Si të instaloni iOS 13 ose iPadOS në iPhone ose iPad tuaj

iOS 13

Sa herë që Apple, ose ndonjë kompani tjetër lëshon një version të ri ose azhurnim të sistemit të saj operativ, këshillohet të prisni një ditë për të siguruar që nuk përmban probleme operacionale që merrni për të çaktivizuar pajisjen tonë. Por për këtë janë betat.

Pas disa muajsh beta, kompania Cupertino ka lëshuar versionin, dhe për këtë arsye të qëndrueshëm, të iOS 13, një version i ri i iOS që i jep rëndësi më të madhe iPad-it. Në fakt, versioni iPad është riemëruar iPadOS. Këtu ju tregojmë si ta instaloni iOS 13 / iPadOS në iPhone ose iPad tuaj.

Artikulli i lidhur:
Çfarë ka të re në iOS 13

Përpara azhurnimit të pajisjes sonë duhet mos kontrolloni as iPhone dhe iPad tonë janë të pajtueshëm me këtë version të ri të iOS. Apple i përqendroi të gjitha përpjekjet e saj me iOS 12 në përmirësimin e performancës së saj, diçka që e arriti me shumë sukses, madje edhe në pajisjet e vjetra, gjë që ishte një tregues që iOS 13 nuk do të ishte në përputhje me terminalet e njëjtë me iOS 12.

Pajisjet e përputhshme IOS 13

Evolucioni i iPhone

iOS 13 është i pajtueshëm me të gjithë ata terminale që menaxhohen nga 2 ose më shumë GB RAM. Në këtë mënyrë, nëse keni një iPhone 6s e tutje ose një iPad Air të gjeneratës së dytë keni mundësinë të azhurnoheni në iOS 13.

Nëse, nga ana tjetër, keni një iPhone 5s, iPhone 6, iPad Air ose iPad mini 2 dhe 3, do të duhet të vendosni të qëndroni në iOS 12, një version që ofron një performancë që shumë do të donin në versionin iOS të pajisjeve të tyre që ndaluan së marri azhurnime shumë kohë më parë.

iPhone i pajtueshëm me iOS 13

 • 6s iPhone
 • IPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XR
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone 11 (fabrika dërgohet me iOS 13)
 • iPhone 11 Pro (fabrika dërgohet me iOS 13)
 • iPhone 11 Pro Max (ata arrijnë nga fabrika me iOS 13)

iPad i pajtueshëm me iOS 13

 • iPad mini 4
 • iPad Air 2
 • 2017 iPad
 • 2018 iPad
 • 2019 iPad
 • iPad Air 2019
 • iPad Pro 9,7 inç
 • iPad Pro 12,9 inç (të gjitha modelet)
 • iPad Pro 10,5 inç
 • iPad Pro 11 inç

iPhone dhe iPad nuk janë në përputhje me iOS 13

 • 5s iPhone
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPad mini 2
 • iPad mini 3
 • iPad Air (gjenerata e parë)

Si të instaloni iOS 13

iOS 13

Pas një viti me iOS 12, pajisja jonë është plot skedarë junk që kanë gjeneruar aplikacione që kemi instaluar në pajisjen tonë, kështu që është një kohë e mirë për të pastruar pllakën. Kjo do të thotë, ne duhet të vazhdojmë të fshijmë të gjithë pajisjen tonë për të bërë një instalim të pastër, nga e para, pa zvarritur problemet e performancës ose hapësirës që mund të vuante pajisja jonë.

Nëse jo, pajisja jonë ka shumë të ngjarë nuk punon në mënyrë të kënaqshmepasi ndikohet nga kaosi i brendshëm në formën e aplikacioneve / skedarëve që nuk përdoren por janë akoma të pranishëm në pajisje.

Nëse bëjmë një instalim të pastër të iOS 13 dhe rivendosim një kopje rezervë, ne do të gjejmë të njëjtin problem që nëse e azhurnojmë drejtpërdrejt pajisjen tonë me iOS 12 në iOS 13 pa e fshirë të gjithë përmbajtjen e saj.

