Si të krijoni rrjetin tuaj WiFi Mesh në shtëpi

Rrjetet Rrjeta WiFi Ato po bëhen një teknologji shumë e popullarizuar në vitet e fundit, veçanërisht tani që kemi gjithnjë e më shumë pajisje të lidhura me llamba, konzolla loje, kompjuterë dhe gjithçka tjetër që po shfaqet. Prandaj, të kesh një WiFi të nivelit të lartë është gjithnjë e më e rëndësishme.

Në Vegël Aktualiteti Ne kemi Devolo Mesh WiFi 2 të ri dhe do t'ju tregojmë se si mund ta instaloni me lehtësi rrjetin tuaj Mesh WiFi në shtëpi. Gjeni me ne se si mund ta bëni dhe cili është kompleti më i mirë i instalimit që do ta bëjë jetën tuaj më të lehtë për të lundruar dhe për të luajtur me shpejtësinë maksimale.

Si në raste të tjera, Ne kemi vendosur ta shoqërojmë këtë udhëzim me një video që do ta gjeni në krye, Në të do të mund të shihni hap pas hapi cilat janë të gjitha karakteristikat dhe funksionalitetet që ne do të kryejmë dhe pa dyshim që do ta keni shumë më të lehtë ta bëni.

Sidoqoftë, ju mund të na ndihmoni të vazhdojmë të rritemi nëse na lini një Pëlqe dhe regjistroheni në kanalin tonë. Duhet gjithashtu të theksohet se për realizimin e këtij tutoriali kemi pasur bashkëpunimin e Devolo, markë e specializuar në PLC dhe zgjidhje alternative për të përmirësuar lidhjen në shtëpitë tona.

Çfarë është një rrjet WiFi Mesh?

Le të bëjmë më parë të qartë se çfarë është një rrjet Mesh WiFi dhe cilat janë avantazhet e tij në krahasim me një përsëritës tradicional WiFi. DHEPara së gjithash, një rrjet WiFi Mesh krijon një rrjet të përbërë nga një stacion bazë dhe një seri satelitësh ose pikash hyrjeje që komunikojnë me njëri-tjetrin për të ofruar një rrjet të vetëm WiFi. që ndajnë informacionin e lidhjes siç janë fjalëkalimi ose identifikimi. Si të tilla si, për shembull, antenat telefonike funksionojnë teorikisht. Kjo përmirëson shumë aspekte të lidhjes.

Në këtë mënyrë, rrjeti gjithmonë drejton trafikun në mënyrën më inteligjente dhe optimale për përdoruesin, duke identifikuar secilën pajisje dhe duke ofruar mënyrën më të shpejtë dhe më të pastër për të transmetuar informacionin. Në këtë mënyrë ajo shkon shumë përtej sistemit të thjeshtë të përsëritësve WiFi që e bëjnë pajisjen të lidhet vetëm me atë më të afërtën e saj pa pasur nevojë të hetohet në thellësi për të ofruar vërtet një shërbim të shpejtë dhe cilësor. Në këtë aspekt, Devolo është mjaft specialist, duke ofruar nga këndvështrimi im PLC-të më të mira në treg për një kohë të gjatë, nuk mund të jetë më pak me teknologjinë Mesh.

Opsioni: Paketa Devroom Mesh WiFi 2 me shumë dhoma

Në këtë rast ne kemi pasur bashkëpunimin e nevojshëm për të vendosur rrjetin tonë WiFi Mesh në shtëpi. Kit Devolo ka një stacion bazë dhe dy satelitë që do të na lejojë të mbulojmë një zonë të gjerë dhe deri në 100 pajisje për secilin prej satelitëve, kështu që në total mund të menaxhonim deri në 300 pajisje në shtëpinë tonë dhe në teori nuk do të humbnim cilësinë e lidhjes.

