Si të kontrolloni PC tuaj në distancë

Si të kontrolloni PC tuaj në distancë

Para se ruajtja e reve të bëhej e njohur, mënyra e vetme për të vazhduar punën nga një vend tjetër ishte duke sinkronizuar të gjitha të dhënat në kompjuterin tonë me një pendrive, të paktën ato që dinim se mund të na duheshin, një metodë për mospërdorim falë sistemeve të ruajtjes së reve.

Sidoqoftë, nuk është zgjidhja për gjithçka, veçanërisht kur në kompaninë tonë, ne përdorim programin tonë të menaxhimit, një program që nuk ofron mundësinë e lidhjes në distancë ose është shumë për të kontraktuar për përdorim sporadik. Për këto raste, zgjidhja është lidhja në distancë.

E vetmja gjë që e gjejmë në mundësinë e lidhjes në distancë është se kemi nevojë që pajisjet të jenë të ndezura gjatë gjithë kohës, ose në pushim, në mënyrë që lidhja të mund të vendoset kur dërgojmë kërkesën për lidhje. Kjo mund të zgjidhet lehtësisht duke programuar ndezjen dhe fikjen e pajisjeve tona në distancë, në mënyrë që të ndizet kur e dimë se dimë ta përdorim.

Kur lidhemi në distancë, në të gjitha rastet na duhen dy aplikacione, një që vepron si klient, ai që instalojmë në kompjuter nga do të lidhemi, dhe një tjetër që vepron si server, ai që instalojmë në kompjuter që duam. menaxhojmë në distancë.

Jo të gjitha aplikacionet që ju tregojmë më poshtë janë krijuar për të punuar në distancë me një kompjuter tjetër që na shërbejnë në mënyrë të përsosur për këtë funksion. Pasi të jemi të qartë se të gjitha këto aplikacione janë plotësisht funksionale, hapi tjetër është të pyesim veten nëse ia vlejnë paratë që kushtojnë (jo të gjitha janë falas).

Programet e desktopit në distancë për PC dhe Mac

TeamViewer

TeamViewer

Emri TeamViewer është i lidhur me lidhjen në distancë të ekipeve praktikisht që kur kompjuterët filluan të mbërrinin në shtëpi. Ky shërbim është një nga më të njohurit dhe më të gjithanshëm që mund të gjejmë në treg, pasi jo vetëm që na lejon të menaxhojmë ekipin në distancë, por gjithashtu na lejon të transferojmë skedarë midis ekipeve, një bisedë për të komunikuar me ekipe të tjera .. .

Përdorimi i aplikacionit është plotësisht falas për përdoruesit privatë, por jo për kompanitë, kompanitë që kanë plane të ndryshme në dispozicion në varësi të numrit të kompjuterëve me të cilët duam të lidhemi. TeamViewer, është në dispozicion si për Windows si për macOS, Linux, ChromeOS, Raspberry Pi, iOS dhe Android.

Telekomanda e TeamViewer
Telekomanda e TeamViewer
zhvilluesi: TeamViewer
Çmimi: XNUMX EURO
Telekomanda e TeamViewer (Lidhja e AppStore)
Telekomanda e TeamViewerfalas

Desktop në distancë Chrome

Desktopi në distancë Google Chrome

Zgjidhja që na ofron Google është më e thjeshta nga të gjitha, dhe na lejon të menaxhojmë një kompjuter në distancë, nga një kompjuter tjetër (PC / Mac ose Linux) ose nga ndonjë pajisje mobile përmes aplikacionit përkatës. Desktopi në distancë i Google Chrome Nuk është asgjë më shumë se një shtrirje që duhet ta instalojmë direkt nga Shitore Web Chrome në Google Chrome.

Pasi ta kemi instaluar, duhet të ekzekutojmë shtrirjen në kompjuterin me të cilin duam t'i lidhim dhe ta kopjojmë kodi i treguar nga aplikacioni. Në kompjuterin nga i cili do të lidhemi, do të fusim atë kod në mënyrë që të vendosim lidhjen. Pasi të kemi vendosur lidhjen, mund ta ruajmë atë në kompjuterin tonë për të qenë në gjendje të lidhemi në të ardhmen.

Chrome Remote Desktop është plotësisht falas dhe kërkon një lidhje mjaft të qëndrueshme për të punuar (në lidhjet ADSL nuk funksionon mirë, le të themi).

