Si të kontrolloni kodekët audio dhe video të instaluar në Windows

kode audio dhe video në Windows

Në një artikull të mëparshëm që kishim përmendur pesë alternativa që mund të përdorim për të qenë në gjendje riparoni skedarët AVI që janë teorikisht të korruptuar ose i dëmtuar, përfundimi i arritur nga shumë përdorues sepse media player i tyre nuk i shfaq ato.

Siç sugjerojmë në atë artikull, mund të ndodhë që skedarët në të vërtetë të mos jenë të dëmtuar, por më tepër media player nuk ka një pajtueshmëri me to për shkak të mungesës së një lloji të kodekut audio ose video. Kjo është arsyeja pse ne do të përmendim më poshtë, tre alternativa që ju duhet për të hetuar llojin e kodekëve që keni instaluar në Windows, të cilat do t'ju shërbejnë jashtëzakonisht shumë për të vërtetuar gjendjen e skedarit të përmendur video (ose audio).

1. Sherlock

Si gjithmonë, ne do të përpiqemi të japim një përshkrim të shkurtër të disa alternativave që mund të përdorim për një qëllim specifik. Sherlock është një aplikacion i lëvizshëm relativisht i lehtë që mund ta përdorim në çdo version të Windows. Kjo do të na ndihmojë acnjohin llojin e kodekëve audio ose video që janë instaluar aktualisht në Windows.

kode-sherlock

Imazhi që kemi vendosur në pjesën e sipërme na tregon ndërfaqen e këtij aplikacioni portabël, ku ne mund të dallojmë qartë fushat e ndryshme të punës. Në anën e sipërme të majtë ka një menu të vogël, e cila do të na ndihmojë zgjidhni midis audios ose videos, domethënë te kodekët e tyre për të hetuar. Në të njëjtën kolonë dhe në fund, të gjithë kodekët do të shfaqen përmes një liste të vogël. Ne vetëm duhet të zgjedhim cilindo prej tyre në mënyrë që informacioni përkatës i kodekut të përmendur të shfaqet në anën e djathtë. Nëse doni të mbani një regjistër të këtij informacioni, mund ta bëni me qetësi, sepse drejt pjesës së poshtme ka disa butona dhe nga të cilët, ai që thotë "Ruaj" do t'ju ndihmojë të eksportoni përshkrimin nga të gjitha këto kode në një skedar teksti.

2. Nirsoft InstaluarCodec

Një mjet më i specializuar (dhe për shumë, profesional) është pikërisht ky; na ofron mundësinë e analizimit të secilit prej kodekëve audio dhe video që janë instaluar në Windows. Më e mira nga të gjitha, ajo është ofruar edhe për ne një listë e atyre që mbështesin një arkitekturë 64-bit në Windows. Nga ana tjetër, brenda kësaj liste do të shfaqen edhe filtrat e ndryshëm DirectShow që janë instaluar brenda këtij sistemi operativ. Një aspekt shumë interesant që mund të shpëtojmë nga ky mjet është nomenklatura që përdor kur një kodek është në gjendje të keqe, e cila do të shfaqet me një ngjyrë "rozë".

kodekë të instaluar nga kode

Brenda ndërfaqes së Nirsoft InstalledCodec ju do të jeni në gjendje të vini re disa kolona, ​​të cilat do të na informojnë emrin e një kodeksi të veçantë, përshkrimin e tij, vendndodhjen, madhësinë midis disa karakteristikave të tjera.

  • 3. Përdorimi i «Riprodhuesi i Windows Media«

Ky është një hile që me siguri do ta vlerësoni; fakti është që Windows Media Player ka një funksion sekret për të cilin shumë pak njerëz e dinë dhe ku, do të keni mundësinë të rishikoni një sasi të madhe informacioni që përfshin këto kode audio dhe video. Ne ju sugjerojmë të ndiqni hapat e mëposhtëm në mënyrë që të mund të zbuloni këtë truk:

  • Gjeni dhe hapni (ekzekutoni) Windows Media Player
  • Klikoni me të djathtën në çdo hapësirë ​​bosh në "Toolbar" të këtij lojtari.
  • Nga opsionet e treguara, zgjidhni atë që thotë «Ndihmë -> Rreth Windows Media Player«

Mbështetje për Windows Media Player

Me këto hapa të thjeshtë që ju kemi sugjeruar të ndiqni do të shfaqet një dritare pop-up për informacionin e këtij lojtari Dritare; Në fund të kësaj dritare ka një lidhje të vogël që i referohet "mbështetjes teknike", të cilën duhet ta zgjidhni në këtë moment. Dritarja e parazgjedhur e shfletuesit të Internetit do të hapet menjëherë, duke treguar atje të gjithë informacionin që një teknik i specializuar mund të dëshirojë të dijë se cilat burime përdor ky mjet Windows kur luan skedarë audio ose video.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.