Si të fshini listën e Artikujve të Fundit në Word 2010

Truket e Microsoft Word

Microsoft Word është mjeti i preferuar i një numri të madh të njerëzve të cilët janë të përkushtuar në kryerjen e llojeve të ndryshme të detyrave që përfshijnë kryesisht, raporte, artikuj të llojeve të ndryshme dhe madje edhe një jetëshkrim, diçka që është e lehtë për t’u ekzekutuar për shkak të pranisë së shablloneve që janë pjesë e strukturës së tij.

Për shkak të sasisë së madhe të punës që mund të bëjmë në një kompjuter specifik, mbase atje janë gjeneruar lloje të tjerë të dokumenteve që nuk na përkasin neve dhe që përkundrazi, vijnë punë të rastit të bashkëpunëtorëve tanë ose të një anëtari të ngushtë të familjes. Ndoshta nuk e keni kuptuar, por sa herë që hapni një dokument të ri në Microsoft Word, shfaqet lista e atyre të krijuara së fundmi, diçka që mund të jetë e bezdisshme për ne nëse aty ka shumë informacion që nuk na intereson rishikimi në asnjë çast. Me anë të një mashtrimi të vogël që do të sugjerojmë më poshtë, ne do të kemi mundësinë e eliminimit të kësaj historie dhe gjithashtu ta bëjmë atë të shfaqet në asnjë kohë.

Si të fshini disa artikuj të kohëve të fundit në Microsoft Word

Truket që ne do të përmendim në këtë artikull mund të jenë lehtësisht të zbatueshme për versionet e Microsoft Word që shkojnë nga 2003 në 2013, edhe pse për momentin ne kemi vendosur ta kryejmë këtë manual vetëm duke e përqendruar vëmendjen tonë te versioni 2010 i Microsoft Word. Ne ju sugjerojmë të ndiqni hapat vijues vijues në mënyrë që të mund të arrini objektivin e propozuar:

 • Drejtoni ose hapni Microsoft Word
 • Pasi të keni ndërfaqen në pamje, klikoni në opsionin «Arkivi»Nga shiriti i menusë.
 • Tani lundroni poshtë opsionin e «i fundit".

Sapo të jemi në këtë vend do të jemi në gjendje të shohim të gjitha ato "dokumente të fundit" që mund të ishin gjeneruar në një moment të caktuar. Për të treguar shembullin që po përpiqemi të përmendim kemi vendosur një pamje të ekranit që mund ta admironi më poshtë dhe ku lista nuk është dukshëm e madhe, por, në rastin tuaj, mund të jetë e kundërta.

fshini dokumentet e fundit në Word 02

Sapo këtu, duhet të zgjidhni vetëm me butonin e djathtë të miut ndonjë nga dokumentet që dëshironi të fshihni ose fshini nga kjo listë, falë opsioni i menusë kontekstuale që do të shfaqet pikërisht në atë moment; Mund të përdorni gjithashtu opsionin që thotë "Fshi dokumentet e zhbllokuara" ose të klikosh në ikonën në anën e djathtë që do të kryejë të njëjtin veprim. Me këtë hile dhe metodë kemi bërë një shkëputje apo eleminim selektiv të atyre dokumenteve që nuk duam t'i shohim për momentin.

Si të fshini të gjithë historinë nga dokumentet e fundit

Tani, nëse nuk duam të shohim në çdo kohë të gjitha ato "dokumente të fundit" që mund të gjenerohen sepse kompjuteri "nuk është personal", atëherë mund të shkojmë te konfiguroni një nga opsionet nga cilësimet e këtij mjeti. Për këtë, ju rekomandojmë që të ndiqni hapat vijues vijues:

 • Abrigo drejton Microsoft Word.
 • Tani zgjidhni opsionin «Arkivi»Nga Shiriti i Menusë.
 • Shkoni në fund dhe zgjidhni «options".
 • Sapo këtu duhet të shkoni te «Avancuar»Nga shiriti anësor i majtë.
 • Në anën e djathtë përpiquni të gjeni pjesën «shfaqje«, Që zakonisht gjendet në mes të asaj zone.

fshini dokumentet e fundit në Word 01

Sapo të jeni në këtë vend duhet të kërkoni opsionin që thotë «tregoni këtë numër të dokumenteve të fundit«, E cila do të vendoset në 25 si parazgjedhje. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të ndryshoni këtë vlerë në« 0 »dhe më pas të mbyllni dritaren duke përdorur butonin«pranoj".

Me këtë hile të dytë që kemi përmendur, asnjë dokument nuk do të regjistrohet në këtë listë, kështu që mund të jemi të sigurt se e jona nuk do të shihet nga dikush që vendos të përdorë kompjuterin me Microsoft Word; Nëse vendosni të ktheni ndryshimet, duhet të ndiqni të njëjtat hapa, por në mënyrë të kundërt, domethënë, vendosni vlerën e paracaktuar të 25 për këtë alternativë të dytë që kemi përmendur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar dijo

  Kryeni këto procedura dhe vërtet kjo listë nuk shfaqet atje, por kur klikoni me të djathtën në ikonën e programit që është në shiritin e detyrave, nëse shfaqet lista e dokumenteve.

 2.   tregu gregoria romero dijo

  kjo faqe nuk eshte

bool (e vërtetë)