Si të dini nëse jeni bllokuar në WhatsApp 2019

WhatsApp u bllokua

Sigurisht që 100% e atyre që lexojnë këtë postim, dhe nëse jo pothuajse, ata zakonisht përdorin aplikacioni i mesazheve në parim, WhatsApp. Një aplikacion që ka ndryshuar mënyrën e përdorimit të celularëve tanë nga dita në natë. 

Aplikacioni i mesazheve kuintesenciale aktualisht është forma më e zakonshme e komunikimit global. Aq sa ngjuha ur i është përshtatur asaj deri në bashkimin e një foljeje frymëzuar nga WhatsApp, «Whatsapping». Dhe përdorimi i tij madje ka bërë që normat e kompanive që ofrojnë shërbime të lidhjeve telefonike dhe të internetit të rregullohen duke ofruar paketa ekskluzive të të dhënave.

WhatsApp nuk na njofton nëse jemi të bllokuar

Ne e marrim si të mirëqenë atë Nëse e keni arritur këtë postim është për shkak se ju jeni përdorues i WhatsApp. ajo është e  më normalen nëse keni smartphone. Sot do t'ju tregojmë si të dini nëse dikush ju ka bllokuar në WhatsApp. Edhe pse mund t’ju ​​duket e çuditshme, bllokimi në WhatsApp nga një përdorues tjetër është diçka shumë më e zakonshme sesa mund të mendojmë.

Isshtë një opsion interesant në një mjedis kaq të drejtpërdrejtë të teknologjisë së komunikimit. Ne mund të mendojmë për shumë arsye pse një përdorues mund të bllokojë një tjetër. Dhe atë që ka WhatsApp ky opsion vlerësohet. Eshte mire të jetë në gjendje të bllokojë një përdorues tjetër pa dhënë shpjegime madje as personi që bllokuam.

Çështja është se ne mund të bllokohemi nga përdorues të panumërt pa e ditur atë. Zbatimi i WhatsApp nuk na njofton zyrtarisht kur përdoruesi ynë është i bllokuar nga ndonjë tjetër. Prandaj, nëse një përdorues tjetër nuk e konfirmon atë shprehimisht, ne nuk do të jemi në gjendje ta dimë.

Bllokoni në WhatsApp

Por edhe nëse WhatsApp nuk na njofton ka disa "hile" për t'u njohur. Kryerja e testeve të caktuara mund të zbulojmë nëse dikush në veçanti na ka bllokuar. Atje jane mënyra të ndryshme për të kontrolluar që përdoruesi ynë i WhatsApp ka një lloj kufizimi. Në parim, fakti që numri ynë është i bllokuar nuk na ndalon të dërgojmë mesazhe tek ndonjë përdorues specifik.

Të dhëna për të ditur nëse na bllokuan në WhatsApp

Ndër të tjera, mund të vërejmë se pas dërgimit të mesazheve në një kontakt specifik, nuk marrim asnjë përgjigje asnjëherë Strikshtë gjithashtu e habitshme që statusi i lidhjes "Online" nuk shfaqet kurrë në kontaktin tuaj. Dhe megjithëse të dyja mund të jetë rezultat i rastësisëNë varësi të nivelit të insistimit, është vërtet e çuditshme. 

Në mënyrë të ngjashme, mund të jetë rasti që ne nuk mund ta shohim pasi një mesazh dërgoi kontrollin e famshëm blu të dyfishtë. Sinjale që nuk janë aspak përfundimtare, veçanërisht sepse e dimë që marrësi mund të mos e ketë lexuar në të vërtetë ose mund të mos dëshirojë ose mund të përgjigjet në atë kohë. Edhe pse ka edhe një shpjegim tjetër për këtë. 

WhatsApp

Siç e dimë, kjo arsye e fundit nuk duhet të korrespondojë me një bllokim. Në mesin e shumëfishtë opsionet e menusë së konfigurimit ofruar nga WhatsApp është seksioni intimitet. Nga këtu ne mund të aktivizojmë ose çaktivizojmë "konfirmimin e leximit" të mesazheve të marra, edhe nëse i kemi lexuar ato. Edhe pse duhet ta dimë që me këtë opsion të çaktivizuar askush nuk do ta dijë nëse e kemi lexuar mesazhin tuaj. Por në të njëjtën mënyrë, ne ne nuk do të jemi në gjendje të shohim çekun blu në bisedën tonë.

