Si të digjni një CD me muzikë ose video në kompjuterin tuaj

CD

Siç kemi diskutuar tashmë në a artikull në Technology Guides ku treguam programet më të mira për të kthyer CD-të tona muzikore në MP3, formati fizik po vdes pak nga pak. Increasinglyshtë gjithnjë e më e vështirë të gjesh pajisje me mbështetje për disqe, tendenca është përmbajtja dixhitale. Aq më shumë, saqë pothuajse asnjë makinë nuk vjen me mbështetjen e diskut, dhe as laptopët.

Tregu tregon drejt transmetimit ose përmbajtjes sipas kërkesës, ku spikasin shërbime të tilla si Netflix, Spotify ose Amazon Prime, të cilat kanë shërbime muzikore dhe video. Por nëse jemi një nga ata që ende dëshirojnë të përfitojnë nga regjistruesi ynë për të përdorur videon ose muzikën tonë në disk, ne kemi disa programe të përshtatshme për t'i regjistruar këto në një mënyrë shumë të thjeshtë. Na duhet vetëm një kompjuter me ndezës disku ose për të blerë një të jashtëm.

Çfarë mund të regjistrojmë dhe për çfarë?

Mund të themi se është një art i harruar, ato kohëra kur jetonim të rrethuar nga disqe bosh të gatshëm për t'u djegur në kompjuterin tonë; aq shumë sa që Në çdo dyqan, sado i vogël, ne gjetëm rekorde për të blerë; e gjithë kjo është zbritur në prapavijë për shkak të shërbimeve streaming ose sipas kërkesës siç kemi përmendur tashmë.

Filma

Edhe kështu, kurrë nuk dhemb të kesh një mundësi tjetër për të siguruar disqe ose filma tanë të preferuar muzikorë që ne thjesht duam të vazhdojmë t'i shijojmë, por duke mbajtur origjinalin e virgjër në kutinë e tij. O mirë programe ose prezantime që duam t'i transportojmë në vendet ku nuk kemi qasje në kompjuter, por tek një lojtar (diçka gjithnjë e më e pazakontë). Ne do të rekomandojmë një përzgjedhje të programeve për të ndërmarrë regjistrimin e çdo lloji skedari në CD, DVD ose BLU-RAY.

Programet për të djegur disqet në Windows

IMGBURN

Isshtë një nga programet më të vjetra, me një ndërfaqe koncize dhe disi i vjetëruar me kalimin e kohës, por shumë intuitiv dhe i thjeshtë. Ky program na lejon të regjistrojmë gjithçka që mund të imagjinojmë, cilado format që të na duhet dhe më e mira nga të gjitha është që të jetë plotësisht falas.

Compatibleshtë i pajtueshëm me çdo version të Windows, nga Windows 95 te Windows 10 më të azhurnuar. Kjo do të na lejojë të regjistrojmë çdo medium fizik, madje edhe atë më të pazakontën, siç është formati i përdorur nga XBOX 360 (DVD DVD).

ImgBurn

 

Ne kemi mundësinë që një herë të kemi djegur diskun, ta verifikojmë atë përmes softuerit për të siguruar 100% që ai të lexohet plotësisht nga çdo lexues. Ne mund të modifikojmë madhësinë e tamponit ose të kriptojmë diskun tonë me një nënshkrim dixhital.

Në këtë LINK mund ta shkarkojmë programin.

ALKOLI 120%

Programi i zhvilluar me synimin për të qenë opsioni më i mirë për krijimin e njësive virtuale ose klonimit të imazheve. Compatibleshtë i pajtueshëm me formate të panumërta, duke përfshirë: mds, iso, bwt, b5t, b6t, ccd, isz. Padyshim që do të jetë ideale për krijimin e kopjeve rezervë të gjithçkaje që ju vjen në mendje. Për shembull, na duhet një kopje e një CD-je për të instaluar Windows; me këtë program do ta bëjmë për disa minuta.

Alkooli 120%

Me Alkoolin 120%, i gjithë klonimi i diskut është çështje e disa hapave të thjeshtë, që përmes tij ndërfaqe e thjeshtë Çdo përdorues mund të bëjë pa marrë parasysh sa është i papërvojë.

Në këtë LINK mund ta shkarkojmë.

CDburnerXP

Një program tjetër i vjetër, i vjetër, me një ndërfaqe që, megjithëse arkaike dhe koncize, është aq mirë e organizuar sa është shumë e thjeshtë dhe intuitive. Çdo gjuhë është në dispozicion kështu që gjuha nuk do të jetë problem për asnjë përdorues. Programi është i përqendruar në regjistrimin e çdo lloji, ne mund të krijojmë përpilime të pjesëve në MP3, AAC, WAV, FLAC ose ALAC.

