Si të dini nëse një celular është vjedhur

Smartphone

Për fat të mirë ose për fat të keq i lëvizshëm Ata kanë evoluar kaq pozitivisht në vitet e fundit saqë janë bërë thesare të vërteta, veçanërisht për të gjithë ata që kanë fatin të kenë një që i përket një game të lartë. Kjo ka bërë që gjithnjë e më shumë bëri objektiva idealë për hajdutët, që në shumë raste ju të gjeni lehtësi të shkëlqyera për t'i marrë ato pa ngritur dyshime dhe gjithashtu për t'i shitur ato.

Rrjeti i rrjeteve është i mbushur me faqe në internet ku mund të blejmë telefona inteligjentë, të çdo lloji dhe vlere, dhe në shumë raste është shumë interesante të jemi në gjendje të dimë nëse është vjedhur apo jo, pasi që shumë të padëshirueshëm sigurojnë jetesën duke vjedhur celular dhe shitja e tyre pak më vonë me anonimitetin që ofron interneti. Sot dhe në mënyrë që askush të mos ju mashtrojë dhe t'ju mashtrojë, ne do t'ju tregojmë në detaje si të dimë nëse një celular është vjedhur, në mënyrë që të mos e blini atë dhe të shmangni problemet pasuese.

IMEI dhe CEIR, dy koncepte themelore që duhet të dini

Kur bëhet fjalë për blerjen e një smartphone, ne duhet të dimë dy koncepte themelore që të jemi në gjendje të nxjerrim shpejt përfundime dhe të dimë, për shembull, nëse terminali që kemi blerë është vjedhur ose origjina e tij është e dyshimtë. IMEI (Identiteti Ndërkombëtar i Pajisjeve të Stacionit Mobil në Anglisht) Shtë i pari nga këto koncepte dhe në një mënyrë të thjeshtë mund të themi se është numri identifikues që ka secili celular.

IMEI

Ky numër është unik për një pajisje të lëvizshme dhe gjenerohet automatikisht pa qenë në gjendje përdoruesi ta ndryshojë ose modifikojë atë, të paktën në një mënyrë të thjeshtë. Bazuar në këto numra identifikues, CEIR (Regjistri Qendror i Identitetit të Pajisjeve), e cila është një bazë të dhënash me numrat IMEI që korrespondojnë me terminalet e vjedhura.

Kjo bazë e të dhënave, e cila mund të jetë vërtet e dobishme, pasi që posa një nga këto pajisje të përfshira falë IMEI në këtë listë lidhet me rrjetin e rrjeteve, operatori që ju jep shërbim do të bllokojë qasjen në këtë, Nuk është aq shumë pasi që nuk ka një bazë të dhënash globale dhe ka shumë baza të ndryshme të dhënash që vetëm i komplikojnë gjërat shumë.

Kjo do të thotë që shumë operatorë nuk përdorin ndonjë listë, duke bllokuar shumë pak terminale për përdorim, pavarësisht se janë plotësisht të vetëdijshëm se ato janë me origjinë të dyshimtë.

Në rast se mund të keni qasje në IMEI të celularit përpara se ta blini, mund të kontrolloni nëse është përfshirë në disa nga këto lista. Një nga më të rëndësishmet në botë është ai i krijuar nga GSMA, i njohur për pothuajse të gjithë për të qenë organizatorët e Kongresit Botëror Mobile që mbahet çdo vit në qytetin Spanjoll të Barcelonës.

Rëndësia e raportimit të një vjedhjeje të smartphone-ve

Shumë përdorues që duhet të kalojnë në momentin e pakëndshëm të vjedhjes së smartphone-ve të tyre, preferojnë të mos raportojnë incidentin, për të shmangur dokumentet dhe për të humbur kohë, duke dhënë dorëheqjen duke u dashur të blejnë një terminal të ri. Sidoqoftë, ky opsion, që është padyshim më i rehatshmi, është t'u jepni hajdutëve edhe më shumë lehtësira.

Dhe kjo duke e raportuar atë, IMEI e lidhur me atë pajisje mobile do të hyjë në bazat e të dhënave CEIR dhe duke i dhënë operatorëve të telefonisë celulare mundësinë për të bllokuar pajisjen dhe për ta bërë atë të padobishme. Në këtë mënyrë, hajduti do të ketë më shumë vështirësi kur bëhet fjalë për shitjen e pajisjes së vjedhur, edhe pse fatkeqësisht terminalet e bllokuara dhe me sa duket pa ndonjë përdorim vazhdojnë të kenë një treg të madh.

Smartphone

Kurdoherë që pajisja jonë mobile është vjedhur është e rëndësishme që të shkoni në Polici ose Civil Gurdia për të raportuar incidentin, duke specifikuar qartë IMEI të terminalit, në mënyrë që zbatimi i ligjit të hetojë në thellësi. Essentialshtë gjithashtu thelbësore që të njoftoni operatorin tuaj për të bllokuar terminalin, pasi megjithëse ai do të hyjë në bazat e të dhënave CEIR, në këtë mënyrë blloku do të jetë praktikisht i menjëhershëm.