Ka mundësi të tjera që mund të çojnë në konfuzion si p.sh. duke mos qenë në gjendje për të parë kohën e fundit të lidhjes. E cila është gjithashtu i modifikueshëm nga e njëjta menu e privatësisë. Apo çfarë foto Profili në lidhje me kontaktin që dyshojmë mos përditëso kurrë, ose thjesht zhduku. Siç mund ta shohim, diçka që nuk ka pse të jetë e zakonshme. Me siguri që të gjithë kemi kontakte që azhurnojnë profilin e tyre në WhatsApp pothuajse çdo ditë, dhe kontakte që vazhdojnë me të njëjtin që vendosnin vite më parë.

Profili i WhatsApp

Por ka lloje të tjera të dhënash që do të na çojnë në një përfundim më të besueshëm për të zbuluar nëse jemi të bllokuar nga një përdorues tjetër. Sinjalet përcaktuese që do të marrim nëse përpiqemi të kryejmë disa veprime pa marrë rezultatin e zakonshëm. Për të pastruar çdo dyshim, mund të provoni një nga ato që ju tregojmë më poshtë.

Kështu që do të dini me siguri nëse jeni bllokuar në WhatsApp

Provoni ta shtoni në një grup

Një nga testet më përfundimtare të dimë nëse përdoruesi ynë është i bllokuar është përpiquni ta shtoni në një grup. Nëse jemi administratorë të një grupi, mund t'i shtojmë disa kontakte. Ne tashmë e dimë se sa e lehtë është të shtoni një ose më shumë kontakte në një grup, për sa kohë që kemi rolin e administratorit. Ose edhe më lehtë, ne mund ta bëjmë provën duke krijuar një grup dhe duke u përpjekur të shtojmë kontaktin për të cilin dyshojmë se na ka bllokuar.

Normale, nëse gjithçka shkon mirë, është kjo WhatsApp shton në këtë kontakt te grupi i krijuar. Dhe paraqituni si një pjesëmarrës i ri në të. Kështu që nëse aplikacioni na tregon një mesazh ku thuhet "Një gabim ka ndodhur" o "Ju nuk keni autorizim për t'i shtuar këtij kontakti" gjëja është e qartë, ata ju kanë bllokuar në WhatsApp.

Grupet WhatsApp

Ne fillim me kusht që të mos ketë asnjë kufizim ose bllokim, dhe pavarësisht se sa mund të na shqetësojë çdo përdorues mund të shtojë një tjetër në një grup WhatsApp. Të qëndrosh në të, apo jo, tashmë është vendimi ynë. Por nëse nuk kemi qenë në gjendje të shtojmë një kontakt në një grup, kjo është pikërisht sepse ai kontakt nuk dëshiron. Një arsye e qartë për të ditur që përdoruesi ynë është bllokuar nga ai në veçanti.

Probleme gjatë bërjes së telefonatës zanore

Edhe pse kjo arsye jo XNUMX përqind përfundimtarPërpjekja për të bërë një telefonatë me zë në kontaktin që ne mendojmë se ka mundur të na bllokojë mund të na drejtojë gjithashtu. Ne themi se nuk është një test plotësisht i besueshëm sepse nëse personi që kemi thirrur nuk ka mbulim në atë kohë është normale që thirrja nuk funksionon. Por nëse WhatsApp nuk na lejon të bëjmë thirrje për një përdorues specifik, ka më shumë gjasa që ata të na kenë bllokuar.

WhatsApp

Kjo është arsyeja pse kjo provë, për të na çuar në një përfundim përfundimtar, ne duhet ta bëjmë atë në më shumë se një rast. Dhe për ta bërë atë edhe më të besueshëm, përpiquni të telefononi kur e dimë se kontakti për të cilin dyshojmë se e dimë se mund të ketë mbulim. Nëse keni kryer ndonjë nga këto teste, ose të gjitha ato, dhe nuk mund të kontaktoni ose sinjalet janë të qarta, ka më shumë gjasa që të jeni bllokuar në WhatsApp.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.