Si të kontrolloni celularin e fëmijëve tanë në Android dhe iOS

 

kontrolli prindëror

Kings ose Santa Claus mund të kenë sjellë një fëmijë nga shtëpia jonë smartphone-in e tyre të parë. Ne themi fëmijë por nuk përcaktojmë një moshë sepse Në ditët e sotme nuk është shumë e qartë ose kur ndalet së qeni fëmijë, as cila është mosha e rekomanduar për të përdorur këtë lloj pajisjeje. Po nëse është e nevojshme të jesh i qartë është se Rekomandohet që një i mitur me një celular dhe akses në internet duhet t’i nënshtrohet një kontrolli prindëror minimal në lidhje me aksesin tuaj. Sot do të shohim se si disa prindër, edhe duke qenë shumë të ngathët në botën e teknologjisë, mund ta kenë këtë kontroll.

Për këtë para se të na duheshin po ose po aplikacione të palëve të treta, tani nga vetë konfigurimi i pajisjes kemi qasje në mundësi të ndryshme për të kontrolluar parametra të ndryshëm.

Si të procedoni me një iPhone

Terminalet e Apple kanë një gamë të gjerë opsionesh për të kontrolluar pajisjen e fëmijëve, qoftë e huazuar apo e fëmijës.

Për të filluar ne duhet të hyjmë në Cilësimet dhe të klikojmë në kohën e përdorimitShtypni Vazhdo dhe më pas zgjidhni "Kjo është pajisja ime" ose "Kjo është pajisja e fëmijës".

Me këtë ne mund të kontrollojmë edhe kohën kur përdoret terminali dhe cilat aplikacione po përdoren, në këtë mënyrë monitoroni dhe kontrolloni gjithçka që fëmija bën me pajisjen. Ju gjithashtu mund të parandaloni që fëmija juaj të instalojë ose heqë aplikacione, të kryejë blerjet brenda aplikacioneve dhe shumë më tepër.

iPhone kap

Mund të kufizoni përdorimin e aplikacioneve dhe veçorive të integruara. Nëse çaktivizoni një aplikacion ose funksion, ai nuk e heq atë, por përkundrazi e fsheh përkohësisht nga ekrani bazë. Për shembull, nëse fikni Postën, aplikacioni Mail nuk do të shfaqet në ekranin kryesor derisa ta aktivizoni përsëri.

Ju gjithashtu mund të parandaloni riprodhimin e muzikës me përmbajtje të qartë, si dhe të filmave ose shfaqjeve televizive me vlerësime specifike. Aplikacionet gjithashtu kanë vlerësime që mund të konfigurohen përmes kufizimeve të përmbajtjes.

Ne gjithashtu mund të kufizojmë përgjigjet ose kërkimet në internet të Siri, për të shmangur kërkimet e padëshiruara. Cilësimet e privatësisë së pajisjes suaj ju lejojnë të kontrolloni se cilat aplikacione kanë qasje në informacionin e ruajtur në pajisje ose në tiparet e pajisjes. Për shembull, mund të lejoni që një aplikacion i rrjetit social të kërkojë qasje në kamerë, në mënyrë që të mund të bëni fotografi dhe t'i ngarkoni ato.

 

Si ta bëni nëse keni Android

Një metodë e mirë për këtë në Android është krijimi i shumë përdoruesve nga Cilësimet / Përdoruesit. Nga kjo menu mund të kufizojmë disa parametra përfshirë telefonatat ose sms-të. Kjo metodë është ideale për kur përkohësisht ia lëmë terminalin një fëmije, zakonisht do të shkojë në një ose dy aplikacione.

Fotografitë e ekranit në Android

Google play ju lejon gjithashtu të aktivizoni kontrollin prindëror. Kjo është interesante sepse ne mund ta çaktivizojmë përmbajtjen sipas moshës, në këtë mënyrë filtrojmë aplikacionet për të shmangur ato që kanë përmbajtje seksuale ose të dhunshme.

Niveli i këtij kontrolli mund të kryhet si në Aplikacione ashtu edhe në lojëra, filma dhe muzikë. Ky opsion është i arritshëm nga menyja e cilësimeve / kontrolleve prindërore të vetë Aplikacionit Google Play.

