Si të "Gjeni dhe Zëvendësoni" Fjalët në Shumë Dokumente me një Klikim

gjeni dhe zëvendësoni fjalët në shumë dokumente

Kur kemi nevojë gjeni dhe zëvendësoni një fjalë në një dokument specifik që kemi hapur, funksioni për t'u përdorur mbështetet në një shkurtore tastiere që funksionon praktikisht në shumicën e redaktorëve të tekstit. Ajo i referohet "CTRL + F" ose "CTRL + B", e cila varet nga aplikacioni në të cilin jemi duke kryer këtë detyrë.

Nëse kërkimi ynë përqendrohet në një dokument të vetëm, ne mund të përdorim metodën tradicionale ose të përdorim opsionin përkatës që shfaqet në menunë e opsioneve të mjetit përkatës. Megjithatë, Po në lidhje me gjetjen dhe zëvendësimin e një fjale në disa tekste në të njëjtën kohë? Kjo është ajo që ne do të bëjmë në këtë artikull, duke përmendur disa alternativa që mund t'ju ndihmojnë në këtë detyrë.

Pse të kërkoni një fjalë në disa tekste në të njëjtën kohë?

Supozoni për një moment, se keni një numër të madh të dokumenteve të ruajtura në kompjuterin tuaj (për shembull, rreth 100) dhe në to keni vendosur nënshkrimin tuaj dhe tani, dëshironi ta ndryshoni atë në një emër krejt tjetër. Duhet të hapësh secilin prej këtyre dokumenteve për ta bërë këtë modifikim është një detyrë shumë e gjerë sepse Ju nuk do ta dini saktësisht, cili dokument ka nënshkrimin tuaj dhe cili jo. Me alternativat që do të përmendim më poshtë, ju do të keni mundësinë të dini se cilat dokumente janë ato që kanë një fjalë të veçantë dhe prej andej, ju mund të keni mundësinë ta ndryshoni atë për një tjetër.

Gjeni dhe Zëvendësoni (FAR)

Një mjet me emrin «Gjeni dhe Zëvendësoni (FAR)»Mund të na ndihmojë me këtë lloj detyre sepse ndërfaqja e saj është mjaft e thjeshtë dhe e lehtë për t'u përdorur. Më parë ne duhet të sugjerojmë që mjeti Do t'ju rekomandojë të instaloni Java Runtime në rast se nuk e keni në Windows. Sapo ta ekzekutoni, do të shihni një imazh shumë të ngjashëm me atë që do të vendosim më poshtë.

Gjeni dhe zëvendësoni

Ju vetëm duhet të zgjidhni drejtorinë ku ndodhen dokumentet tuaja, llojin e skedarit që dëshironi për kërkimin tuaj, si dhe emrin për të kërkuar. Në krye ka tre skeda, të cilat ato do t'ju ndihmojnë "të gjeni, zëvendësoni ose riemërtoni", ndërsa në anën e djathtë do të jetë lista e të gjitha atyre dokumenteve me fjalën që keni kërkuar në këtë vendndodhje.

Zëvendësimi i egër

Nëse nuk doni të instaloni Java Runtime, atëherë mbase duhet të përdorni «Zëvendësimi i egër»Epo, ky mjet gjithashtu ka një ndërfaqe shumë të thjeshtë për të punuar.

Zëvendësimi i egër

 

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të vendosni llojin e formatit në dokument, fjalën që dëshironi të kërkoni dhe natyrisht, ai me të cilin dëshironi ta zëvendësoni atë në rezultate të kërkimit tuaj. Në fund të kësaj ndërfaqeje, do të shfaqen dosjet ku mund të drejtoni kërkimin tuaj, ndërsa në anën e djathtë rezultatet do të jenë të pranishme.

TurboSR

Edhe pse me një ndërfaqe më të thjeshtë dhe më minimaliste, «TurboSR»Gjithashtu përmbush objektivin e tij për të gjetur dhe zëvendësuar një fjalë specifike me një fjalë të ndryshme.

TurboSR

 

Këtu ka vetëm fushat e domosdoshme për t'u përdorur, të cilat i referohen llojit të dokumentit, drejtorisë ku dëshironi të përqendroni kërkimin, fjala për të kërkuar dhe fjala për të zëvendësuar. Mund të aktivizoni kutinë në mënyrë që kërkimi të bëhet i ndjeshëm ndaj fjalëve të shkruara me shkronja të mëdha ose të vogla dhe gjithashtu, që të hulumtohet në nën-dosjet.

Zëvendëso Tekstin

Një alternativë disi më komplekse dhe ndoshta e dobishme për një numër të caktuar njerëzish është ky mjet, i cili ka emrin "Replace Text" dhe që funksionon në një mënyrë krejt tjetër nga ato që kemi përmendur më lart.

Zëvendëso Tekstin

Këtu llojet e ndryshme të grupeve duhet të përcaktohen për kërkim dhe zëvendësimi i të dy fjalëve dhe frazave, diçka që mund të jetë shumë e dobishme nëse jemi të sigurt për atë që duam të modifikojmë në disa dokumente në të njëjtën kohë.

Ne kemi përmendur vetëm katër alternativa që mund të përdorni për të zëvendësuar një fjalë që është pjesë e disa dokumenteve, duke qenë në gjendje të zëvendësohen nga një fjalë krejt tjetër nëse dëshirojmë. Ka shumë më shumë mjete në internet me këtë lloj objektivi, megjithëse ato janë të paguara dhe disi më komplekse në mënyrën e përdorimit të disa prej funksioneve të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)