CDburnerxp

Edhe pse ajo që mund të bëjmë është thjesht të kopjojmë skedarë sikur të ishte një makinë Pen. E gjithë kjo mund të bëhet si me CD ashtu edhe me DVD. I pajtueshëm me të gjitha versionet e Windows nga 2000, XP në Windows 10. Ka një lojtar të integruar, por pa dyshim që nuk do të jetë përdorimi që ne i japim, por është aty.

Në këtë LINK mund ta shkarkojmë programin.

DAEMON Tools Lite

Isshtë programi i ekselencës pro për "Krijuesit" të përmbajtjes. Funksioni i tij kryesor nuk është të digjet disqe për audio ose video, por përkundrazi Isshtë përqendruar në krijimin e imazheve virtuale, siç është ISO. Nga të gjitha ato që kemi postuar deri më tani, është padyshim ajo që gëzon ndërfaqen më moderne, madje do të thoja për të gjithë listën, por po aq intuitive dhe e thjeshtë.

Mjete Daemon Lite

Le të themi se ky program është më i përshtatshmi për regjistrim, për shembull, lojëra video ose filma, si në DVD ashtu edhe në BLU-RAY. Na lejon ta bëjmë atë në disa ndarje nëse është e nevojshme. Versioni falas përmban reklama, por është çmimi për të paguar nëse nuk duam të paguajmë para nga xhepi ynë. Edhe pse ne kemi mundësinë për të blerë licencë e pakufizuar gjatë gjithë jetës për vetëm 4,99 €, gjë që do të na japë mundësinë e instalimit të tij deri në 3 kompjuterë.

Ne mund ta shkarkojmë programin në këtë LINK.

Windows Media Player

Po, ne mund të djegim një disk muzikor pa pasur nevojë të instalojmë ndonjë gjë në kompjuterin tonë nëse ai ka të instaluar Windows. Nga Windows XP në 10, kjo është një tipar i dobishëm që vjen me Windows Media Player.

Pa dyshim Shtë një opsion për ata që kanë nevojë vetëm të regjistrojnë në mënyrë sporadike CD-në e muzikës së çuditshme. Meqenëse kjo është shumë e kufizuar dhe vështirë se ju jep mundësi për regjistrim, megjithëse funksionon në mënyrë të përsosur dhe cilësia e kopjimit është shumë e mirë. Më e mira nga të gjitha, nuk do të duhet të bëjmë ndonjë instalim shtesë ose shkarkim.

Programet për të djegur disqet në macOS

Ata prej nesh që përdorin produkte të mollës gjithashtu kanë të drejtë të djegin disqet tona, kështu që gjithashtu do të japim disa alternativa për t'i bërë ato në sistemin operativ macOS. Shumëllojshmëria është më pak e gjerë, por ne mund të shijojmë mundësi që janë po aq të mira sa ato që kemi në Windows.

Express djeg

Ne fillojmë me atë që është për mua zgjedhja me e mire; Emri i tij, siç tregon, i referohet shpejtësisë së tij, kështu që ky është një program që na lejon të regjistrojmë disqe me një shpejtësi më të lartë se mesatarja, megjithëse ne kemi mundësinë e regjistrimit të tyre me një shpejtësi më të ulët për të garantuar cilësinë më të mirë të jetë e mundur.

Djegia e shpejtë

Ne po përballemi me një nga aplikacionet më të plota të të gjithë listës. Ne mund të regjistrojmë video në AVI ose MPG. Krijoni dhe menaxhoni biblioteka DVD dhe modifikoni shabllone për menutë e navigimit. Ne mund të shtojmë filigranë në regjistrimet tona, madje kemi mundësinë e regjistrimit të skedarëve video në PAL ose NTSC, si dhe ndryshimin e raportit të pamjes për ekranet panoramike.

Në këtë LINK mund ta shkarkojmë programin.

Djeg

Isshtë një program aq i thjeshtë sa sugjeron emri i tij. Djeg dy CD dhe DVD. Ekzekutohet në çdo version të sistemit operativ nga MacOS X si në Catalina. Kjo na lejon të djegim disqe arkivi, disqe muzikore, të krijojmë më pak interaktive, të shumëzojmë disqe dhe shumë më tepër.

Shtë një program shumë i thjeshtë për t’u përdorur me një ndërfaqe sa miqësore, aq edhe e thjeshtë dhe minimaliste. E vetmja gjë e dobët që gjejmë në këtë softuer është se kur digjni një DVD është e nevojshme që formati i videos të jetë .mpg. Nuk është një problem i madh duke marrë parasysh që programi automatikisht shndërron skedarët në .mpg; Edhe pse për këtë do të duhet të presim një kohë derisa shndërrimi të kryhet para regjistrimit.

Në këtë LINK mund ta shkarkojmë programin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.