Si të dini se cilat aplikacione kanë qasje në llogarinë tonë Gmail

Shqetësimet e privatësisë janë bërë më shumë se të zakonshme. Mjerisht, të gjitha këto probleme kanë filluar të përdoruesit e gomave, përdoruesit që panë panoramën, ndalojnë të shqetësohen për të, diçka që nuk duhet ta bëjmë, por për sa kohë që ofruesit e shërbimeve vazhdojnë të bëjnë atë që duan me të dhënat tona, ne jemi të lidhur me ta.

Skandali i fundit, spërkat Google (kësaj here Facebook është ruajtur). Sipas një raporti të botuar nga The Wall Street Journal, zhvilluesit e aplikacioneve të palëve të treta kanë aftësinë për të hyni në postat tona elektronike. Si eshte e mundur? Kjo është e mundur kur ne përdorim llogarinë tonë të Google për të hyrë në shërbimet e tyre.

Nga një kohë për të qenë pjesë, shumë janë zhvilluesit që na lejojnë të përdorim shpejt dhe me lehtësi llogarinë tonë të Facebook ose Google për të hyrë në shërbimet e tyre pa qenë e nevojshme të regjistroheni në çdo kohë, meqenëse të gjitha informacionet e nevojshme merren nga atje. Por duket se aksesi që ne vërtet po u japim këtyre llojeve të aplikacioneve shkon më tej dhe nuk është vetëm për emrin, moshën dhe fotografinë tonë, siç duhet të ishte në të vërtetë.

Ky skandal i ri na detyron përsëri hidhni një vështrim në aplikacionet që përdorim rregullisht me Google dhe ato që ne kemi autorizuar më parë të përdorin shërbimet e tyre, në mënyrë që të kryejnë një pastrim. Duhet të kihet parasysh se nëse përdorim aplikacione email të palëve të treta, ata duhet të kenë qasje në email, pasi përndryshe, ata nuk mund të na ofrojnë shërbimin që ne po kërkojmë.

Cilat aplikacione kanë qasje në llogarinë time të Google?

Para së gjithash, ne duhet të hyjmë në seksionin e llogarisë sonë ku Google na tregon aplikacionet që kanë qasje në llogarinë tonë. Nëse nuk duam të lundrojmë nëpër të gjitha seksionet që na ofron Google, mund të shtypim këtu për të hyrë drejtpërdrejt.

Pasi të kemi futur detajet e llogarisë nga e cila duam të kontrollojmë se cilat aplikacione kanë qasje në llogarinë tonë, të gjitha aplikacionet do të shfaqen së bashku me llojin e shërbimit të Google në të cilin kanë qasje, qoftë Gmail ekskluzivisht, Kalendari Google, Hangouts, Google Drive ...

Duke klikuar në ndonjë prej tyre, së bashku me të, do të shfaqet lloji më i hollësishëm i hyrjes që ata kanë në llogarinë tonë data kur ju kemi dhënë lejen. Për të revokuar të gjitha lejet, duhet të klikojmë në Hiq aksesin.

Duke klikuar në Tërheqjen e hyrjes, Google do të na informojë se nga ai moment, nëse konfirmojmë procesin, aplikacioni nuk do të ketë më qasje në llogarinë tonë dhe për këtë arsye, ne nuk do të jemi më në gjendje të vazhdojmë të përdorim aplikacionin me llogarinë tonë të Google, kështu që i gjithë përparimi që do të kishim bërë, nëse shoqërohej me këtë llogari, nuk do të jetë më i disponueshëm.

Tërhiqni në mënyrë selektive hyrjen në shërbimet e Google

Për fat të keq, ne nuk mund të tërheqim aksesin vetëm në një pjesë të shërbimeve të Google, domethënë vetëm te kalendarët, kontaktet, posta ... por Google na detyron të heqim të gjithë aksesin në aplikacion ose sistem. Nëse duam të fshijmë në mënyrë selektive të dhënat në të cilat ka një aplikacion ose sistem operativ, së pari duhet të heqim hyrjen nga e njëjta faqe në internet që kam treguar më lart dhe të fillojmë përsëri procesin e lidhjes.

Duke rikonfiguruar sistemin operativ ose aplikacionin / lojën me të dhënat tona nga Google, aplikacioni / loja ose sistemi operativ do të kërkojë në mënyrë të pavarur hyrjen në secilin nga shërbimet e ofruara për ne. Në rastin e sistemeve operative të tilla si OS X ose Windows, është më e lehtë të kufizosh këtë lloj të hyrjes sesa nëse e bëjmë përmes një aplikacioni ose loje, pasi që pa këto të dhëna, zhvilluesi pretendon se është e pamundur të funksionosh.

Especiallyshtë veçanërisht e habitshme që lojërat si Asphal 8: Airborne në Android, kërkojnë po ose po, qasje në llogarinë tonë të Google Drive nga një terminal në Android, një leje që nuk kërkohet kur e instalojmë në një pajisje Apple. Përkundër asaj që thotë Google, privatësia e përdoruesit është akoma një aspekt që ata nuk e marrin parasysh, pavarësisht insistimit të Bashkimit Evropian në këtë drejtim në vitet e fundit.

Këshilla për të shmangur problemet e privatësisë në të ardhmen

Imazhi Gmail

Ndërsa është e vërtetë që është shumë e përshtatshme të jesh në gjendje të përdorësh llogarinë tonë të Google për t'u regjistruar në një shërbim, siç e kemi parë, të dhënat tona janë ende një objektiv. jo vetem per google, por edhe për palët e treta.

Nëse duam të vazhdojmë të përdorim këtë funksion që jo vetëm Google na ofron, por edhe Facebook, ne mund të zgjedhim të krijojmë një llogari të re Gmail që nuk do ta përdorim dhe ta alokojmë atë vetëm për fillimisht përdorni këto lloje të aplikacioneve ose shërbimeve në internet. Nëse më vonë na pëlqen ajo që na ofron, ne mund të përdorim llogarinë tonë personale, duke marrë parasysh në çdo kohë lejet që kërkojnë aplikacionet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.