Siç pritej, pajisja Devolo ka lidhje Gigabit kështu Ne mund të zgjedhim midis 2,4 GHz dhe 5 GHz WiFi Në varësi të nevojave tona, në fakt, nëse duam të kemi të dy rrjetet në të njëjtën kohë, mos harroni se ka pajisje që nuk janë në përputhje me rrjetet me 5 GHz.

Sidoqoftë, duhet ta kujtojmë atë Devolo gjithashtu ofron Kit Starter që në vend të tre pajisjeve ka dy pajisje për një çmim disi më të lirë, megjithëse unë rekomandoj bast në versionin e zgjeruar.

Megjithatë, ju mund ta zgjeroni atë kur të doni, Thjesht do të duhet të blini njësitë shtesë të Devolo Mesh që do të gjeni në pika të ndryshme të shitjes. Dhe meqë tani e dini se cilën pajisje do të përdorim, ne do t'ju tregojmë se si e përdorim atë.

Si të instaloni rrjetin WiFi Mesh në shtëpi

Para së gjithash, ne do të marrim parasysh një detaj, duhet të kërkoni një prizë falas ose të njëjtën prizë në të cilën keni të lidhur routerin. Ne nuk ju rekomandojmë të lidhni bazën Devolo në një rrymë elektrike ose kordon zgjatues, sepse kjo mund të krijojë ndërhyrje në disa raste që ndikon në cilësinë e lidhjes. Brenda udhëzimeve të Devolo Kit do të gjeni gjithashtu këto indikacione. Tani thjesht lidhni PLC tuaj direkt me rrjetin elektrik dhe përfitoni nga priza që ju ofron vetë çanta.

Tani do të vazhdojmë me udhëzimet e thjeshta:

 1. Lidhni kabllon e përfshirë RJ45 Ethernet në një nga portat Devolo Kit
 2. Tani lidhni skajin tjetër direkt me portën Ethernet të routerit tuaj
 3. Ju do të shihni se WiFi Kit po pulson me të kuqe, lëreni atë për momentin
 4. Shkoni në pikat e tjera ku dëshironi të vendosni pjesën tjetër të satelitëve WiFi Mesh, duke i distancuar ato me maturi
 5. Lidheni atë dhe do të shihni se të dy LED-të e kuq gjithashtu pulsojnë
 6. Pas disa minutash, të gjitha pajisjet do të vezullojnë të bardha dhe kjo do të thotë që ju keni përfunduar instalimin

Ndërsa keni qenë në gjendje të vëzhgoni veten, Praktikisht është Plug & Play dhe do të funksionojë vetëm, Por Devolo ka një "ace në mëngë" në formë aplikacioni.

Aplikacioni Devolo, një vlerë e shtuar

Megjithëse nuk është rreptësisht e nevojshme, ne kemi një aplikacion Devolo të pajtueshëm me të dy Android dhe iOS që do të na lejojë të rregullojmë plotësisht rrjetin tonë WiFi Mesh.

Aplikimi është mjaft i mirë pasi që ne mund ta rregullojmë tonën Rrjeti WiFi Mesh sepse ne mund të ndryshojmë emrin, menaxhoni pajisjet dhe madje aktivizoni / çaktivizoni brezin në të cilin po punojmë me kënaqësinë tonë.

Duhet të llogarisim që këto pajisje Devolo nuk janë të lira, por realiteti është që pasi kemi provuar shumë prej këtyre pajisjeve kemi arritur në përfundimin se është më mirë të bastësh në marka të njohura. Devolo ka përvojë të gjerë pasi produktet e saj janë të dizajnuara në Gjermani. Më parë kemi analizuar shumë prej tyre këtu në Actualidad Gadget dhe ata gjithmonë kanë marrë një shkallë të lartë kënaqësie midis analistëve.

Ne ju rekomandojmë që të vini bast në besimin e Devolo dhe që nëse keni ndonjë pyetje, shkoni te kutia e komenteve në kanalin tonë YouTube.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)