Si të bllokoni hyrjen në faqen tonë të internetit në disa vende

bllokoni faqen e internetit në disa vende

Nëse keni një blog ose një faqe në internet dhe dëshironi bllokoni hyrjen në informacionin tuaj për një numër të caktuar të përdoruesve Në pjesë të ndryshme të planetit, ju mund ta arrini këtë për sa kohë që jeni një zhvillues uebi dhe njihni disa aplikacione dhe mjete në internet.

Fatkeqësisht jo të gjithë kanë këtë lloj njohurie, prandaj duhet të përpiqen që përdorni mjete të thjeshta që janë të lehta për t’u kuptuar. Ky do të jetë objektivi i këtij artikulli, sepse këtu ne do të përmendim burime të caktuara që mund t'i përdorni për të bllokuar hyrjen në faqen tuaj të internetit, në pjesë të ndryshme të planetit.

Pse bllokohet hyrja në një faqe në internet në rajone të caktuara?

Mund të ketë shumë arsye pse mund të përpiqeni të kryeni këtë lloj detyre, megjithëse për momentin do të sugjerojmë një shembull të lehtë që mund të konsiderohet "i përgjithësuar"; ka përdorues ose administratorë të një faqe në internet, të cilët mund të organizoni një konkurs për të gjithë vizitorët, edhe kjo mund të mendojë për një dhuratë (një dhuratë fizike) që duhet të dorëzohet vetëm në një rajon lokal. Për këtë arsye, do të duhej ta drejtonit konkursin vetëm për vizitorët që jetojnë në të njëjtin vend sepse në një vend tjetër, do të ishte shumë e vështirë për ju të dorëzonit atë që u ofrua.

Vendndodhja IP2

«Vendndodhja IP2»A është alternativa e parë që do të përmendim në këtë kohë, e cila është një mjet në internet që do t'ju ndihmojë të merrni një listë të adresave IP, të cilat më vonë do të duhet të përdorni për t'u integruar në skedarin .htaccess.

ip2vendosje-moho-bazën e të dhënave

Imazhi që kemi vendosur në krye do të shërbejë si një shembull i asaj që duhet të bësh; nese ti shkon zgjidhni një vend për të bllokuar ose lejuar hyrjen drejt faqes suaj të internetit, nuk keni nevojë të bëni asnjë lloj regjistrimi. Nëse keni nevojë të përdorni disa vende, atëherë do të duhet të bëni një pajtim falas të të dhënave tuaja. Parametri që bëhet çelësi i gjithçkaje është në pjesën e fundit, sepse atje duhet të zgjidhni midis:

  1. Apache .htaccess Lejo
  2. Apache .htaccess mohoj

Në fund do të duhet të zgjidhni butonin që thotë "shkarko" për të shkarkuar listën që do të duhet të integroni në faqen tuaj të internetit dhe në skedarin .htaccess duke përdorur një klient ftp.

Bllokimet IP të vendit

"Country IP Blocks" është gjithashtu një mjet në internet që ka funksione të ngjashme me propozimin e mëparshëm, megjithëse këtu do të keni disa mundësi shtesë që mund të përdoren nga zhvilluesit e uebit me njohuri të përparuara.

blloqet e vendit-ip

Si më parë, këtu ju gjithashtu keni mundësinë të zgjidhni vendet që dëshironi të "bllokoni ose lejoni" për të hyrë në informacion në faqen tuaj të internetit; Në fund të listës së këtyre vendeve janë këto opsione dhe disa të tjera që duhet të zgjidhen, përmes kutisë së tyre përkatëse. Në fund duhet të zgjidhni vetëm butonin që thotë "Krijo ACL" për të marrë informacionin që më vonë do t'ju duhet të integroni në skedarin .htaccess të faqes tuaj të internetit.

BlockACountry.com

Ky mjet ka një ndërfaqe shumë më miqësore sesa alternativat që përmendëm më lart. Këtu ju thjesht duhet të shkruani emrin e domain-it të faqes tuaj të internetit dhe pastaj të zgjidhni vendet që dëshironi të bllokoni hyrjen në përmbajtjen e saj.

bllokadë

Ky shërbim online është i pranishëm si një lloj ndihmësi, të cilin duhet ta ndiqni derisa të merrni skedarin që më vonë do të duhet të integroni në .htaccess të faqes tuaj të internetit.

Software77 IP në Databazën e Vendeve

Nëse për ndonjë arsye nuk mund të trajtoni alternativat që përmendëm më lart, atëherë ju rekomandojmë që të përpiqeni të punoni me një funksion të integruar në «Softueri77«, Të cilin do ta gjeni në shiritin anësor të tij të djathtë.

softueri77-ip2vend

Atje thjesht duhet zgjidhni vendin që dëshironi të bllokoni hyrjen informacionit të faqes suaj të internetit, pastaj opsionit që thotë "CIDR" dhe së fundi "Dorëzimit". Me të gjitha këto mjete që kemi përmendur, shumë lehtë mund të bllokoni rajone të ndryshme në planet në mënyrë që ata të mos kenë qasje në përmbajtjen e faqes tuaj të internetit. Sigurisht që ka alternativa të tjera shtesë që ne mund të përdorim, të cilat do të varen nga platforma në të cilën është ndërtuar faqja juaj e internetit. Për shembull, nëse përdorni WordPress mund të përdorni një shtojcë të specializuar (si Vend bllokues IP) që do t'ju ndihmojë të kryeni këtë detyrë, në një mënyrë më të lehtë se çdo prej alternativave që kemi përmendur me këtë rast.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)