Si të dini nëse WiFi im është vjedhur

Wi-Fi

Më e zakonshmja është se lidhja e Internetit në shtëpinë tonë është e qëndrueshme dhe funksionon si duhet. Prandaj, nëse fillojmë të kemi probleme me WiFi, të tilla si lidhja ngadalësohet ose ndërpritet pa pasur një problem teknik që e shpjegon atë, ne mund të fillojmë të dyshojmë se ka dikush që ka qasje në rrjetin tonë. Pra, ne duam të dimë nëse është kështu.

Pjesa e mirë është se ka pasur shumë mënyra për të qenë në gjendje e di nëse dikush po vjedh WiFi-në tonë. Në këtë mënyrë, ne mund të shohim nëse ka dikë nga jashtë shtëpisë i lidhur me rrjetin tonë. Kështu, ne mund të marrim masa për të.

Në ditët e sotme, falë zhvillimit të të gjitha llojeve të mjeteve, është më e lehtë se kurrë për dikë të ketë qasje në rrjetin tonë WiFi. Prandaj, është mirë që të jemi vigjilentë për këtë dhe të kontrollojmë nëse ekziston dikush që mund të ketë qasje të paautorizuar. Simptomat kryesore që tregojnë këtë janë ato të përmendura më parë. Ndoshta lidhja bëhet shumë më e ngadaltë, ose bie shumë shpesh.

Si të dini nëse dikush vjedh WiFi-në time

Tani kemi në dispozicion metoda të ndryshme që na lejojnë ta verifikojmë këtë. Ne mund të përdorim disa aplikacione, të disponueshme për Windows, iOS, apo edhe telefonat Android, me të cilin të merret ky informacion. Më tej do të përmendim më saktësisht opsionet që kemi në dispozicion në këtë drejtim.

Përdorimi i routerit

Ne fillojmë me një mënyrë që është shumë e thjeshtë, por që mund të jetë shumë efektive. Meqenëse në një mënyrë shumë vizuale mund të shohim nëse ka dikush që ka qasje në rrjetin tonë WiFi. Ne shkëputim të gjitha pajisjet që kemi lidhur në atë moment te rrjeti pa tel, qoftë ky kompjuter apo telefon celular. Pra, duhet të shohim dritat në router.

Nëse pasi të keni shkëputur të gjitha pajisjet, ne shohim se drita që tregon WiFi në router vazhdon të pulsojë, kjo do të thotë se ka ende një transmetim të të dhënave. Prandaj, është dikush që po e përdor atë rrjet. Gjë që na ndihmon të konfirmojmë dyshimet tona.

Mjetet për Windows

Vëzhgues i rrjetit pa tel

Nëse duam të kemi siguri totale në këtë drejtim, mund të përdorim disa aplikacione të disponueshme për kompjuterin. Ne fillojmë me opsionet që mund t'i shkarkojmë në Windows në një mënyrë të thjeshtë. Një nga më të njohurit dhe më të besueshmit në këtë fushë është Wireless Network Watcher. Shtë një mjet që do të jetë përgjegjës për skanimin dhe kontrollimin e pajisjeve të lidhura në rrjetin tuaj në atë moment.

Kur kryeni këtë skanim, ai do të na tregojë në ekran pajisjet që janë aktualisht të lidhura me WiFi-n tonë. Së bashku me secilën pajisje na jep disa informacione, si adresa IP ose MAC. Kështu që ne mund ta identifikojmë secilin, dhe kështu të dimë se cilat janë tonat. Kështu që ne mund të përcaktojmë nëse ka ndonjë prej tyre që nuk na përkasin neve.

Prandaj, ne mund të shohim nëse ka dikë që nuk e njohim ose nuk i përket shtëpisë sonë që po përdor rrjetin tonë pa tel. Kjo konfirmon dyshimet që kemi pasur dhe ne mund të marrim masa në këtë drejtim. Njëri prej tyre mund të jetë ndryshoni fjalëkalimin e shtëpisë tuaj WiFi. Kjo mund të ndihmojë dhe ai person nuk mund të lidhet më në rrjet. Ne gjithashtu mund të konfigurojmë routerin, në mënyrë që të parandalojmë hyrjen në rrjet të një adrese MAC përveç asaj të pajisjeve tona. Në fund të artikullit ju tregojmë.

Mund të mësoni më shumë rreth Wireless Network Watcher dhe ta shkarkoni në kompjuterin tuaj në kjo lidhje. Për kompjuterët Windows kemi një mundësi tjetër në dispozicion, e cila përmbush një qëllim të ngjashëm, i cili është të përcaktojmë nëse ka dikush që përdor WiFi-në tonë. Ky mjet tjetër quhet Microsoft Network Monitormund të shkarkoni në këtë link.

