Si ta fikim shpejt PC-në tonë Windows 10

mbyllje-dritare-10

Kohët e fundit, mbizotëron fakti që laptopët po përshtaten më shumë me një sistem gjumi ose letargjie sesa mbyllja tipike klasike. Sidoqoftë, ka shumë përdorues që preferojnë të fikin plotësisht pajisjet e tyre, prandaj do t'ju tregojmë për disa metoda të jetë në gjendje të mbyllë shpejt kompjuterin tuaj Windows 10 dhe kështu gërvishtni disa sekonda sa të vlefshme janë sot. Mendoni për këtë, ju mund të largoheni pak para punës nëse ndiqni këshillat tona për të fikur kompjuterin tuaj të zyrës.

Për të fikur një kompjuter Windows 10 duhet të shkojmë te logoja Microsoft Windos, pastaj të klikojmë në energji dhe më vonë të klikojmë në "off off". Difficultshtë e vështirë të kuptohet pse Microsoft ka vendosur të heqë dorë nga mënyra e mbylljes së desktopit me një prekje. Për fat të mirë ne kemi metoda alternative për këtë që do t'ju tregojmë tani.

Riprogramoni butonin e energjisë

Ju shtypni butonin tuaj të energjisë dhe ... kompjuteri është pezulluar, shumë keq. Pse nuk fiket, nëse është butoni i ndezjes / fikjes, jo butoni i ndezjes / gjumit. Gjithsesi, zgjidhja është riprogramoni këtë buton. Për ta bërë këtë, ne shkojmë në motorin e kërkimit Cortana edhe një herë dhe shkruajmë "Energji" për të hyrë në opsionet e energjisë. Pasi të jemi atje, ne thjesht zgjedhim opsionin "sjellja e butonit të energjisë", ne thjesht hapim menunë zbritëse dhe zgjedhim "fikur", kështu që kur shtypim butonin e fikjes, me kuriozitet do të fiket.

Shtoni një shkurtore

Ashtë paksa një masë arkaike, por funksionon. Thjesht me klikimin e djathtë të butonit zgjedhim kudo në tavolinën e punës për të hapur menunë në rënie, pasi të klikojmë «të ri> hyrje e drejtpërdrejtë», do të shfaqet një shirit i shkruar, thjesht kopjoni: % windir% System32 mbyllje.exe / s / t 0 

Dhe me magji do të shfaqet një shkurtore në desktop që do ta fik kompjuterin kur ta shtypim dy herë. Ashtë pak e rrezikshme, sepse mund të gabojmë kur e shtypim, por më shpejt e pamundur.

Me butonin e dytë në ikonën e Windows

Mbyllni Windows 10

Nëse shtypni me kliko me të djathtën në ikonën Microsoft Windows, do të hapet një menu zbritëse, midis shumë opsioneve një është "Mbyll ose shkëput", atje mund të zgjedhim midis opsioneve të ndryshme të zakonshme të energjisë, është pak më e ngadaltë, por më pak nuk është asgjë.

Shpresojmë që këto këshilla t'ju ndihmojnë të mbyllni Windows 10 tuaj më shpejt dhe t'ju kanë nxjerrë nga një dyshim ekzistencial


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)