, por edhe të ulin konsumin e tyre të të dhënave.

A keni provuar tashmë thirrjet me video WhatsApp që janë në dispozicion që nga dje?. Na tregoni në lidhje me përvojën tuaj duke përdorur hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes njërit prej rrjeteve sociale në të cilin jemi të pranishëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)