Vegla Mac

Wireshark

Për përdoruesit me një kompjuter Apple, si laptop ashtu edhe desktop, ne kemi një mjet tjetër që do t'ju ndihmojë. Në këtë rast është Wireshark, e cila mund të tingëllojë e njohur për shumë prej jush. Shtë një aplikacion që është në dispozicion në treg për një kohë të gjatë. Qëllimi i tij është të zbulojë nëse ka ndonjë ndërhyrës të lidhur në rrjetin WiFi të shtëpisë tonë në një moment.

Prandaj, sapo Wireshark të shkarkohet në kompjuterin tonë, ne mund të shohim nëse ka dikë që nuk i përket shtëpisë sonë i lidhur me rrjetin pa tel. Isshtë një mjet shumë i plotë, i cili na jep shumë informacion në lidhje me rrjetin shtëpiak, përfshirë nëse dikush është në internet. Kjo do të na ndihmojë të shohim nëse është vërtet kështu, që ka lidhur një person tjetër.

Për ata që janë të interesuar të përdorin Wireshark në Mac-in e tyre, ata mund ta shkarkojnë atë kjo lidhje. Ky aplikacion është gjithashtu i pajtueshëm me Windows 10, në rast se ndonjëri prej jush është i interesuar ta marrë atë. Do të funksionojë pa problem.

Në rastin e Mac, ne kemi një mjet tjetër në dispozicion, i cili gjithashtu punon për përdoruesit me Linux si sistem operativ, çfarë është Skanuesi IP i zemëruar. Emri i saj tashmë na jep një ide në lidhje me funksionimin e saj. Isshtë përgjegjës për skanimin e një rrjeti specifik WiFi dhe ne mund të shohim adresën IP të pajisjeve të lidhura me të. Isshtë në dispozicion për shkarko këtu.

Mjetet për Android dhe iOS

fing

Ne gjithashtu kemi mundësinë e e di nëse dikush na vjedh WiFi në shtëpi nga telefoni ynë celular. Për këtë ne duhet të përdorim një aplikacion që na siguron këtë informacion. Një opsion i mirë, i disponueshëm për Android dhe iOS, është një aplikacion i quajtur Fing. Mund ta shkarkoni këtu në iOS. Ndërsa është në dispozicion këtu për Android

Fing është një skaner që do zbuloni të gjitha pajisjet që janë të lidhura në një rrjet WiFi. Kur ta kemi shkarkuar në telefon, gjithçka që duhet të bëjmë është të lidhemi me rrjetin në fjalë dhe të fillojmë analizën. Pas disa sekondash do të na tregojë të gjitha pajisjet që janë të lidhura me të.

Kështu që do të jetë shumë e lehtë për ne të përcaktojmë nëse ka dikë të lidhur në rrjetin tonë. Ne mund të shohim emrin e pajisjes dhe adresën e saj MAC, midis të dhënave të tjera. Informacion që do të jetë i dobishëm për ne, pasi që ne mund të bllokojmë adresën në fjalë dhe ta parandalojmë atë nga lidhja në rrjet.

Konfiguroni routerin

Konfigurimi i routerit

Siç kemi thënë më lart, ne mundemi konfiguroni routerin në shtëpinë tonë në mënyrë që adresat MAC të mos jenë të lidhura që nuk i përkasin pajisjeve tona. Në këtë mënyrë, ne mund të parandalojmë dikë që nuk duam të lidhet me WiFi në shtëpinë tonë, ose vendin e punës. Ju duhet të bëni disa hapa.

Ne duhet të hyjmë në router. Për të qenë në gjendje ta konfiguroni atë në Windows, duhet shkruani në shfletuesin portën e së njëjtës (zakonisht 192.168.1.1). Por, nëse doni ta kontrolloni për të qenë i sigurt, shkoni në kutinë e kërkimit në kompjuterin tuaj dhe shkruani "cmd.exe", e cila do të hapë një dritare të shpejtë të komandës. Kur të hapet, ne shkruajmë "ipconfig" dhe më pas të dhënat do të shfaqen në ekran. Ne duhet të shohim në seksionin "Porta e paracaktuar".

Ne kopjojmë atë figurë në shfletuesin dhe shtypim enter. Pastaj do të na çojë në konfigurimin e routerit tonë. Emri i përdoruesit dhe fjalëkalimi zakonisht vijnë standarde në vetë routerin, dhe zakonisht shkruhen në afishe. Pra, është e lehtë të dihet. Ne hyjmë, dhe sapo brenda ne të shkojmë në seksionin DHCP, ekziston një tjetër i quajtur "log", në të cilin ne shohim pajisjet e lidhura.

Ne mund të shohim të dhëna rreth tyre, të tilla si adresa IP ose adresa MAC, plus nënshkrimi të pajisjes (ose Windows, Mac, iPhone ose Android, ndër të tjera). Kjo do të na ndihmojë të zbulojmë nëse ka pasur dikë që është lidhur. Përveç kësaj, ne mund të konfigurojmë routerin për të bllokuar ato adresa MAC që nuk i përkasin pajisjeve tona.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.