Si të hiqni "pllakat e drejtpërdrejta" dhe të zvogëloni madhësinë e menusë startuese në Windows 10

Dritaret 10

Në Windows 10, lançuar së fundmi në të gjithë botën, kemi kthimin e njërës prej fjalëkalimeve siç është menuja startuese që kthehet në vendin e vet siç ishte në Windows 7. Një menu startuese që tani shërben për shumë gjëra dhe që zë një hapësirë ​​të madhe në ekran me ato "pllaka të drejtpërdrejta" ose "ikona dinamike" që janë përgjegjëse për të pasur aplikacionet që ne përdorni më shumë ose për të na furnizuar me të gjitha llojet e lajmeve siç janë zgjedhur.

Por si për disa përdorues mund të jetë një sherr për t'i pasur ato dhe ata preferojnë të kenë një menu fillimi më normale sesa ka qenë në Windows 7, me siguri tutoriali që ju mësojmë do të jetë i dobishëm dhe do t'ju ndihmojë shumë. Sepse po, ju mund të hiqni ato pllaka të drejtpërdrejta dhe të zvogëloni madhësinë e menusë startuese në Windows 10.

Gjëja e parë është heqja e "pllakave të gjalla"

 • Në mënyrë që të zvogëlohet madhësia e menusë startuese në Windows 10 gjëja e parë që duhet të bëni ne duhet të bëjmë është të heqim qafe të gjitha pllakat e gjalla në anën e djathtë të menusë.
 • Për të bërë të njëjtën gjë klikoni me butonin e djathtë të miut dhe zgjidhet "Zhblloko nga fillimi".

Dritaret 10

 • Kjo u bë, duhet të bëjmë përsëriteni këtë proces me pllakat e mbetura të gjalla ose ikona dinamike që vendosen në shiritin e menusë.
 • tani menuja do të duket shumë e pastër por gjithsesi duke zënë një hapësirë ​​të madhe të cilën duhet ta zvogëlojmë.

Gjëja e dytë: zvogëloni madhësinë e menusë startuese në një kolonë të vetme

 • Tani me treguesin e miut ne shkojmë në anën e hapësirës së menusë startuese sikur të ishte vetë një dritare Windows.

Dritaret 10

 • Vetëm kur kemi treguesin anash ikona do të ndryshohet në një me dy shigjeta.
 • Ne shtypim butonin e majtë të miut që e mban të shtypur dhe ne zvarritemi në të majtë të menusë startuese për të zvogëluar madhësinë e saj.
 • Menuja e fillimit të Windows 10 më në fund është zvogëluar dhe i përshtatshëm për nevojat tuaja jo aq shumë për të pasur kaq shumë pllaka dhe ikona dinamike.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)