Si të gjeni video, aplikacione ose shumë më tepër në internet?

shkarkoni-skedarë-nga-interneti

Për ata që janë të përkushtuar për të shkarkuar numra dhe lloje të ndryshme skedarësh nga uebi, ata do ta dinë shumë mirë që serverat torrent nuk janë të vetmit që mund të përdoren për t'i gjetur, sepse përveç këtij lloji të ndarjes së P2P ekzistojnë edhe një disa servera të tjerë që mund të përdoret në një mënyrë konvencionale nga interneti dhe pa asnjë lloj klienti të specializuar (si p.sh. uTorrent o BitTorrent).

Shumë nga këta serverë janë mbyllur për shkak të shkeljes së kryer nga ndarja e skedarëve të mbrojtur nga e drejta e autorit, ka akoma disa në ueb që madje mund të gjenden duke përdorur vetë Google.com. Në këtë artikull ne do të përmendim disa alternativa që mund të përdorni nëse doni të gjeni një skedar që ju intereson, për sa kohë që nuk përfshin ndonjë lloj shkeljeje në politikat e përdorimit dhe më keq, në shkeljen e të drejtave të drejtat e autorit që mund të ketë një material i tillë.

Gjeni skedarë në shërbimet më të njohura të pritjes në internet

Ajo që kemi përmendur në rreshtat e fundit të paragrafit të mëparshëm duhet të konsiderohet si një politikë e rreptë që duhet të ndiqet nga kushdo që përdor ndonjë nga metodat që do të përmendim më poshtë, sepse në asnjë moment nuk po bëjmë sugjerimin që t'i përdorim ato në gjendje të kryejë një krim duke shkarkuar skedarë që ndoshta nuk janë shpërndarë publikisht dhe ligjërisht. Një metodë e parë që mund të përdorni për këtë lloj kërkimesh të specializuara mbështetet nga Google.com dhe duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm për të arritur këtë objektiv:

  • Hapni shfletuesin tuaj të parazgjedhur të internetit.
  • Shko në Google.com.
  • Në hapësirën e kërkimit shkruani sa vijon:

Site:nombrededominio criterios de búsqueda

Në rreshtin e fundit që kemi përmendur, ju duhet të zëvendësoni «domain name» me emrin e saktë të faqes në internet ku dëshironi të kryeni një kërkim të specializuar, ndërsa «kriteret e kërkimit» bëhet tema specifike që dëshironi të gjeni në faqen e internetit të përmendur . Nëse e zbatojmë këtë te «Uthulla e Vrasjes», shembulli ynë mund të jetë si më poshtë:

Site:vinagreasesino.com imagenes gratuitas

Me të cilin do të shfaqen disa rezultate në artikujt ku është folur për "imazhe falas" në blogun e "Vinagre Asesino".

Emri i domain-it të «vinagreasesino.com» në shembullin e mëparshëm mund të ndryshohet në cilindo server tjetër në internet, duke qenë rapidshare, ngarkim, gigasize midis të tjerëve. Tani, nëse doni një kërkim më të personalizuar për këto shërbime të fundit dhe disa më shumë (të ngjashme) ju sugjerojmë të përdorni këtë motor kërkimi.

Kërkim i Përgjithshëm

Sapo të shkoni në URL-në e saj zyrtare do të gjeni një imazh shumë të ngjashëm me kapjen e vendosur në krye; Aty duhet të shkruash vetëm emrin e skedarit (video, aplikacione, libra elektronikë ose ndonjë tjetër) dhe natyrisht, të aktivizosh kutinë që përcakton llojin e skedarit që dëshiron të gjesh.

Kjo bëhet një tjetër alternativë interesante, e cila tregon një ndërfaqe të thjeshtë dhe minimaliste, ku ju thjesht duhet të shkruani emrin e asaj që dëshironi të gjeni në servera të ndryshëm.

Ndani Dir

Në pjesën e poshtme të majtë të hapësirës së kërkimit ka një mundësi të vogël zbritëse (Avancuar) që duhet të përdorni për të kryer një kërkim të personalizuar vetëm në një numër të caktuar serverash nëse doni të merrni rezultate të menjëhershme.

  • 3.FilesPart

Kur shkoni në URL-në zyrtare të kësaj alternative do të gjeni një ndërfaqe shumë të ngjashme me propozimet e mëparshme, megjithëse, me disa shtesë që mund të jenë në përdorim për ju. Në shikim të parë mund të gjeni hapësirën ku duhet të shkruani emrin e asaj që dëshironi të gjeni në këtë lloj serveri, ekzistues në pjesën e poshtme disa "kritere kërkimi" që janë konsideruar më të kërkuara me këtë shërbim.

pjesa e skedarit

Për të kryer kërkime të specializuara duhet të aktivizoni vetëm kutinë e vogël të vendosur në pjesën e poshtme të majtë të hapësirës së kërkimit, ku përveç zgjidhni vetëm serverat që dëshironi të përdorni, Ju gjithashtu mund të konfiguroni shërbimin për t'ju treguar vetëm atë që është ndarë në orën e fundit ose në një kohë të caktuar.

Ju mund të përdorni secilin prej këtyre shërbimeve që ne kemi përmendur plotësisht falas, megjithëse në disa prej tyre do të shihni se ekziston mundësia për t'u pajtuar në një llogari premium; Nëse shkarkoni ndonjë nga skedarët që keni gjetur duke përdorur këto motorë kërkimi, duhet ta bëni jini të kujdesshëm kur përdorni një lloj instaluesi, pasi ato zakonisht përfshihen me adware tipike, diçka që rezulton të jetë shumë e bezdisshme dhe e vështirë për tu çinstaluar më vonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)