Rezervë me iTunes

Rezervime në iTunes

Nëse akoma dëshironi të azhurnoni iOS 13 nga iOS 12, gjëja e parë që duhet të bëni është të bëni një kopje rezervë. Instalimi i një versioni të një sistemi operativ mbi një version të mëparshëm mund të shkaktojë keqfunksionim që na detyrojmë të rivendosim pajisjen tonë.

Nëse është kështu dhe nuk kemi një rezervë, do të humbasim të GJITHA informacionin që kemi ruajtur në terminalin tonë. Për të shmangur këtë lloj problemi, përpara se të azhurnojmë në një version të ri të një sistemi operativ, në këtë rast iOS 13, duhet ta bëjmë bëni një kopje rezervë të pajisjes sonë përmes iTunes.

Për të bërë një kopje rezervë përmes iTunes, ne thjesht duhet të lidhim iPad ose iPhone me një kompjuter, të hapim iTunes dhe të klikojmë në ikonën që përfaqëson pajisjen tonë. Në dritaren që do të shfaqet, ne duhet të klikojmë në Backup. Procesi Do të duhet pak a shumë kohë në varësi të hapësirës që kemi zënë në pajisjen tonë, kështu që duhet ta kemi më të lehtë.

Rezervimi me iCloud

Nëse kemi një plan të ruajtjes iCloud, të gjitha fotot tona janë në re, ashtu si të gjitha dokumentet që janë në përputhje me shërbimin e ruajtjes së reve të Apple. Kjo ne ju do të shmangni nevojën për të bërë një kopje rezervë nga terminali ynë pasi të gjitha informacionet mbi të ruhen në mënyrë të sigurt. Pasi terminali të jetë azhurnuar, do të duhet të rimarrim të gjitha aplikacionet që kemi instaluar.

Nëse dëshirojmë mbani të njëjtat aplikacione që kemi pasur me iOS 12, duke tërhequr kështu të gjitha problemet që kam shpjeguar më lart, ne mund të bëjmë një kopje rezervë të terminalit tonë në iCloud, në mënyrë që sapo të jetë azhurnuar, të mund të rikthejmë të gjitha aplikacionet që kemi instaluar.

Përditësimi në iOS 13

Pasi të keni kryer të gjitha hapat që kam shpjeguar më lart, momenti i dëshiruar i azhurnimi në iOS 13. Ne mund ta bëjmë këtë proces nga iPhone ose iPad ose direkt nga iTunes. Nëse e bëjmë atë nga një iPhone ose iPad duhet të kryejmë hapat e mëposhtëm:

Përditësoni në iOS 13 nga iPhone ose iPad

Azhurnoni në iOS 13

 • settings.
 • i përgjithshëm.
 • Përditësimi i softuerit.
 • Brenda azhurnimit të softuerit do të tregohet se kemi një version të ri të iOS për të instaluar, posaçërisht iOS 13. Kur klikoni në të, detajet e këtij versioni të ri.
 • Për të vazhduar me instalimin, duhet të klikojmë në Shkarkoni dhe instaloni.
 • Që të ndodhë azhurnimi, terminali ynë duhet të jetë e lidhur me një rrjet WiFi dhe një karikues. Bateria terminale duhet të jetë mbi 20% që të fillojë procesi i instalimit.

Azhurnoni në iOS 13 nga iTunes

Azhurnoni në iOS 13 nga iTunes

Nëse jeni një klasik dhe dëshironi të vazhdoni të azhurnoni pajisjen tuaj përmes iTunes, këtu janë hapat që duhet të ndiqni.

 • Para së gjithash ne duhet lidhni iPhone ose iPad tonë me kompjuterin.
 • Ne hapim iTunes dhe klikojmë mbi të ikonë që përfaqëson pajisjen ne duam të azhurnojmë.
 • Në pjesën e sipërme të djathtë, ku shfaqet informacioni i terminalit, klikoni në Kontrolloni për përditësim.
 • Sapo të pranojmë kushtet, iTunes do të fillojë azhurnimi i shkarkimit dhe më vonë azhurnoni pajisjen.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.