Gjithashtu mos harroni të kyçni kartën SIM për të shmangur më shumë telashe, sepse hajduti mund t'i përkushtohet bërjes së thirrjeve jashtë vendit ose dërgimit të mesazheve që rezultojnë në një faturë të lartë.

Nëse telefoni inteligjent rishfaqet ose arrini ta rikuperoni atë, mos u shqetësoni sepse gjithmonë mund të ri-zhbllokoni IMEI duke kontaktuar me operatorin tuaj. Për më tepër, me këtë njoftim, ai gjithashtu do të zhduket nga bazat e të dhënave CEIR.

Nëse nuk e dini IMEI të terminalit

IMEI e çdo pajisje mobile mund të njihet duke thirrur një numër specifik në tëEdhe pse nëse nuk janë vjedhur kjo do të jetë e vështirë, por kurrë nuk dhemb të jesh i kujdesshëm dhe ta shkruash diku. Për më tepër, është gjithmonë e mundur ta shohësh atë në kutinë e pajisjes ku ka ardhur smartphone kur e ke blerë.

Në rast se nuk mund ta merrni me asnjërën nga këto dy metoda, gjithmonë mund ta rikuperoni përmes llogarisë suaj të Google.

Si të dini nëse një celular është vjedhur

Pasi të dimë saktësisht se cilat janë konceptet IMEI dhe CEIR dhe disa gjëra të tjera, tani mund të fillojmë të shpjegojmë se si mund të dimë në një mënyrë pak a shumë të padyshimtë nëse një celular është vjedhur ose origjina e tij është plotësisht e ligjshme.

Kontrolloni me një kartë SIM

Mënyra e parë për të ditur nëse celulari që sapo keni blerë ose po mendoni të blini është duke futur një kartë SIM në të dhe të shihni nëse ju lejon të bëni një telefonatë. Në rast se ju komunikoni dhe një lokucion na tregon se telefonatat në dalje janë të kufizuara, vendoseni në më të keqen.

Për të konfirmuar këtë informacion, thjesht duhet të telefononi operatorin tuaj celular dhe t'i pyesni ata nëse IMEI është bllokuar sepse është një pajisje e vjedhur celular ose që një përdorues e ka humbur atë.

Kontrolloni të dhënat e shoqëruara me IMEI

Një opsion interesant është të kontrolloni kjo faqe në internet të dhënat teknike të shoqëruara me numrin IMEI të terminalit që keni blerë ose po planifikoni të blini. Nëse kur futni numrin e identifikimit ai shfaqet si markë e terminalit Samsung dhe po blini një LG, jini shumë të dyshimtë.

Megjithëse numri IMEI nuk duhet të jetë në gjendje të ndryshohet ose modifikohet, kjo nuk ndodh dhe shumë ekspertë të telefonisë mobile janë në gjendje të ndryshojnë numrin e tyre të identifikimit, duke e bërë atë pjesërisht një terminal të ri që nuk mban vulën e lidhur të vjedhur.

Fatkeqësisht e gjithë kjo nuk është e pagabueshme

smartphones

Fatkeqësisht për të gjithë ne gjithçka që ju kemi thënë në këtë artikull nuk është e pagabueshme dhe është se për shembull dhe siç ju kemi thënë me teknika të caktuara të përparuara mund të ndryshoni IMEI të celularit. Kjo thjesht bën që e gjithë historia e këtij terminali të zhduket, dhe nëse është një terminal i vjedhur, ai bëhet i pastër nga çdo ngjarje kriminale.

Përveç kësaj, bazat e të dhënave të pajisjeve të vjedhura nuk janë zakonisht shumë të azhurnuara, kështu që ka shumë të ngjarë që nëse një hajdut dëshiron të na mashtrojë, ai mund ta bëjë këtë shumë lehtë pa e zbuluar ne në çdo kohë.

Per te gjitha keto, çdo herë që dëshironi të blini një celular të ri, bëjeni gjithmonë përmes faqeve të internetit të sigurt ose aplikacioneve që frymëzojnë besim. Gjithashtu, nëse do të bëni një blerje në një nga forumet e shumta në rrjetin e rrjeteve për këtë qëllim, sigurohuni që shumë prej kujt blini smartphone tuaj të ri dhe si e blini atë, për të shmangur problemet në të ardhmen.

Opinion lirisht

Blerja e një pajisje të dorës së dytë në shumë raste mund të jetë një mundësi me të vërtetë interesante, edhe pse me këtë ne i ekspozohemi faktit se mund të jetë një celular i vjedhur, i cili herët a vonë do të përfundojë duke na dhënë pakënaqësi. Si këshillë Unë vetëm mund t'ju them të ikni nga çmimet shumë të ulëta, nga shitësit që nuk ju ofrojnë të gjithë informacionin që ju kërkoni në lidhje me pajisjen për shitje dhe në mënyra të çuditshme për të ofruar terminalin tuaj të ri.

Ndonjëherë marrja e një pajisjeje mobile për një çmim të pabesueshëm mund të jetë mirë, por nëse nuk kontrolloni nëse është vjedhur apo humbur nga një përdorues tjetër, kjo mund t'ju sjellë më shumë një pakënaqësi që askush nuk dëshiron.

A e dini tashmë se si të kontrolloni pak a shumë lehtë nëse vidhet celulari që dëshironi të blini?.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.