Si të instaloni dhe konfiguroni Google Home

Faqja e Google Çdo ditë teknologjia është më e integruar në ditën tonë të përditshme, për vite me radhë kemi telefona inteligjentë ku kemi pothuajse të gjithë informacionin që na nevojitet për ditë për ditë, aq sa me siguri më shumë se një nuk e imagjinon në asnjë rrethanë të jetojë pa atë komoditet, por ka diçka që ka dalë për disa vjet, ka të bëjë me asistentë zanorë.

Gjithçka filloi përsëri në vitin 2011 me lansimin e Siri për pajisjet e mollës, por për fat të mirë për ne disa vjet më parë, fuqi të tilla si Google ose Amazon kanë hyrë në treg duke dhënë mundësinë e një asistenti të mirë për më pak para, ne do të shpjegojmë se si të konfigurojmë dhe instalojmë Google Home për shtëpinë tonë të zgjuar.

Hapat e parë

Të dy Google dhe Amazon kanë hyrë në shtëpi jo vetëm me ndihmësin e tyre për smartphone, por edhe me pajisje të dedikuara, në të dy rastet kemi folës për të gjitha buxhetet dhe në këtë artikull do të shohim se si është instaluar dhe konfiguruar Google Home në shtëpinë tonë dhe për ajo Ne duhet të fillojmë duke shkarkuar aplikacionin Google Home që është i disponueshëm për të dy IOS si për të android

Stili i jetës Sonos Beam

Pasi të shkarkohet ky aplikacion nga dyqani që korrespondon me platformën tonë, gjëja e parë që na kërkon është një llogari e Google, nuk duhet të jetë gmail, çdo llogari e lidhur me një llogari të Google do të ishte e mjaftueshme. Pasi të bëhet kjo, ne fillojmë "krijimin e një shtëpie", ajo që duam me altoparlantin me Google Assistant është ta bëjmë shtëpinë tonë një shtëpi të zgjuar me të cilën do ta bëjmë ditën tonë më të rehatshme me një pafundësi funksionesh të përputhshme qoftë ato automatizimi në shtëpi apo kohë të lirë Gjëja e parë për të arritur këtë është të kesh një altoparlant të pajtueshëm me "Asistentin e Google" dhe ne duhet të përdorim ato që vetë Google i shet globalisht midis të gjitha këtyre modeleve:

Këto altoparlantë inteligjentë zyrtarë të Google mund të plotësohen me altoparlantë të tjerë Bluetooth nëse doni të merrni një tingull më të mirë ose ta shpërndani atë nëpër shtëpinë tuaj, por ato janë thelbësore nëse doni një pajisje me mikrofon të pavarur dhe nuk varen nga smartphone-i juaj. Këto modele janë për shitje në shumicën e dyqaneve por gjithashtu mund t'i blini ato direkt në dyqanin online Google.

Google Home Mini

Cilësimet e aplikacionit dhe altoparlanti ynë Google Home

Ne tashmë kemi të lidhur altoparlantin tonë dhe aplikacionin të instaluar në smartphone, për të lidhur të dy pajisjet do të përdorim një rrjet lokal WiFi, duhet të vendosim emrin dhe adresën tonë për funksionimin optimal të asistentit, pastaj zgjedhim vendin ku do të shkojmë lokalizoni altoparlantin tonë (dhoma e ndenjes e sallës së konferencave, banjo, kuzhinë etj ...).

Nëse jemi më shumë se një anëtar në shtëpi, ne mund të ftojmë anëtarë në mënyrë që ata të mund të përdorin altoparlantin si të vetin Duke dërguar një ftesë në llogarinë tuaj të postës elektronike të lidhur me shërbimet e Google, ne pranojmë të gjitha lejet që kërkon aplikacioni nëse ajo që duam është një funksionim optimal i tij, nëse nuk kemi të instaluar aplikacionin Google, do të na kërkojë ta instalojmë atë , ne pranojmë pasi kërkojmë që asistenti të mund të na përgjigjet sa më shumë pyetjeve të jetë e mundur, dhe në sajë të kësaj është arritur.