Desktopi i largët i Chrome
Desktopi i largët i Chrome
zhvilluesi: Google LLC
Çmimi: XNUMX EURO
Chrome Remote Desktop (Lidhja e AppStore)
Desktopi i largët i Chromefalas

Desktop i largët i Windows

 

Zgjidhja që na ofron Microsoft nuk është e disponueshme në të gjitha versionet e Windows, vetëm në versionet Pro dhe Enterprise për t'u lidhur në distancë. Nga kompjuteri klient mund të lidhemi pa ndonjë problem me versionin Windows 10 Home. Pasi ta kemi aktivizuar këtë funksion, për ta përdorur atë, duhet shkarkuar nga dyqani i aplikacioneve Windows, macOS, iOS dhe Android aplikacionin përkatës.

Ju mund të përdorni një klient Microsoft Remote Desktop për të lidheni me një PC të largët dhe burimet tuaja të punës nga pothuajse kudo duke përdorur pothuajse çdo pajisje. Ju mund të lidheni me PC tuaj të punës dhe të keni qasje në të gjitha aplikacionet, skedarët dhe burimet e rrjetit sikur të ishit ulur në tryezën tuaj. Ju mund të lini aplikacione të hapura në punë dhe më pas të shikoni të njëjtat aplikacione në shtëpi, të gjitha përmes klientit RD.

Microsoft Remote Desktop (Lidhja e AppStore)
Desktop i largët i Microsoftfalas
Desktopi i largët 8
Desktopi i largët 8
zhvilluesi: Microsoft Corporation
Çmimi: XNUMX EURO
Microsoft Remote Desktop (Lidhja e AppStore)
Microsoft Remote Desktopfalas

Çdo tavolinë

Si të kontrolloni PC tuaj në distancë

Një aplikacion tjetër që nuk kërkon ndonjë investim për të qenë në gjendje të lidhet nga distanca me një kompjuter tjetër, ne e gjejmë atë në Any Desk, një aplikacion që është gjithashtu i disponueshëm si për Windows si për macOS, Linux, Free BSD, iOS dhe Android. Çdo Tavolinë na lejon të komunikojmë me kolegë të tjerë me të cilët po punojmë në të njëjtin dokument, të transferojmë skedarë midis kompjuterave të ndryshëm, na lejon të rregullojmë ndërfaqen e përdoruesit, të regjistrojmë lidhjet që janë bërë ... këto opsione të fundit janë në dispozicion në version i disponueshëm për kompanitë, një version që nuk është falas, siç është rasti me atë të ofruar nga TeamViewer.

Telekomanda e AnyDesk
Telekomanda e AnyDesk
zhvilluesi: AnyDesk Software GmbH
Çmimi: XNUMX EURO

Menaxheri i desktopit të largët

Si të kontrolloni PC tuaj në distancë

Remote Desktop Manager (RDM) centralizon të gjitha lidhjet në distancë në një platformë të vetme që ndahet në mënyrë të sigurt midis përdoruesve dhe në të gjithë ekipin. Me mbështetje për qindra teknologji të integruara - përfshirë protokolle të shumëfishta dhe VPN - së bashku me mjete të integruara të menaxhimit të fjalëkalimeve të shkallës së ndërmarrjes, kontrolle hyrëse të nivelit global dhe global dhe aplikacione të forta mobile për të plotësuar klientët desktop për Windows dhe Mac, RDM është një thikë e ushtrisë zvicerane për qasje në distancë.

Menaxheri i desktopit të largët Shtë në dispozicion falas për përdorim jo profesional dhe për qendrat arsimore. Compatibleshtë i pajtueshëm me Windows, macOS, iOS dhe Android.

Vërtetuesi i Devolutions
Vërtetuesi i Devolutions
zhvilluesi: Devolucionet
Çmimi: XNUMX EURO
Vërtetuesi i Devolutions (Lidhja e AppStore)
Vërtetuesi i Devolutionsfalas

Iperus Desktop i largët

Si të kontrolloni PC tuaj në distancë

Iperius Remote është një program i lehtë dhe i gjithanshëm që na lejon të lidhemi në distancë me çdo kompjuter ose server Windows. Instalimi nuk është i komplikuar dhe na lejon të kryejmë transferimet e skedarëve, seanca të shumta, qasje automatike në distancë, prezantime dhe ndarje në ekran.

E vetmja gjë që ne gjejmë në këtë shërbim është ajo për momentin vetëm në përputhje me kompjuterët Windows, kështu që nëse keni një Mac në punë, do të duhet të zgjidhni një nga zgjidhjet e ndryshme që kemi treguar më lart. Sa për pajisjet, celularët, ne gjithashtu mund të përdorim iPhone ose Android për t'u lidhur në distancë.

Iperius Remote
Iperius Remote
zhvilluesi: Futni softuerin
Çmimi: XNUMX EURO
Iperius Remote (Lidhja e AppStore)
Iperius Remotefalas

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.