Si të kërkoni verifikimin e llogarisë time në Instagram

Verifikoni llogarinë në instagram

Instagram, rrjeti social që lindi me qëllimin e ndarjes së fotove, është rritur gjatë viteve duke ruajtur filozofinë e tij. Që nga fillimi i tij, ajo u ka lejuar autoriteteve dhe personave të famshëm të të jetë në gjendje të verifikojë llogarinë, për të siguruar një siguri shtesë për ndjekësit tuaj, i cili me të parë emblemën e rriqrës së bardhë me një sfond blu, e dinte për një fakt se ishte një profil zyrtar, i çertifikuar dhe verifikuar nga Instagram.

Por në gusht 2018, Instagram filloi të lejonte këtë veprim për çdo përdorues. Kjo është, nga ai moment, çdonjëri prej nesh mund të verifikojë profilin e tij në Instagram pa qenë autoritet. Edhe pse, natyrisht, rrjeti social vendosni disa kërkesa që duhet t'i plotësoni nëse doni të verifikoni llogarinë tuaj në Instagram të cilat, që ra fjala, janë mjaft kufizuese. Na ndiqni dhe e di se çfarë ju duhet për të verifikuar llogarinë tuaj.

Çfarë kërkesash ju nevojiten për të verifikuar llogarinë tuaj

Instagram

Hapi i parë është paraqitja e kërkesës, padyshim. Në linjat vijuese ne do t'ju tregojmë se si bëhet. Por kjo nuk garanton që Instagram do të miratojë llogarinë tuaj, sepse ju duhet të plotësoni kërkesat që ju tregojmë më poshtë.

 • Ju duhet të jeni në përputhje me rregullat e Instagram. Kjo do të thotë që të dy kushtet e shërbimit si normat e komunitetit atyre u duhet respektuar në mënyrë rigoroze. Në thelb, është pika themelore. Nëse këto kushte nuk plotësohen, nuk ka asnjë verifikim.
 • Llogaria juaj duhet të jetë një llogari autentike. Pas saj, duhet të ketë një person fizik real, ose një kompani apo entitet i regjistruar. Asnjë llogari false ose kompani guaskë.
 • Llogaria duhet të jetë unike. Kjo është, mbajtësi i llogarisë, qoftë person apo kompani, nuk mund të ketë një llogari tjetër në rrjetin social, përveç në rastin e llogarive zyrtare në gjuhë të ndryshme. Me pak fjalë, Instagram verifikon vetëm një llogari për person.
 • Llogaria duhet të jetë publike dhe të ketë profilin e plotë. Dua te them Nëse profili juaj është privat, nuk mund të verifikohetose Në të njëjtën mënyrë, kërkon që të keni një foto profili, të keni bërë të paktën një publikim dhe të dhënat tuaja personale të jenë të plota.
 • Ju nuk mund të sugjeroni që ata t'ju shtojnë në rrjete të tjera sociale. Nëse në përshkrimin e llogarisë suaj ka lidhje që sugjerojnë që të shtoheni në rrjete të tjera, me lidhje me to, ato nuk do të verifikojnë llogarinë tuaj.
 • Llogaria duhet të jetë relevante. Kjo është një nga pikat kryesore të verifikimit, pasi që Instagram do të kërkojë emrin tuaj në burime të ndryshme të lajmeve për të siguruar që personi, entiteti ose marka që zotëron llogarinë është i njohur dhe i rëndësishëm në nivelin e kërkimit.
 • Kujdes nga informacioni i rremë. Nëse gjatë gjithë procesit jepni informacione të caktuara false ose mashtruese, Instagram do të heqë distinktivin e verifikimit kur të ndryshoni përsëri informacionin në të dhënat tuaja reale, madje mund të eleminojë plotësisht llogarinë tuaj.

Pasi të dimë kërkesat për të qenë në gjendje të marrim verifikimin, ne do të dimë hapat që duhet të ndjekim për ta kërkuar atë.

Si mund të kërkoj verifikimin e llogarisë time?

Hapi i parë është në thelb hyni në Instagram dhe futni profilin tuaj. verifikimi i instagramit

Pasi të jemi në profilin tonë, ne duhet të klikoni në ikonën e opsioneve, të vendosura në këndin e sipërm të djathtë dhe në formën e tre vijave horizontale paralele. Një menu e vogël do të shfaqet nga ana e djathtë.

Verifikimi në Instagram

Pasi menuja është e hapur, ne duhet klikoni në butonin e konfigurimit, e vendosur në pjesën e poshtme të djathtë të ekranit, me një ikonë të rrotës me rrota.

instagram

Sapo të futemi brenda konfigurimit, do të na duhet shkoni poshtë në seksionin Llogaria. Sapo të futemi, ne do të gjejmë mundësinë për të «Kërkoni verifikimin». Ne klikojmë në butonin e thënë.

Verifikimi në Instagram

Pasi të futemi në menunë e verifikimit, ne do të gjejmë një pak shpjegim se çfarë do të thotë të kesh vërtetuar llogarinë, dhe përfitimet që sjell. Pas kësaj, ne do të kemi disa fusha për të plotësuar me informacionin tonë siç tregojmë më poshtë:

 • Emri i përdoruesit: Plotësohet automatikisht me emrin e profilit që dëshironi të verifikoni.
 • Emri dhe mbiemri: Ne duhet t'i vendosim ashtu siç paraqiten në ID-në tonë.
 • Ju njiheni si: Në rast se kemi një pseudonim ose emër artistik, ne duhet ta plotësojmë atë me të.
 • Kategoria: Hapet një dritare me disa kategori, midis të cilave duhet të zgjedhim se cilës i përket profili ynë.
 • Bashkangjitni një foto të dokumentit tuaj të identitetit: Kjo na lejon të bëjmë ose të zgjedhim një foto të letërnjoftimit ose letërnjoftimit tonë.

Pasi të jenë plotësuar të gjitha të dhënat, klikoni në Send, dhe kërkesa do të dërgohet në Instagram për shqyrtim. Mos harroni se dërgimi kërkesa nuk përfshin verifikimin e llogarisë. Ne te njejten menyre, Instagram-it do t’i duhen disa ditë për t’u rishikuar, dhe verifikoni që të dhënat janë vërtet të sakta dhe përmbushin të gjitha kërkesat e tyre. Pasi të kenë marrë vendimin e tyre, ata do të komunikojnë me ju përmes postës elektronike në adresën e lidhur me llogarinë tuaj nëse është aprovuar ose refuzuar. Kjo është, nëse llogaria juaj është verifikuar ose jo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.