Si të instaloni gërmat e tekstit në Mac tuaj

Instalo gërmat në mac

Pavarësisht nëse jeni përdorues i Windows ose Mac dhe tashmë e përdorni kompjuterin tuaj për qëllime profesionale ose të kohës së lirë, do ta dini mirë se ka shumë shkronjat e parainstaluara në sistem operacionale. Me siguri që ju ka shkuar në mendje se po shkruani ndonjë dokument dhe dyshoni se cili lloj i shkronjave është më zyrtar, ose madje ju ka shkuar në mendje të ndryshoni plotësisht fontin e sistemit operativ dhe nuk e keni ditur se cili.

Epo, ne do ta bëjmë më të vështirë për ju, pasi do të shpjegojmë si të instaloni gërma të reja në Mac tuaj. Nuk është një proces i komplikuar, i gjatë ose i lodhshëm, prandaj jini të qetë, sepse kur të mbaroni së lexuari këtë tutorial do të jeni në gjendje të zgjidhni midis qindra dhe qindra gërma për të qenë në gjendje të përdorni çdo herë. Mund të vini me ne?

Shkarkoni shkronjat në Mac tuaj

Në rastin e parë, përmendni atë procesi është praktikisht i njëjtë pavarësisht nga versioni i MacOS që ju përdorni. Gjëja e parë që duhet të mbani mend është, natyrisht, të dini se çfarë font duam të instalojmë në sistemin tonë. Clearshtë e qartë se, në shumicën dërrmuese të rasteve, do të jetë e pamundur për ne të dimë se si quhet lloji i fontit që ne po kërkojmë, dhe gjithashtu, duke pasur parasysh pafundësinë e shkronjave ekzistuese, do të jetë shumë e vështirë për ne që të e di saktësisht se cilën po kërkojmë.

Pra, përveç zgjedhjes së burimit, do të duhet të dimë se ku ta kërkojmë. Një nga faqet më të gjera në internet kur bëhet fjalë për gërmat është DafontKu mund të gjejmë më shumë se 30.000 gërma të ndryshme. Ne mund të kalojmë orë dhe orë të tëra duke kërkuar dhe kërkuar gjatësinë dhe gjerësinë e internetit, që letrën që ne po kërkojmë, pothuajse me siguri do ta gjejmë në këtë faqe në internet.

dafont

Pasi të kemi hyrë në internet, dhe kemi mundësinë e madhe të filtroni burimet e disponueshme sipas temave, autorëve, lajmeve ose vlerësimeve më të mira nga përdoruesit. Ose mundemi bëni përdorimin e motorit të kërkimit, e vendosur në këndin e sipërm të djathtë, nëse e dimë emrin e burimit në fjalë. Pas gjetjes së burimit që duam, ne do të klikojmë në emrin tuaj dhe ne mund të shohim një inspektim para se të vazhdoni ta shkarkoni. Kjo është shumë e dobishme, pasi do të jemi në gjendje të vizualizojmë secilin karakter përpara se të shkarkojmë fontin e plotë.

Shembull i shkronjave

Sapo të shfaqen karakteret, të dy të mëdha dhe të vogla dhe të jenë të qartë se është shkronja që duam të marrim, do të klikojmë në butonin e shkarkimitr, e vendosur në anën e djathtë të faqes. Ne do të shkarkojmë një skedar i kompresuar në format .zip ku mund të gjejmë fontin e plotë, i cili zakonisht zë më pak se 1 MB, përveç skedarit tipik të tekstit me licencën e fontit, nëse e keni. Pasi të shkarkohet, le të shohim se si ta instalojmë.

Instaloni fontin në Mac tuaj

Me shkronjën tashmë të shkarkuar në kompjuterin tonë, hapi i parë që do të ndërmerrni do të jetë kopjoni skedarin e shkarkuar në një dosje tjetër ku e kemi më afër dorës dhe, një herë atje, hap nga zinxhiri duke klikuar dy herë mbi të. Në këtë kohë, ne do të gjejmë, përveç skedari .otf, që i përgjigjet shkronjës së plotë të tekstit, a Skedar teksti me informacion në lidhje me të, të tilla si udhëzimet e instalimit ose marrëveshjen e licencës.

Po instalon fontin

Me skedarin e zbërthyer, hapi i vetëm që mbetet është të klikoni dy herë në ikonën e skedarit font vetvetiu (me shtrirje .otf), dhe pastaj do të hapet një dritare ku mund të shikojmë burimin e përmendur tashmë në kompjuterin tonë. Nëse e kemi shkarkuar saktë fontin dhe rezultati në ekran është ai që presim, mbetet vetëm shtyp butonin «Instalo fontin» vendosur në këndin e poshtëm të djathtë të dritares.

Pasi të instalohet, Katalogu i shkronjave Mac automatikisht. Kjo nuk është asgjë më shumë se grupi i gërmat e instaluara në Mac-in tonë, ku mund të shohim të gjitha shkronjat, si ato që integron sistemi ashtu edhe ato të instaluara nga përdoruesi. Nga këtu ne mund t'i menaxhojmë ato, duke zgjedhur se cilat duam të mbajmë dhe cilat duam t'i eliminojmë, në rast se duam të heqim qafe ndonjë. Ne gjithashtu mund t'i çaktivizojmë ato sipas dëshirës sonë, duke e lënë fontin të instaluar, por jo të arritshëm nga asnjë program.

Shkronjat e instaluara në Mac

Siç e keni parë, është një proces i lehtë, i thjeshtë dhe i shpejtë, me të cilin mund të personalizojmë lehtësisht të gjitha dokumentet që bëjmë ose modifikojmë në Mac-in tonë, duke u dhënë atyre prekjen tonë personale. Mbani në mend se, nëse ndajmë një dokument me një font të shkarkuar nga ne, marrësi do të duhet të ketë të njëjtën font të instaluar në kompjuterin e tij për të qenë në gjendje të vizualizojmë dhe modifikojmë ndonjë pjesë të tekstit, kështu që duhet t'ju informojmë se çfarë lloji të shkronjave kemi përdorur. Çfarë po prisni për të gjetur shkronjat tuaja ideale për çdo rast?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.