Muzikë dhe Shërbime Video

Tani shkojmë me shërbimet muzikore që duam t'i lidhim me pajisjen tonë, ndër të cilat janë Spotify, YouTube Music, Google Play Music ose Dreezer, pasi të jenë zgjedhur, do të na kërkojë të lidhim llogarinë tonë të platformës së dëshiruar me Google Home, për këtë ne do të kërkojmë si postën elektronike ashtu edhe fjalëkalimin e përdoruesit, nga ai moment thjesht thuaj "hej Google luan listën time të fundit të leximit Spotify" Në të njëjtën mënyrë, ne gjithashtu mund të rrisim ose ulim volumin, të shkojmë te kënga tjetër ose të kërkojmë për një tjetër, duhet të theksohet se nëse nuk kemi një llogari Premium të ndonjë shërbimi muzikor streaming vetëm YouTube Music ose Spotify kanë mundësinë e tyre falas.

google mini

Ne tashmë e kemi të lidhur shërbimin tonë të preferuar të muzikës, por nëse keni një TV të pajtueshëm, mund të interesoheni gjithashtu për mundësinë e lidhjes së tij me Google Home, edhe në këtë mënyrë Ne mund të shohim përmbajtje nga platforma të tilla si Netflix ose YouTube përmes një komande zanore në TV-në tonë, për shembull "hej Google vendosi Netflix Narcos në TV" ose "hej Google vendos videon më të fundit të Actualidad Gadget në YouTube", nga përvoja ime personale ka disa gjëra më komode sesa të ulesh në shtrat dhe t'i kërkosh Google të vendosë Seritë e tua ose video e preferuar në televizion pa pasur nevojë të prekni asgjë, pasi që nëse është joaktiv do të ndizet automatikisht, duhet të theksohet se nëse televizioni ynë nuk është i pajtueshëm, Me një Chromecast të çdo brezi, ne do ta bëjmë TV-në tonë plotësisht të përputhshme me çdo funksion të lidhur me Google Home.

Bëni ose merrni telefonata

Ne tashmë do të kishim konfigurimin e shërbimeve multimediale të lidhur dhe konfiguruar në Google Home, por për të përfunduar lidhjen e shërbimeve kryesore, ne kemi mundësinë të bëjmë dhe të marrim telefonata me çdo përdorues të Google Duo ose edhe të telefonojmë altoparlantin tënd Për të hyrë në kontakt me cilindo që është në shtëpi në atë kohë, ne do të duhet të fusim vetëm numrin tonë të telefonit celular dhe të zgjedhim vendin e origjinës së të njëjtit, nga ai moment çdo përdorues që e di numrin tuaj ose llogarinë e Google do të jetë në gjendje të kontaktojë Ju kontaktojmë përmes shërbimeve të Google, edhe nëse nuk e shihni interesante të komunikoni me palë të treta, mund të jetë shumë e dobishme kur dëshironi të telefononi në shtëpi dhe kështu të bëni plotësisht pa një fiks (diçka që shqetëson më shumë se çdo gjë tjetër në këtë pikë) .

Ne tashmë do të kishim përfunduar konfigurimin e pajisjes dhe do të marrim një listë përmbledhëse të gjithçkaje që kemi konfiguruar për të ruajtur atë në rast se kemi lënë diçka prapa.

Vendosni Google Home

 

Mundësitë dhe rekomandimet

Personalisht, një nga gjërat që unë përdor më shumë me Google Home është kontrollin e automatizimit të shtëpisë simeMe këtë dua të them gjëra të përditshme si kontrolli i ndriçimit, ndryshimi i temperaturës së termostatit, hapja ose mbyllja e një blind, urdhërimi i fshesës me korrent robot të punojë ose ndezja e ventilatorit.

Dritat e Google Home

Diçka shumë e dobishme është të krijoni përkujtesa që të mos ju ndodhë asgjë, për shembull "Hej Google më kujto të blej bukë në 13:00 pasdite" ose "hej Google vendosi një alarm në 07:00 të mëngjesit", ne gjithashtu mund të krijojmë rutina në mënyrë që sipas komandës zanore që ne përdorim ndihmësi të kryejë veprime të ndryshme, për shembull me komandën: "Hej Google mirëmëngjesi" në mënyrë që me këtë t'ju informojë për kalendarin tuaj të ditës, motin , ajo ju lexon përkujtesat tuaja për sot ose ju tregon nëse ka trafik në rrugën për të punuar në mënyrë që në fund të fundit t'ju japë një përmbledhje të të gjitha lajmeve më të rëndësishme nga Google Discord.

Pajisjet e përputhshme të rekomanduara:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)