Nëse këto opsione nuk janë të mjaftueshme për ne, ne kemi qasje në disa aplikacione që mund të na ndihmojnë në këtë detyrëKa pafund, por ne do të rekomandojmë disa nga ato më të dobishmet.

Fëmijët Youtube

Një nga aplikacionet më të njohura si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët është vetë YouTube, por siç e dimë mirë gjithçka është ngarkuar në YouTube, dhe po ajo që duam është që fëmijët tanë të mos kenë qasje në përmbajtjen për të rritur. Bestshtë më mirë të shkarkoni aplikacionin YouTube për fëmijë, ku ata do të kenë qasje vetëm në përmbajtjen miqësore me familjen.

Fëmijët e YouTube

 

Vetë aplikacioni ka mundësi për të ditur ose kontrolluar kohën që fëmijët tanë kalojnë duke parë videon, si dhe bllokimin e përmbajtjes që ne nuk duam që ata të shohin. Ky aplikacion është i disponueshëm për të dy IOS si android.

Lidhja e Familjes Google

Ky aplikacion i krijuar nga vetë Google përdoret për të kontrolluar në distancë telefonat mobil të fëmijëve. Me këtë aplikacion ju mund të monitoroni kohën që fëmija juaj kalon duke parë celularin, dhe gjithashtu se sa nga ajo kohë ata kalojnë me një aplikacion.

Me këtë do të jeni në gjendje të dini llojin e përdorimit që po i jepni pajisjes suaj dhe mund të vendosni afate kohore në mënyrë që ato të jenë me celular të aktivizuar apo edhe bllokoni aplikacione të caktuara.

Lidhja e kapjeve

Me këtë aplikacion ne gjithashtu mund të dimë në çdo kohë se ku është pajisja e konfiguruar, të vendosim kufij në dukshmërinë e përmbajtjes që do të gjendet në Dyqanin e Luaj me Google ose të konfigurojmë SafeSearch të Google në Bllokoni kërkimet për të rritur ose ato me përmbajtje të papërshtatshme për fëmijë.

Përdorimet dhe opsionet

Këto janë disa nga opsionet më të dobishme të këtij aplikacioni që janë në dispozicion si për IOS si për të android:

 • Vend: Mund të aktivizoni historikun e vendndodhjes së pajisjes për të ditur që një hartë private e vendeve ku shkon fëmija juaj gjenerohet me pajisjet ku ata përdorin llogarinë e lidhur të Google.
 • Përdorimi i aplikacioneve: Mund të shihni aktivitetin e aplikacioneve që përdoren në pajisjet me llogarinë e lidhur. Cilat aplikacione janë përdorur në 30 ditët e fundit dhe sa.
 • Koha e ekranit: Mund të konfiguroni numrin e orëve që ekrani celular mund të ndizet nga e hëna në të diel. Ekziston edhe opsioni ora e gjumit, i cili përcakton disa orë në të cilat nuk lejohet më përdorimi i celularit.
 • aplikimet: Mund të shihni aplikacionet që sapo janë instaluar dhe ato që janë instaluar në celular dhe të bllokoni ato që nuk dëshironi të përdorni.
 • Cilësimet e pajisjes: Ju mund të menaxhoni lejet dhe cilësimet e pajisjes në të cilën përdoren llogaritë e lidhura. Mund të shtoni ose fshini përdorues, aktivizoni ose çaktivizoni lejen për të instaluar aplikacione nga burime të panjohura, ose opsionet e zhvilluesit. Ju gjithashtu mund të ndryshoni cilësimet e vendndodhjes dhe të monitoroni lejet e dhëna për aplikacionet në pajisje.

Qustodio

Ky aplikacion i kontrollit prindëror ju lejon të kufizoni kohën që fëmija kalon me pajisjet, kontrolloni përmbajtjen në internet në të cilën hyni dhe bllokoni aplikacionet që përdorni. Edhe ju mundeni shikoni në kohë reale se çfarë po bën fëmija juaj me smartphone në çdo kohë. Versioni falas i aplikacionit ju lejon të kontrolloni deri në një fëmijëPër të shtuar më shumë pinjollë, do të duhet të kaloni në versionin e paguar. Këtu mund ta shkarkoni për të IOS.

Fotografitë e Qustodio

Çmimet për versionin e paguar variojnë nga 42,95 € në vit për versionin më të lirë, deri në 106,95 € për versionin më të shtrenjtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.