paralajmërim: Përdorimi i konstantës AFF_LINK të pacaktuar - supozohet 'AFF_LINK' (kjo do të sjellë një Gabim në një version të ardhshëm të PHP) në /media/actualidadgadget.com/website/wp-content/plugins/abn-appstore/definitions.php në linjë 22

paralajmërim: Përdorimi i konstantës AFF_LINK të pacaktuar - supozohet 'AFF_LINK' (kjo do të sjellë një Gabim në një version të ardhshëm të PHP) në /media/actualidadgadget.com/website/wp-content/plugins/abn-appstore/definitions.php në linjë 22
Menaxho skedarët e vendosur në Google Drive | Lajmet e veglave

Si të menaxhoni dosjet në Google Drive

Google Drive

Google Drive është një shërbim i ruajtjes në re që na ofron mundësinë e të presë një numër të madh skedarësh ose dokumentesh, të cilën mund t'i sigurojmë për t'i shpëtuar nga çdo pajisje tjetër në të cilën është sinkronizuar. Prandaj përparësia e madhe që na ofron Google, pasi që të dy skedarët multimedialë (imazhe, tinguj ose video) si dhe dokumente me tekst, mund të arrihen lehtësisht në çdo kohë dhe nga një pajisje tjetër.

Por A dini si të menaxhoni secilin prej skedarëve dhe dosjeve të pritur në Google Drive? Kjo mund të jetë një përvojë plotësisht e thjeshtë për ata që merren me ueb (veçanërisht, hapësira për ruajtjen e reve) me siguri, edhe pse ata që sapo kanë filluar me një llogari të Google, mund të mos e dinë se cili është funksionimi i duhur i disa prej funksioneve kur merren me këto skedarë.

Karakteristika të reja të implementuara në Google Drive

Nëse keni një llogari Gmail, me siguri do të keni edhe një për YouTube dhe një tjetër për Google Drive ndër disa shërbime të tjera; E fundit që kemi përmendur është ajo që do të kalojmë ca kohë për të analizuar mënyrën e re që Google na propozon për të menaxhuar skedarët e pritur të Asus.

Ajo që së pari do të duhet të bëjmë është të hyjmë në një nga shërbimet e Google dhe që mund të jenë ato që përmendëm më lart.

Nëse nuk dini nga të filloni, ju rekomandojmë që të hapni shfletuesin tuaj të Internetit dhe të shkoni në faqen Google.com në adresën URL.

Google Drive 02

Drejt pjesës së sipërme të djathtë do të jeni në gjendje të admironi një rrjet të vogël, të cilin duhet ta zgjidhni në mënyrë që shërbimet e Google të shfaqen menjëherë. Po aty është i pranishëm Google Drive përmes ikonës përkatëse, të cilën duhet të klikoni për të hyrë në shërbimin në fjalë; Nëse e keni përdorur tashmë më parë, me siguri do të keni disa skedarë të vendosur në këtë hapësirë ​​ruajtëse në re, ku mund të gjeni gjithashtu dosje ose drejtori të ndryshme që ju vetë do të kishit krijuar.

E vetmja gjë që duhet të bësh është të vendosësh treguesin e mausit mbi cilindo nga këto dosje ose direktori (drejt shiritit anësor të majtë) në mënyrë që një shigjetë e vogël e përmbysur poshtë të shfaqet menjëherë.

Google Drive 03

Nëse klikojmë në atë datë, do të jemi në gjendje të admirojmë funksionet e reja që Google ka propozuar në këtë shërbim, të cilat janë ato që do të mund të shihni në imazhin që vendosëm më sipër.
Secili dhe secili prej këtyre funksioneve është shumë i rëndësishëm për t'u përdorur, duke qenë në gjendje të dallohen midis tyre, gjë që do të na lejojë të ndryshojmë emrin e dosjes, ngjyra e saj, shkarkoni atë në kompjuter, shikoni detajet e drejtorisë, zhvendosni dosjen në një vend tjetër brenda Google Drive ndër shumë mundësi të tjera.

Këtu mund të krijojmë edhe një dosje të re nëse do të presim përmbajtje të ndryshme në këtë shërbim cloud.

La privatësia e secilit prej dosjeve është gjithashtu prezent në mënyrë implicite në këtë vend, ajo përmes butonit "Share"; Duke klikuar në këtë opsion, ne do të jemi në gjendje të përcaktojmë se cilët miq ose përdorues mund të kontrollojnë informacionin tuaj, diçka që mund të bëhet, përmes qarqeve tona në Google+ ose me përdorimin e një emaili nga marrësi.

Të gjitha funksionet që kemi shqyrtuar në dosje dhe drejtori mund të kemi gjithashtu në skedarët që janë pjesë e tyre.

Për shembull, nëse futim ndonjë prej dosjeve do të gjejmë material të rëndësishëm për të menaxhuar; Duke marrë si shembull imazhin që kemi vendosur pak më poshtë, në këtë dosje ka disa imazhe dhe fotografi, të cilat i kemi zgjedhur duke aktivizuar secilën nga kutitë që korrespondojnë me to.

Google Drive 04

Pasi ta keni bërë këtë, funksionet e reja do të aktivizohen në shiritin e sipërm, ku mund të renditemi, që skedarët e zgjedhur të tregojnë një pamje paraprake, të zhvendosen në një dosje tjetër ose në një direktori tjetër, të krijojnë një kopje të tyre, t'i shkarkojnë nga kompjuteri dhe madje, hiqni ato plotësisht nga ky shërbim Google Drive.

Më shumë informacion - Symform, Re të Përbashkët me 200 GB hapësirë ​​ruajtje falas, Si të ndani skedarët në Google Drive lehtë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.